Beteggé tesz életmódunk? Tegyünk ellene!
Az emberi szervezet bámulatos rugalmassággal képes alkalmazkodni a legtöbb káros behatáshoz. Ilyenek többek között a helytelen, sőt, ártalmas táplálkozási szokások: az alultápláltság, a falánkság, a feldolgozott élelmiszerektől való túlzott függés vagy a rendszertelen étkezés. Az sem használ, ha összevissza vagy keveset alszunk, például átmulatjuk az éjszakát; keveset vagy egyáltalán nem mozgunk, avagy tartós stresszel kell megküzdenünk.
Ha meggondolatlanul kizsákmányoljuk a szervezetünket, életfunkcióink idővel eltorzulnak, hogy alkalmazkodjanak oktalan vagy akár szeszélyes viselkedésünkhöz. Aki így tesz, az bizonyára meglepődne, ha tudná, miféle és mennyi salakanyag halmozódott fel helytelen életmódja következtében a tápcsatornájában és az emésztőtraktusában.
Az emberek többsége nem is sejti, hogy a megemésztetlen táplálék, a rothadozó hús, az anyagcsere mérgező végtermékei és az epekövek eltömítik belső szerveit, termékeny táptalajt nyújtva a kártékony baktériumok számára.
Felhalmozódnak a mérgek a szervezetben- szabaduljon meg tőlük!
Mikor azután a szervezet átlépi a toxicitás végső, még tűrhető küszöbét, leadja a megfelelő vészjelzéseket. Bár minden betegség toxikus krízissel kezdődik, a tünetek különböznek. Ennek az az oka, mert minden szervezet másként sérülékeny. Egyesek az allergénekkel szemben érzékenyek, másoknak az emésztése borul fel, megint másokban rák fejlődik ki.
Rendszerint az a szerv vagy szervrendszer dobja be a törülközőt, amelyik a leggyengébb az ártalmas behatásokkal szemben. Ez a szerv ekkor védekezni kezd az őt sújtó mérgek megfékezésére. Ha ezek elárasztanák a vérkeringést, emberünk igen hamar kimúlna. A betegségek lefolyása más és más, de mindegyik toxikus támadással kezdődik.
A cukorbajhoz, fekélyekhez, szédüléshez és asztmához hasonlóan az elhízás is toxikus krízis, melynek során a szervezet védekezésül zsírt raktároz el. Amíg a kiváltó ok fennmarad, a súlygyarapodás sem áll meg. Ezért nem használ sem a fogyókúrás étrend, sem a testmozgás.
A kortizon, azon túl, hogy inzulinrezisztenciát idéz elő, lebontja és glukózzá alakítja át az izomfehérjéket. Mivel nem egy túlsúlyos egyén egyúttal inzulin-rezisztens is, a glukóz nem ég el, hanem szintén zsírként rakódik le. Csökken tehát az izomtömeg, és nő a háj mennyisége. Egy ilyen ördögi kört igen nehéz megtörni. Egyik oka ez annak, miért hízik még tovább az, aki amúgy is kövér.
A legtöbb toxin fizikai jelenlétével károsít. Ilyenek a feldolgozott élelmiszerek, a finomított szénhidrátok és cukrok, az adalékanyagok és a tartósítószerek, a magas fruktóz tartalmú kukoricaszirup, a növény védőszerek és a gyógyszerek. De a mérgezés érzelmi eredetű is lehet.
A negatív érzelmek mérgeznek!
Akár alkati sérülékenységnek, akár egy hajdani traumának betudhatóan érzelmi toxicitás is felléphet. Megoldatlan konfliktusok, rég eltemetett traumák vagy épp mérgező nézetek rombolják egészségünket, jóval azután, hogy a tudattalanunkba száműztük őket. Belőlük szintén mérgek keletkeznek, amelyek a zsírszövetben raktározódnak el.
A hagyományos orvoslás és a fogyókúrás programok semmi mással nem törődnek, mint ami a szemünk előtt van. A túlsúlyt egyedül a helytelen étkezési szokások és/vagy az ülő életmód számlájára írják.
Tagadhatatlan ugyan, hogy mindkét tényező sarkalatos eleme kell legyen bármiféle fogyókúrának, mégis hangsúlyozni kívánom, hogy a hagyományos megközelítés a kiváltó okok helyett kizárólag a tüneteket veszi számításba.
Az elhízás során felborul az egyensúly
Szervezetünk minden sejtje és a szervezet egésze folyamatosan az egyensúlyi állapot megőrzésére törekszik. Az elhízottak teste a szó szoros értelmében kimegy a formájából abbéli erőfeszítésében, hogy megvédelmezze magát a mérgektől. Nincs tehát szinkronban önmagával.
Mindenkinek van optimális testsúlya, amely mellett nem kell mérgektől tartania. Ha természetesen fogyunk, visszájára fordítjuk a toxicitáshoz vezető élettani folyamatokat. Egyúttal olyan belső környezetet is teremtünk, ami a kicsattanó egészség záloga. Az egyensúly helyrehozása sok mindennel jár együtt. El kell engednünk egykori traumáinkat, hogy javítsuk a vér- és nyirokkeringést, erősítsük immunitásunkat és visszaállítsuk belső szerveink eredeti működését.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.