Mellkasi fájdalom (angina) tünetei
Az angina vagy mellkasi fájdalom magában a szívizomban keletkezik. A szívet ellátó koszorúerekben zsíros lerakódások (plakkok) képződnek, és ezek részleges, ateroszklerotikus elzáródásokat okoznak. Az áramló vér nyugalomban elegendő lehet, de terhelésre már kevésnek bizonyul, különösen olyankor, ha a pulzus 75-ről akár 190-re emelkedik, és az elégtelen vérellátás miatt lép fel az anginás fájdalom. Ha a test visszatér a nyugalmi állapotba, az anginás fájdalom is elmúlik.
Tünetek és jelek
Az angina lehet enyhébb és súlyosabb fokozatú. Az erős, szúró fájdalom jellegzetesen a mellkas középvonalában érezhető; innen sugározhat a nyakba, a karokba, főként a bal karba. Légszomj és izzadás is kísérheti. Az anginás tüneteket nem könnyű elkülöníteni más betegségektől, mert például bizonyos emésztési zavarok tünetei is hasonlóak.
Az angina diagnózisa
A vizsgálat általában terheléses EKG-val kezdődik. Ez futószalagos vagy kerékpáros terhelést jelent, ahol a fizikai erőkifejtés közben mérik az EKG változásait. A terhelést lassan, fokozatosan emelik addig, amíg a vizsgált személy a fájdalom felléptét jelzi, és az EKG is mutat elváltozásokat. Végeznek ezen kívül koszorúér-angiográfiát, ez invazív (a szervezetbe művi úton behatoló) vizsgálat. A koszorúerekbe a vizsgáló orvos finom eszközt juttat be, és érfestést végez. A megfestett erekről készülő angiogramon jól láthatóak a szív ereinek esetleges szűkületei.
(Kép fent) A terheléses EKG-vizsgálatban a mellkasra rögzített elektródokkal regisztrálják az EKG-jeleket, a karra helyezett mandzsetta pedig rendszeresen méri a vérnyomás változásait.
- Mellkasi és hasi szervek betegségeiből származó hátfájás
- Mellkasi fájdalmak további okai
- Egyéb szívtáji és retrosternalis panaszok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az instabil angina
Az angina idővel romló tendenciát mutat, és már egyre kisebb terhelés is kiválthatja a fájdalmat. Ha hirtelen lép fel, és nyugalmi állapotban is észlelhető, ez koszorúér-elzáródást jelez, ami szívinfarktushoz vezet. Ebben az esetben nagyon sürgősen orvoshoz kell fordulni!
Az angina kezelése
Az angina általában jól reagál a gyógyszeres kezelésre.
A leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek a következők:
- nitrátok – az azonnal ható permettői kezdve a nyelv alatt ható tablettáig több formában is alkalmazhatók, és gyorsan csökkentik az anginás fájdalmat. A lassan ható, hosszú hatástartamú tabletták pedig csökkentik a permet iránti igényt;
- béta-blokkolók – csökkentik a szív terhelését, megelőzik a fájdalom kialakulását, lassítják az angina rosszabbodását;
- kalcium-antagonisták – csökkentik a szív terhelését, mérséklik a fájdalmat. Standard kezelésnek számít még az aszpirin adása is, amely megelőzi az aterómás plakkok kialakulását a szív ereiben.
Életmód-változtatások
A felismert és diagnosztizált angina esetén orvosunk számos életmódbeli változtatást ajánlhat, így a dohányzás abbahagyását és alacsony zsírtartalmú étrendet.
Orvosi beavatkozások az elzáródás kezelésére
Ha a szívizom keringése – akár szűkület, akár elzáródás formájában – károsodott, kétféle megoldás kínálkozik. A beavatkozás attól is függ, hogy mennyire vannak károsodva a szív koszorúerei. Mint minden beavatkozás, természetesen ez is járhat bizonyos kockázatokkal.
Angioplasztika – ebben az esetben a beszűkült (de nem elzáródott!) érbe juttatnak be vékony katétert, amelynek végén egy ballon található. A combverőérbe juttatott ballonkatétert lassan felcsúsztatják a szívbe, és a károsodott érszakaszban történő többszöri felfújás-leengedéssel az eret kitágítják. Ez a beavatkozás akár járóbetegen is elvégezhető, helyi érzéstelenítés mellett.
Athidalóműtét (bypass) – ha a koszorúerek már nagymértékben be vannak szűkülve, vagy elzáródtak, új vérellátási „utat” nyitnak, amelyet áthidalás-beültetésnek neveznek. Ehhez eret kell nyerni, amely származhat magából a mellkasból is, vagy például a lábszár valamelyik vénáját használják erre a célra. Előfordulhat 2-3-4 eret érintő (2-3-4-szeres) áthidaló műtét is. Ezt a műtétet általános érzéstelenítésben (altatásban) végzik, és időtartama mintegy 3-5 óra. Jelenleg az egyik leggyakrabban alkalmazott ér/szívsebészeti beavatkozás.
Az elzáródott koszorúerek áthidaló műtéti lehetőségei
(Bal oldali kép, fent) A szívsebész először felkeresi és preparálja a mellkasfal egy artériáját, és azt leválasztva elviszi az érelzáródás alatti szakaszra, és odavarrja. így helyreáll az elzáródott terület keringése.
(Jobb oldali kép fent) A lábszárból származó vénát darabokra vágja a sebész. Ezeket a szakaszokat ágaztatja le a képen látható módon az aortáról az elzáródott érszakaszok alatt levő területekre, a keringés helyreállítása céljából.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.