Mellkasi kompresszió (CPR): egyévesnél idősebb babáknál
Ha az egyévesnél idősebb gyerek nem lélegzik, és életjelek (mozgás, reagálás) nem észlelhetők, kezdjük el az alábbi CPR-eljárást:
1. Lépés
A gyerek feküdjön arccal felfelé egy kemény, lapos felületen. Ne legyen párna a gyerek feje alatt, a feje lehetőleg legyen a szívével egy magasságban. A gyerek feje legyen olyan helyzetben, hogy a légutai nyitva legyenek.
2. Lépés
Helyezzük el a kezünket. Az egyik tenyerünk legyen a szegycsont alsó harmadán (a szegycsont a gyerek mellkasán, a bordák között található, lapos csont).
3. Lépés
A tenyerünkkel nyomjuk be a mellkast két és fél-három és fél centiméterre. Csak a tenyerünk vége és a szegycsont alsó, lapos fele között legyen érintkezés – ne nyomjuk meg a bordákat a kompresszió során. Engedjük, hogy a mellkas minden egyes kompresszió után visszatérjen nyugalmi helyzetébe anélkül, hogy a kezünket elvennénk a mellkasról. Alakítsunk ki folyamatos kompresszió-relaxáció ritmust, amely ugyanannyi időt enged mindegyik fázisnak, és kerüljük a hirtelen mozdulatokat.
4. Lépés
Minden ötödik kompresszió után, ujjainkat továbbra is a szegycsonton tartva várjunk, és alkalmazzunk egy egy-másfél másodperces lélegeztetést. A kompressziót mindig kísérje lélegeztetés, hogy az agy folyamatos oxigénellátását biztosítsa (a szívműködés nélküli gyerek nem lélegzik, és nem kap oxigént). Próbáljunk percenként 80-100 kompressziót végezni, minden öt kompresszió után egy befúj ássál. Számoljunk gyorsabban, mint amikor a másodperceket számoljuk: egy, kettő, három, négy, öt – lélegeztetés.
5. Lépés
Körülbelül egy perc után szakítsunk 5 másodpercet arra, hogy életjeleket keressünk. Ha nem tapasztalunk életjelet, végezzünk egy lassú befújást, miközben befogjuk a gyerek orrát, majd folytassuk a CPR kompresszió/lélegeztető ciklusait, néhány percenként keresve életjeleket. Ha látunk mozgást vagy reagálást, hagyjuk abba a mellkasi kompressziót.
6. Lépés
Ha nem tudtunk kiabálással segítséget hívni, és még nem hívtunk mentőt, szakítsunk egy pillanatot arra, hogy most telefonáljuk, utána pedig rögtön térjünk vissza a szükséges mentőeljárásokhoz. Ha lehetséges, vigyük a gyereket magunkkal a telefonhoz, és menet közben folytassuk a lélegeztetést.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.