Babaápolás

A köldökzsinór gyógyulása babáknál

„A köldökzsinór még nem esett le a gyerekem köldökéről, és nagyon csúnyán néz ki. Lehet, hogy elfertőződött?”

Többnyire normális!

A köldök a gyógyulás folyamán általában sokkal rosszabb képet mutat és rosszabb szagokat áraszt, mint azt az állapota in­dokolttá tenné. Ami orvosi értelemben teljesen normális, az a gyenge idegzetűeket ugyanúgy elrémíti, mint egy horror­film csúcspontja.

Nem valószínű, hogy a köldökcsonk elfertőződne

Főleg ha gondosan tisz­tán és szárazon tartjuk. (Egyes orvosok alkoholos ecsetelést ajánlanak a gyógyu­lás érdekében és a fertőzés ellen, de vizs­gálatok szerint a köldök ugyanúgy vagy egyes esetekben még jobban gyógyul alkohol nélkül is.) Ha a környező bőrfe­lületen pirosodást tapasztalunk (ami al­kohol okozta irritáció is lehet, nem csak fertőzés), vagy szivárgást a köldökből vagy a köldökzsinór tövéből, főleg ha rossz szagú, ellenőriztessük a gyerek orvosá­val.

Antibiotikum. Ha fertőzés áll fenn, valószínűleg antibiotikumot fog felírni.ű

Mikor esik le?

A születéskor fényes és nedves köl­dökzsinór általában egy-két héten belül leszárad és leesik, de a nagy esemény meg­történhet korábban vagy sokkal később is (egyes babák mintha nem akarnának megszabadulni tőle). Amíg le nem esik, tartsuk szárazon a helyet (nem szabad kádban füröszteni), hagyjuk szellőzni (tűrjük le a pelenkát, hogy ne dörzsölje), és tisztítsuk alkohollal, ha az orvos ezt javasolta (de a környező bőrt védjük, például az alkoholos lemosás előtt ken­jük be babakrémmel, vagy csak a köl­dökzsinór tövét kezeljük alkoholos vat­tatamponnal, a környező bőrt hagyjuk ki).

Ha végül leesik, egy kis nyílt sebet láthatunk, vagy kis mennyiségű, véres fo­lyadék szivárgását észlelhetjük. Ez normális jelenség, és ha néhány napon belül teljesen leszárad, nincs ok aggodalomra. Ha azonban két héttel a csonk leesése után még nem teljesen záródott és nem száraz, hívjuk fel a gyerekorvost. Eseten­ként köldök granulóma (élénkvörös és nedvedző kis hegszövet) fejlődhet ki a köldökzsinór leesését követően.

Kezelése

Általá­ban ezüst-nitráttal kezelik (hogy leszá­radjon), néhány öltéssel elszorítják, hagy­ják kiszáradni és leesni. Ha nem esik le, kis beavatkozással távolítják el.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.