Babaápolás

Etetőszékek biztonságos használata

„Mostanáig az ölembe ültetve etettem a babát, de ez nagyon nagy koszt csinál Mikor rakhatom etetőszékbe?”

A baba etetésének nincs tökéletesen tisz­ta módja (hosszú hónapokig a család sok papírtörülközőt fog elhasználni). A legmaszatosabb és legnehezebb a ba­bát ölben etetni, valamilyen etetőszék sokkal hatékonyabbá teszi a feladatot. Amíg a babának az üléshez támasztékra van szüksége, egy csecsemőszék (benne a baba rögzítve és állandóan felügyelet alatt van) használható etetőszékként is. Miután már támaszték nélkül is viszony­lag jól tud ülni, eljött az ideje a magas székre váltásnak.

Etetőszékkel kapcsolatos biztonsági tanácsok

A baba biztonságos etetéséhez nem csak az új ételek fokozatos megkóstoltatása tartozik. A baba biztonságos etetése már az első kanál megtöltése előtt kezdődik, vagyis akkor, amikor a babát az etető­székbe tesszük. Kövessük az alábbi sza­bályokat, hogy minden étkezés bizton­ságos legyen.

Minden etetőszék esetében:

  • Soha ne hagyjunk egy kisbabát fel­ügyelet nélkül az etetőszékben. Készítsük elő az ételt, a partedlit, a papírtörülközőt, az evőeszközöket és bármi más, az ét­kezéshez szükséges dolgot, így nem kell a gyereket magára hagyni, míg előke­ressük őket.
  • Mindig rögzítsük a biztonsági öveket, még ha a baba túl fiatalnak tűnik is a kimászáshoz. Rögzítsük az övet az ágyéká­nál, hogy megelőzzük a kicsúszását alul. (Sok új széknek ágyékvédője van a kicsú­szás megakadályozására – de a bizton­ság kedvéért azért használjuk az övet is.)
  • Az összes szék- és etetőfelületet tartsuk tisztán (mossuk mosogatószerrel vagy szappanos vízzel, majd alaposan öblítsük le), a babák ugyanis minden további nél­kül felvesznek egy előző étkezésből szár­mazó romlott ételmorzsát, és elrágcsálják.

Magas székek, magasított székek és alacsony étkezőasztalok esetében:

  • Mindig ellenőrizzük, hogy a lecsúsz­tatható tálcák biztonságosan a helyükre vannak-e pattintva: egy előrelendülő, be nem kötött baba rögzítetlen tálca esetén fejjel előre kirepülhet a székből.
  • Ellenőrizzük, hogy az összehajtható szék stabilan, a nyitott pozícióban van rögzít­ve, és nem fog a babával együtt össze­csukódni.
  • A széket helyezzük távol asztaloktól, konyhabútoroktól, falaktól vagy más fel­színektől, amelyekről elrúgva magát a baba felboríthatná a széket.
  • A tálca fel- vagy lecsatolása előtt ellen­őrizzük, hogy hol vannak a baba ujjai.

Asztalira szerelhető székek:

  • A széket csak stabil fa- vagy fémasz­talon használjuk, ne tegyük üveglapú vagy elmozdítható lapú asztalokra, kö­zépen alátámasztott asztalokra (a baba súlya felboríthatja), kártyaasztalokra, összehajtható alumíniumasztalokra vagy asztalt meghosszabbító toldásra.
  • Ha az asztalra szerelhető székben ülő baba meg tudja billenteni az asztalt, akkor az asztal nem elég stabil, tehát ne használjuk rajta a széket.
  • Ne használjunk alátéteket vagy abroszt az asztalon, mert így a szék kevésbé rög­zíthető az asztalhoz.
  • Ellenőrizzük, hogy minden zár, bilincs vagy összepattintható rész biztonságosan van-e rögzítve, mielőtt a babát a székbe helyeznénk; mindig vegyük ki a babát a székből, mielőtt lekapcsoljuk vagy ki­engedjük a rögzítőelemeket. A kapcsok mindig legyenek tiszták és működőké­pesek.
  • Ne tegyünk széket vagy más tárgyat az asztalra szerelhető szék alá biztosításnak arra az esetre, ha a baba leesik, vagy ne helyezzük az asztalra szerelhető széket asztalláb vagy támaszték közelébe: a ba­ba ezektől a felszínektől elrúghatja ma­gát, leborítva a széket. És amikor a baba a székben van, ne engedjünk nagyobb kutyát vagy nagyobb gyereket a szék alá, mivel alulról feldönthetik.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.