Egészségmegőrzés

Mentális zavarok felismerése, elbutulás

A lelki (pszichés, mentális) zavarok népegészségügyi jelentősége az utób­bi évtizedekben egyre jobban előtérbe került. Főleg a fiatalabb, munka­képes korosztályokban lényegesek e zavarok, mert a munkaképességet és az életminőséget rontják. Másodlagos problémákat is okoznak különböző kockázatok növelésével: igen sok testi betegségben megtalálható például a stressz szerepe. Ma az átlagnépesség egynegyede szenved élete során vala­mikor valamilyen mentális megbetegedésben.

Milyen okok állnak a háttérben?

A gazdasági számítások azt is igazolták, hogy a munkaképesség csökkenésének egyik leggyakoribb oka a depresszió, mely így komoly társadalmi terhet jelent. A világon mintegy 70 millió ember és környezete szenved alkoholfüggőségben, 10-20 millió ember kísérel meg öngyilkosságot évente, közülük pedig egy millióan hal­nak meg.

Az Egészségügyi Világszervezet előrejelzése szerint a következő évtizedben az egészségügy legsúlyosabb problémái a pszichiátriai meg­betegedések lesznek; elsősorban a depresszió és a szorongás említendő.

Ha nem csupán a halálozást vesszük figyelembe, hanem a rokkantságban eltöltött éveket is, akkor kiderül, hogy a depresszió a veszteségek egyti­zedéért felelős az összes egyéb betegséget is beszámítva. Talán még meg­döbbentőbb adat, hogy egyéb pszichológiai megalapozottságú zavarok is a lista elején vannak: a harmadik helyen a közlekedési balesetek, a negyedik helyen az alkoholizmus következményei, az ötödik helyen az önsértés és öngyilkosság.

A fiatal munkaképes korosztályokban a betegségek okozta veszteségek mintegy harmadát okozzák a lelki egészség zavarai. Összeha­sonlításul: ez az arány ötszöröse a szív-érrendszeri megbetegedések által okozott kiesésnek.

Hogyan lehet megelőzni a mentális zavarokat?

Mindebből az is következik, hogy a mentális zavarok megelőzése és felismerése, a hatékony kezelések elkezdése elsőrendű népegészségügyi feladat. Az elsődleges meg­előzés a betegségek kialakulását lehetővé tévő kockázatok csökkentését, a másod­lagos megelőzés a kialakult zavarok korai felismerését és a további károsodások ki­fejlődésének megakadályozását, a harmadlagos megelőzés pedig a kórképek tartós következményeinek csökkentését (azaz a rehabilitációt) jelenti. A mentális zavarok terén az elsődleges megelőzés különös szerepet játszik, s ebben nagy szerepe van a tömegtájékoztatásnak is.

Fontos az életstílus!

Érdemes felvetni azt is, hogy a mai életstílus erősen hozzájárul a lelki ter­hek növeléséhez – ezért is mondhatjuk, hogy civilizációs betegségekről van szó. Amint azt az „egészség” szó jól ki is fejezi, a testi és lelki tényezők harmóniája jelenti az ember jóllétének teljességét – ennek elérése a cél.

A továbbiakban röviden áttekintjük a mentális zavarok néhány, nép­egészségügyi szempontból fő csoportját – természetesen több fontos te­rület érintésére nincs mód.

Mit kell tudni a dementia-ról (elbutulás)?

Az elbutulással járó betegségek az agy szervi elváltozásának következmé­nyei. Jelentőségüket egyrészt gyakoriságuk, másrészt nagy költségkiha­tásuk adja: a gondozás-ápolás költségei igen magasak. Bármely korban előfordulhatnak, elsősorban azonban időskori, főleg 65 év fölötti zavarok­ról van szó. E korosztályban a dementia gyakorisága 10% körüli, s ez a kor előrehaladtával jelentősen növekszik.

Többféle dementiát ismerünk, átmeneti (például múló agyi vérkeringészavar következményeként fellé­pő) formák is vannak. A legtöbbször azonban tartós tünetekkel járó kór­képcsoportot jelentenek a dementiák. Két alapvető formájuk az ér eredetű (vascularis) dementia és a közismertté vált Alzheimer-kór, amelyet az évszázad betegségének is neveznek (az utóbbi az összes dementiák felét teszi ki).

Mi a kialakulásának az oka?

