Légmell tünetei és kezelése
Tünetek
- Hirtelen éles fájdalom a mellkas alsó részében.
- Nehézlégzés és száraz, szaggató köhögés.
- Nagyon súlyos esetekben: fulladásérzet és sokk.
Veszélyeztetett csoportok
A légmell, orvosi nevén pneumothorax, súlyos mellkasi sérülés eredménye is lehet. Ritkán spontán is kialakulhat egyébként egészséges, fiatal emberekben. Azok esetében is gyakori, akiknek a tüdeje dohányzás, krónikus bronchitis, asztma vagy más rendellenesség miatt már károsodott.
Kialakulása
A tüdőt körülvevő mellhártya lemezei közé levegő jut. Nyitott légmell esetén a levegő kívülről jut ebbe a térbe egy mellkasi seben keresztül, zárt légmell esetében pedig a levegő a tüdőből áramlik a mellhártya felé.
Ilyenkor az érintett személy hirtelen megmagyarázhatatlan mellkasi fájdalmat érez, amelyet légszomj kísérhet. Nagyon súlyos esetben a beteg sokkos állapotba kerülhet, és keringési elégtelenség léphet fel.
Mit tegyünk?
Azonnal orvost kell hívni a súlyos tünetek észlelésekor.
Kezelés
A kicsi, spontán légmell nem igényel más kezelést, mint ismételt röntgenvizsgálatokat, hogy megbizonyosodjunk róla, hogy nem terjed tovább. A mellüregben lévó’ levegő fokozatosan felszívódik. Ha nagy a légmell, lehet, hogy le kell ereszteni a levegőt a pleurális térből. Előfordul, hogy ehhez sebészi beavatkozásra van szükség.
Megelőzés
A spontán légmellnek nincs megelőzési módja. A biztonsági öv következetes viselése segít megelőzni a mellkasi sérülést és így a légmell kialakulását. Az egyéb általános megelőző intézkedések közé sorolható a dohányzás mellőzése, a bronchitis és más tüdőbetegségek azonnali kezelése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.