Fájdalom enyhítése

Az állkapocsízület rendellenességei

Tünetek

  • Éles fájdalom, amelynek központja a fül előtt van.
  • A rágóizmok érzékenysége és feszülése.
  • Az állkapocs kattogása vagy mozgáskorlátozottsága, különösen rágáskor.
  • Az evés és a száj szélesre nyitásának nehézsége.
  • Visszatérő fejfájás, fülfájás vagy a nyak és a hát felső részének fájdalma, amely a szokásos kezelésre nem reagál.

Veszélyeztetett csoportok

Azoknál, akik öntudatlanul összeszorítják állkapcsukat, csikorgatják fogukat, nyelvüket a fogukhoz nyomják, gyakran lép fel a temporomandibularis ízület (TM-ízület) működési zavarához vezető izomgörcs vagy izommerevség. A helytelenül záródó fogsor vagy a rosszul beilleszkedő műfogsor is ronthatja az állkapocsízület működését. Az ízületi gyulladás is okozhatja a TM-ízület hibás működését és fájdalmát. A TM-ízület megbetegedésének hátterében gyakran az állkapocs sérülése vagy fogorvosi kezelés áll. A betegség kialakulásában szerepet játszhat még a stressz, a rossz testtartás, valamint esetleges pszichológiai problémák.

Kialakulása

Az állkapocsízület közvetlenül a fül előtt található, ott, ahol a halántékcsont (os temporale) és az állkapocs (mandibula) találkozik. Az állkapcsot mozgató izmok részt vesznek a rágásban, a nyelésben és a beszédben, valamint a fej és a nyak mozgatásában.

ÁllkapocsA TM-ízület rendellenessége ezek működési zavarát okozhatja. A probléma igen gyakran visszatérő fül- vagy fejfájással kezdődik, míg másoknál nyakfájdalom lép fel. A fájdalom, a rágási és nyelési nehézség általában vezető tünet, de van, amikor a TM-ízület megbetegedésében szenvedőknél ezek közül egyik sem kifejezett. A TM-ízületi rendellenességek mintegy 80%-a hat hónapon belül magától enyhül. Az ízületi gyulladás, sérülés vagy az ízület rendellenessége által kiváltott megbetegedéseknél nagy a valószínűsége, hogy az állapot rosszabbodik vagy kezelést igényel.

Mit tegyünk?

Vegyük számba azokat a szokásainkat, amelyek kiválthatják a megbetegedést. Sok a stressz az életünkben? Ha igen, úgy válaszolunk rá, hogy összeszorítjuk a fogunkat? Mondták már nekünk, hogy alvás közben csikorgatjuk a fogunkat? Elfojtjuk haragunkat és más, negatív érzelmeinket? Nyújtogatjuk a nyelvünket? Gyakran már az is elég, ha tudatosítjuk a TM-ízületet terhelő szokásainkat, hogy beinduljanak a rossz szokások leküzdésére tett tudatos erőfeszítések.

A fájdalom csökkentésére tegyünk melegítőpárnát vagy forró pakolást az állkapocsízület fölé naponta többször. Ne rágógumizzunk, ne pipázzunk, kerüljük a rágós ételek fogyasztását. Néhány hétig csak pépes ételeket együnk, hogy a rágóizmok meggyógyulhassanak. Az aszpirin vagy az ibuprofen enyhíti a fájdalmat és a gyulladást, ettől függetlenül célszerű felkeresnünk fogorvosunkat.

Kezelés

  • Gyógyszerelés: A fájdalmas izomgörcsök enyhítésére izomlazítót ír fel az orvos. Nem szteroid gyulladásgátló gyógyszert kap a beteg abban az esetben, ha az állapothoz gyulladás társul. Az ízületbe fecskendezett szteroid is csökkentheti a súlyos gyulladást és a duzzanatot. Antidepresszáns gyógyszerek segíthetnek a pszichológiai problémák leküzdésében.
  • Eszközök: Az okklúziós síneket a fogak helytelen záródásakor alkalmazzák. Ezek a szájba helyezett műanyag szerkezetek korrigálják a harapási zavart.

Fogászati kezelés

Néha fogszabályozó kezelés szükséges a helytelen harapás kijavítására. Más esetben a rágófelület anatómiai állapotának a vissza-állítása, harmonizálása a feladat. Ez a rágófelület barázdáinak és rágócsücskeinek felépítésével, illetve lecsiszolásával érhető el.

Műtéti kezelés

Sebészeti eljárásra lehet szükség a gyulladás vagy a sérülés miatt károsodott ízület helyreállítására. Az operáció végezhető mikrosebészeti módszerekkel is.

Ennek kapcsán egy bőrmetszésen át endoszkópot vezetnek be, az operációt pedig két másik apró vágáson át bevezetett műszerekkel hajtják végre. Ritkán előfordul, például fejlődési rendellenesség esetén, hogy a száj teljes rekonstrukciójára szükség van. Ez magában foglalja az állkapocs helyreállítását célzó műtétet és a fogak helyreigazításához esetleg szükséges fogszabályozó kezelést.

Megelőzés

A megelőzés legjobb módszere, ha nagyobb figyelmet fordítunk az olyan akaratlan szokások megszüntetésére, mint a fogcsikorgatás és az állkapocs összeszorítása.

Alternatív terápiák

  • Biológiai visszacsatolás: A tréning során a beteg megtanulja, hogyan uralkodjon testi reakcióin. Hasznos a feszült és görcsös rágóizmok ellazításában.
  • Gyógytorna: A gyógytornának létezik egy, az állkapocsízület rendellenességeinek kezelésére szakosodott ága. A terület szakemberei kombinált terápiát alkalmaznak, amely az alábbi elemeket tartalmazza: torna, ultrahangkezelés, diatermia (a mélyen fekvő izmok elektromos árammal történő melegítése), TENS (az ideg bőrön keresztül történő elektromos ingerlése a fájdalomérzet továbbításának megakadályozása céljából) és testtartásjavító tréning.
  • Pszichológiai tanácsadás: Az állkapocsízület működési zavarai mögött gyakran elfojtott düh vagy más lelki tényező áll. Ezekben az esetekben jótékony hatású lehet a pszichés tanácsadó program vagy a csoportterápia.
Figyelem! Mielőtt bármilyen műtéti kezelésnek alávetnénk magunkat, kérjünk második, sőt harmadik szakvéleményt is az állkapocsízület megbetegedéseire szakosodott fogorvostól vagy sebésztől. Vannak betegek, akik a műtét után rosszabb állapotba kerülnek, mint amilyenben eredetileg voltak.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.