Betegségek és megelőzésük

A pajzsmirigy betegségei

A pajzsmirigy betegség leírása

A pajzsmirigy a gégefőnél helyezkedik el, és létfontosságú szerepet játszik abban, hogy az anyagcsere rendesen működjön. Számos tünettel járhat, ha nem megfelelően látja el a szerv feladatát, ezek mindegyike visszavezethető a csökkent működésre, vagy éppen megnagyobbodásra, amit sokan csak strúmaként ismernek.

A túlműködés jelei a lesoványodás, a felgyorsult anyagcsere, a heves szívdobogásérzés, a fokozott izzadás, szorongásra utaló panaszok, menstruációs problémák, vagy a jellegzetes kidülledő szem.

Az elégtelen pajzsmirigy működéstől szenvedőkre minden téren a lelassulás jellemző. Depresszió, elhízás, menstruációs problémák, erős havi vérzés, érdektelenség, kimerültség, fáradtság. Ez a probléma nőknél négyszer gyakoribb, mint férfiaknál, és a változókorban levő nők különösen veszélyeztettek.

Milyen életmódbeli és étrendi változtatások szükségesek pajzsmirigy betegség esetén?

Mivel a pajzsmirigy betegségek nagy része az elégtelen jódfelvétellel van kapcsolatban, ezért nagyon fontos odafigyelni arra, mennyi, és milyen minőségű sót fogyasztunk. Természetesen abban az esetben, ha magasvérnyomás-betegség is jelen van, nagyon fontos, hogy mérsékeljük a jódbevitelt. Vannak bizonyos alapanyagok, amelyek gátolják a jód hasznosítását, ezáltal alulműködéshez vezetnek. Ilyenek többek között a kelkáposzta, a brokkoli, a karfiol, a spenót, a mustár, a földimogyoró, a köles, vagy az őszibarack is.

Helyettük javasolt a tojássárgája, a datolya, a szilva, a sajt, a hal és a csirke. A fehér lisztet, a finomított szénhidrátokat és a cukrot nem csak a pajzsmirigy betegségek elkerülése végett érdemes kiiktatni az étrendből, hanem az általános egészségi állapot javítása miatt is. Ezzel szemben a pajzsmirigy túlműködés esetében kifejezetten ajánlottak a keresztes virágúak.

A testhőmérséklet alakulása is egyértelműen utalhat arra, hogy miként működik a pajzsmirigy. Abban az esetben, ha a normál 36,4 és 36,8 foknál alacsonyabb, akkor alulműködésről van szó, felette pedig túlműködésről. A tapasztalatok azt mutatják, hogy sokaknak van problémájuk a pajzsmiriggyel, de a laborvizsgálatok nem minden esetben mutatják ki ezt.

Milyen gyógynövények ajánlottak pajzsmirigy betegség esetén?

Pajzsmirigy túltengés esetén a következő gyógynövényekből készült tea javasolt: orbáncfű, csalán, kakukkfű, körömvirág. Ezeket kúraszerűen célszerű fogyasztani legalább 8-10 hónapig.

Golyva esetében a természetes gyógymódok kedvelői számára javasolni szokták a sós vizes borogatást a nyakra helyezve.

Reflexológia a pajzsmirigy betegség gyógyításában

Kezelendő zónák a vese, az agy, a pajzsmirigy és a hipofízis.

Érdemes kipróbálni a jógát, amely nem csak a testre, de a lélekre is jótékony hatással van.

Milyen táplálékkiegészítők ajánlottak pajzsmirigy betegség esetén?

Alul-, és felülműködés esetében is ugyanazok a hatóanyagok javasoltak, melyek mindegyike hozzájárul a normál pajzsmirigy működés eléréséhez. Az immunerősítő C-vitamin, az E-vitamin és a B-vitaminok fogyasztása akár étrend kiegészítő formájában is ajánlott. Fontos tudni azonban, hogy E-vitaminból naponta maximum 400 n.e. fogyasztható, ugyanis ennél nagyobb mennyiséggel már pont az ellenkező hatást érhetnénk el, és túlműködésre serkentenénk a szervet.

A cink és a szelén rendkívül hasznosak a pajzsmirigy betegségek kapcsán, arra azonban ügyelni kell, hogy nehogy rézhiány alakuljon ki, ugyanis a cink tartósan réz felszívódási problémákhoz vezethet.

A szervezet számára több területen is hasznos esszenciális zsírsavak bevihetőek halolaj, ligetszépeolaj, vagy lenmagolaj fogyasztásával is.

Ha már B-vitaminokról van szó, akkor javasolt a sörélesztő tabletta, amely többféle vitamint is tartalmaz a vitamincsoport elemei közül. Az A-vitamin, a vas és a béta-karotin pedig hemoglobin termeléséhez járulnak hozzá.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.