Betegségek és megelőzésük

Érelmeszesedés

Tavasz végén, nyár elején törvényszerűen megszaporodnak a szív- és érrendszeri betegségben szenvedők panaszai. Főleg akkor, ha a meleg idő hirtelen, átmenet nélkül köszönt be, akárcsak az elmúlt években oly sokszor.

A magasvérnyomás-betegségben szenvedők és a hideg végtagokkal bajlódók viszont jobban örülhetnek a nyár örömeinek, hiszen a melegben kitágult erekben a vérnyomás mérséklődik, így gyakran kevesebb gyógyszer is elegendő a normális szinten tartásához, valamint javul a keringés a kar meg a láb ereiben.

Az idősekre jelent komoly veszélyt

Az érelmeszesedés leginkább a toverőereket (artériákat) érinti, innen származik a betegség neve is . Tulajdonképpen a természetes öregedési folyamat részének tekinthető. Bajt okoz viszont, ha olyan életkorban és mértékben lép fel, amikor és ahogyan még nem kellene megjelennie. Gyakori szövődményeként beszűkülnek a szívizmot tápláló koszorúserek, kialakulhat a heveny koszorúsér-elégtelenség , amely szívizomelhaláshoz, miokardiális infarktushoz is vezethet. Az érelmeszesedés következménye lehet még az embólia, a trombózis, az agyvérzés és a magas vérnyomás is.

Étrend érelmeszedéssel küszködőknek

Az érelmeszesedés pontos oka nem tisztázott, de tudjuk, hogy hajlamosít rá az elhízás, a cukorbetegség, az állati zsírokban bővelkedő táplálék, a szorongás és az izgalom, vagyis a sok stressz.

Mint mindig most is fontos az egészséges táplálkozás

A megelőzéshez, illetve az érelmeszesedés folyamatának fékezéséhez igen fontos a megfelelő táplálkozás. Inkább növényi, mint állati zsírokat fogyasszunk, vagyis kerüljük a húst, főleg a vörös húsokat, egyáltalán ne együnk sót és cukrot, vagy csak keveset, vegyünk magunkhoz sok vitamint és ásványi anyagot. Növeljük a rostdús növényi eredetű táplálék arányát az étrendünkben (gyümölcs, zöldség, gabonafélék, hüvelyesek, magvak és csírák). Inkább naponta többször, de kevesebbet együnk. A bőséges étkezés szívbetegek számára különösen ártalmas. Sokan kaptak már infarktust egy-egy kiadós, ünnepi ebéd után.

  • Naponta sportoljunk vagy legalább végezzünk könnyű testmozgást, sétáljunk, jógázzunk.
  • Kerüljük a dohányzást!
  • Ha sok az életünkben a feszültség, a stressz, rendszeresen lazítsunk, relaxáljunk.

Figyelem!

Akiknek a szíve és a vérkeringése nincs teljesen rendben, azok déltájban, pontosabban 11 és 13 óra között különösen vigyázzanak magukra, mert a kínai szervórának megfelelően a szív ebben a két órában működik energiájának a maximumán. Nem véletlen, hogy – mint a mentősök tapasztalatai is megerősítik – a legtöbb szívroham éppen déli 12 körül fordul elő. Érdemes tehát úgy szervezni életünket, munkánkat, hogy ebben a napszakban lehetőleg elkerüljük a fizikai és lelki megterhelést.

Gyógynövények

 Illóolajok

Érdemes kipróbálni a nyugtató, stresszoldó hatású illóolajokat aromalámpában vagy szobai párologtatóba cseppentve. Hasznos lehet a bazsalikom, a citrom, a citromfű, a geránium, a jázmin, a kamilla, a levendula, a muskotályzsálya, a narancsvirág, a rózsa, a rózsafa és a szantálfa olaja.

Gyógybor

Az alábbi gyógybor receptjét a XI-XII. században élt híres gyógyító, a bingeni Szent Hildegard nyomán adjuk közre. Szívgyengeség, szívpanaszok, sőt angina pectoris esetén is javulást hoz.

Tíz friss petrezselyem zöldjét egy liter jó borba teszünk (mindegy, hogy a bor vörös vagy fehér, csak jó legyen). Hozzáadunk 1-2 evőkanál tiszta borecetet. Tíz percig kis lángon főzzük. Vigyázat, habzik! Hozzáadunk 300 g jó minőségű mézet, és még 4 percig főzzük. A forró bort leszűrjük, és nyomban palackokba töltjük.

Fokhagyma tinktúra

Ősi kínai recept a következő, amelynek alkalmazása tartós hatású érszűkület, érelmeszesedés ellen, és csak 5 év elteltével szükséges megismételni. Elkészítése: 350 g megtisztított fokhagymát összezúzunk és 300 g tiszta szeszbe (96%-os alkoholba) töltjük. Az edényt jól lezárjuk, az elegyet 10 napig érleljük, majd tiszta ruhán átszűrjük. Két nap múlva az alábbi táblázat szerint kezdjük meg a kúrát.

Alkalmanként 50 g tejbe csepegtetve, evés előtt fogyasztjuk el az adagunkat, naponta 3 alkalommal:

Cseppek számaCseppek számaCseppek száma
NapokReggeliEbédVacsora
1.123
2.456
3.789
4.101112
5.131415
6.151413
7.121110
8.987
9.654
10.321

A verőerek betegsége esetén nem szabad túl meleg vagy hideg fürdőt alkalmazni, hogy kíméljük az ereket.

Reflexológia

Testen kezelendő pontok: Szb-6, Szb-8, Sz-8.

Szívtáji szorító fájdalom  esetén az Szb-6 pontot érdemes kombinálni a Gy-36 pont masszírozásával.

Táplálékkiegészítők

A legelőnyösebb egy jól megválasztott, lehetőleg nem szintetikus eredetű multivitamin és multi ásványi anyag készítmény fogyasztása.

A szívizom oxigénellátottságát javítja a Q10 koenzim, normális működését pedig elősegíti a kalcium és magnézium 2:1 arányú keveréke, lehetőleg a jól hasznosuló szerves kötésben. Javítja a keringést a fokhagyma. Csökkenti a vér zsír- és triglicerid szintjét az 1-karnitin; zsírbontó hatású a lecitin. Ugyancsak keringésjavító és szívizom-erősítő az E-vitamin.

A szelén hiányát összefüggésbe hozzák a szívbetegségekkel, ezért e nyomelem pótlásáról is érdemes gondoskodnunk. Elengedhetetlen a megfelelő C-vitamin bevitel. Tisztítják az érfalakat és javítják a keringést a telítetlen zsírsavakban gazdag étrendkiegészítők, így az olívaolaj, a tengeri hal olaja, a lenmagolaj, a ligetszépe olaj és a legújabb sláger, a kendermagolaj. Erős antioxidáns hatású a szőlőmagkivonat.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.