Az ér eredetű elbutulás az agyi erek elmeszesedésének, elzáródásának, csökkent keringésének és ennek megfelelő agyi károsodásoknak köszön­hető, az Alzheimer-kór pedig az idegsejtek degeneratív elváltozásának és az egyik lényeges ingerületátvivő anyag, az acetil-kolin hiányának tudható be.

Vannak hajlamosító tényezők, mint például a koponyatrauma, amely kétszeresére fokozza a betegség kialakulásának kockázatát. Ugyanakkor a dohányzás csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának valószínűségét – fokozza viszont az ér eredetű komplikációkét. Az agyi vérkeringészavarok bekövetkezte (szélütés) a dementiakockázatot 8-9-szeresére növeli.

Milyen tünetei lehetnek az „elbutulásnak”?

Az Alzheimer-kórt lappangó betegségkezdet, majd egyre előrehaladó lefolyás jel­lemzi. A kezdeti szakban fokozódó memóriazavar jelentkezik, amely az évek során személyiségváltozással is társul: érzelmi sivárság, a kritikai funkciók csökkenése lép­het fel. A súlyosabb formákban beszédzavar, illetve az egyéb agykérgi funkciók (ol­vasás, számolás) zavara alakulhat ki.

Zavartság, tájékozatlanság, kóros gyanakvás és hangulatzavar is gyakori. A legsúlyosabb kórképek már a személyes higiéné károso­dásával, bevizeléssel-beszékeléssel járnak. Meglepő viszont, hogy a betegség elején a társadalmi érintkezés szokványos szabályait jól megőrzi a beteg, nagy különbség lehet a viselkedés megtartott volta és a szellemi funkciók drámai hanyatlása kö­zött. Ezért van szükség arra, hogy különböző vizsgálatokra, tesztekre kerüljön sor szellemi hanyatlás gyanúja esetén.

Jegyezzük meg! Tudni kell azt is, hogy az elbutulás néha látszó­lagos: idős emberek depressziós hangulatzavara, zárkózottsága, izolációja gyakran kelti dementia gyanúját.

Milyen hamar jelentkezhet a betegség és meg tudjuk-e előzni?

A dementiák általában előrehaladó kórlefolyásúak, némi ingadozás mel­lett. Az elsődleges megelőzés tekintetében meg kell említeni, hogy a rend­szeres szellemi tevékenység csökkenti az Alzheimer-kór valószínűségét.

Az ér eredetű (vascularis) formák kockázata pedig az egyéb érbetegségek esetében ajánlott életmód-változtatásokkal csökkenthető: a dohányzás, al­koholfogyasztás kerülése, étrendbeli megszorítások, az esetleges magas­vérnyomás-betegség karbantartása válhat szükségessé.

Jegyezzük meg! A betegség felismerését megkönnyíti néhány egyszerű teszt. Ilyen a Mini Mentái Teszt, amely egyszerű intelligenciafunkciók mérésére szol­gál.

A legegyszerűbb az órateszt: a beteg nem tud megadott órát beraj­zolni egy óraszámlapot ábrázoló rajzba. Ezt bárki elvégezheti, s a hibás végrehajtás nagy érzékenységgel utal intelligenciadeficitre. A súlyosabb formák felismerése általában nem okoz nehézséget, bár meglepő „vakfol­tok” előfordulnak a beteg családjában: nehéz elismerni a szeretett rokon­ról a szellemi hanyatlás elkezdődését. Finomabb eltérések bonyolultabb intelligenciatesztek alkalmazását tehetik szükségessé, amelyeket pszi­chológus végez.

Hogyan tarthatjuk megfelelő szinten?

A már kialakult betegség esetében a társuló betegségek felismerése is fon­tos szempont. Leginkább a depresszió fölött siklik el a család és az orvos is. A depresszió és a dementia együttes előfordulása gyakori, s az előbbi külön kezelést igényel.

A kezelésben a gyógyszeres terápiák még csupán részleges eredményeket tudnak felmutatni, inkább a kórkép előrehaladását gátolják. A legújabb gyógyszerek az acetil-kolin agyi mennyiségét növelik. Az is ered­mény, ha a fokozó elbutulás megáll és a beteg egyszerűbben gondozható marad. A terápiában a pszicho- és szocioterápiák, a foglalkoztatás fontosak.

A realitásorientációs tréning például a megtartott szellemi funkciók gya­korlását, felhasználását jelenti. Lényeges tényező továbbá a hozzátartozó pszichés támogatásának a szerepe, a gondozásban nyújtott segítség is, hogy a beteg családja is képes legyen a súlyos állapot megfelelő kezelésére.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.