Mellkasi és hasi szervek betegségeiből származó hátfájás
Itt csupán azoknak a szűkebb értelemben vett háti fájdalmaknak okait és elkülönítését tárgyaljuk itt, amelyeket a betegek a váll vonalától az alsó bordák vonaláig éreznék.
Az ilyen módon értelmezett hátfájdalom származhatik a gerincoszlopot alkotó csontok, porcok, szalagok, a különböző izmok, fasciák betegségeiből, a gerincvelő burkainak és magának a gerincvelőnek, valamint az abból kilépő idegeknek a betegségeiből és a mellkasi, sőt hasi szervek megbetegedéseiből, tehát különböző sztatikus zavarokból, amelyek között a végtagok, a medence csontrendszerének világrahozott vagy szerzett zavara is szerepelhet. Végül a felületes izomzat és a bőr betegségei is okozhatnak hátfájást.
Hátfájás kivizsgálása
A beteg hátának megtekintése, megtapintása lehetővé teszi számos, fájdalmat okozó állapot felismerését. A már említett herpes zoster, a hát bőrének bármely gyulladásos, esetleg traumás megbetegedése puszta megtekintéssel ismerhető fel. Valamely szegmentumra terjedő gyöki fájdalom, akárcsak az esetek egy részében valamely hasi szerv megbetegedésének megfelelő hyperaesthesiás zóna finom tapintással, helyesebben tű hegyének végighúzásával párhuzamos hosszirányú vonalakban a hát bőrén, állapítható meg.
A tapintás alkalmas pulzáló aneurysma, az izomzat gyulladásos vagy reumás megbetegedésének, helyi csigolyabántalmaknak borda eredetű fájdalmaknak a felismerésére is. Ha a panaszolt fájdalom területe sem tapintásra, sem nyomásra nem érzékeny, leginkább valamely belső szervből kisugárzó vagy vezetett fájdalomról lehet szó.
Hátfájásról panaszkodó beteg vizsgálatakor igen fontos a gerincoszlop gondos végigütögetése ujjal vagy reflexkalapáccsal. Az így bizonyos csigolyák területére lokalizálódó ütögetési fájdalom gyakran vezet diagnózisra egyébként bizonytalan kórképekben is.
- Szeretnél megszabadulni a hasi zsírrétegtől? Íme 5 hatékony tipp!
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A hátfájás okai között leggyakrabban a gerincoszlop rendellenességei és megbetegedései szerepelnek. Ezeket el kell különíteni azoktól a fájdalmaktól, melyeknek oka valamely mellkasi vagy akár hasi szerv megbetegedése. Végül a hátizomzat fájdalmassága is szóba kerülhet. A gerinc betegségei előtt a mellkasi vagy hasi szervek betegségeiből származó háti fájdalmakat tekintjük át.
Mellkasi és hasi szervek betegségeiből származó hátfájás
A betegek legnagyobb része olyan hátfájást panaszol, melynek helyét nem tudja pontosan körülírni. Legfeljebb annyit mond, hogy a fájdalmat az egyik lapocka alatt vagy a két lapocka között, vagy még lejjebb, középen érzi. Kézzel is körül tudja írni a fájdalmasság rendszerint kiterjedt területét. E fájdalmakat legtöbbször igen nehéz megítélni. Ülve dolgozók görnyedt tartása húzó jellegű hátfájást okoz, melyet a törzs kiegyenesítése, homorítása enyhít.
Minden mozdulatra fokozódik az a fájdalom, melyet megerőltetés, teher cipelése, kifáradás okoz. Gépkocsi hoszszan tartó vezetése, a kéz órákon át tartó azonos elhelyezkedése a kormánykeréken pl. gyakran a deltoideus izom területén okoz kínos, néha égető jellegű, sajgó fájdalmat. Vékony, asthenias, laza szövetű fiatal egyének hátfájását a szalagok gyengeségével magyarázzák. Ha ilyen tényezők nem deríthetők ki, ilyen típusú fájdalmak esetében a mellkasi vagy hasi szervek reflexfájdalmára kell gondolni.
Az üreges szervek izomelemeinek összehúzódásai által okozott fájdalom
Az üreges szervek izomelemeinek összehúzódása általában súlyos fájdalmat okoz. A tüdő szövetének ilyen mértékű kontrakciós képessége nincs, és a bronchusok izomzatának összehúzódása sem jár fájdalommal. A gyulladásos tüdőszövetben azonban az idegvégződések kémiai és mechanikus izgalma egyaránt lehetséges.
Az így keletkező fájdalom a gerincvelő megfelelő szegmentumán keresztül vetítődik ki, és mély, égő, nyomó érzések, tompa fájdalom formájában jelenik meg a hát vagy a mellkas egyéb részeinek területén. Bőrérzékenység ritkán szerepel a beteg panaszai között és a fájdalom sem erős, inkább állandó, nyomasztó, nyugtalanító jelenségről van szó. Említettük, hogy a kezdeti tuberculosis jelei között szerepelhet mellkasi fájdalom. Ez a fájdalom leggyakrabban a hátban mutatkozik, és mechanizmusa reflexes.
A fájdalom mértéke
Néha pontosan igazolható, hogy a tüdő infiltrációjának megfelelő hyperaesthesiás Headzónáról van szó, melynek területe a D2-D5 szegmentum. A fájdalom mértéke semmi összefüggésben sincs a folyamat súlyosságával, sőt a fájdalom éppen a kezdődő phthisisben gyakori, általában azonban aktivitási jelnek tekinthető. Fájdalmat okozhat természetesen pleurális izgalom vagy mellhártyaösszenövés is. A tuberculosisos pleuritis mellkasi, háti fájdalmat, a diaphragmalis pleuritis a vállba sugárzó fájdalmat okoz.
Ilyenkor köhögés hívja fel a figyelmet a légzőszervi megbetegedésre. Lényeges tehát, hogy bizonytalan eredetű hátfájásban a tüdő röntgenvizsgálatát sohase mulasszuk el. Ritkán a tüdő rosszindulatú daganatának egyik első tünete is intenzív hátfájás lehet. Ugyancsak a radiológiai vizsgálat deríti ki a mediastinalis tumort vagy az aorta aneurysmáját. Különösen az aorta descendens aneurysmája okoz mély háti fájdalmat, égő érzést.
A tüdőből eredő háti fájdalom
A tüdőből származó fájdalmakhoz hasonlójellegű és mechanizmusú érzés a hasi szervek hátba sugárzó fájdalma. A cholelithiasis, cholecystitis, jobb oldali subphrenikus tályog jobboldalt a hátba, lapockába, vállba sugárzó fájdalmat okoz. Ez arról ismerhető fel, hogy a fájdalom középpontja a jobb bordaív alatt van, és a fájdalom csupán innen terjed a hátba. Hepatitis vagy más, a máj megnagyobbodásával járó betegség jobb bordaív alatti fájdalma is a hátba sugározhat. A háti fájdalom okát tehát gyakran a jobb bordaív alatti táj tapintási, nyomási érzékenysége adja meg.
Az emésztőszervek megbetegedései által okozott háti fájdalmak
Az emésztőszervek megbetegedései gyakori okozói a háti fájdalomnak. Bal oldali, de nemegyszer kétoldali a D5-től a D10 szegmentumokra eső éles, égő, kínzó fájdalom a nyombél fekélyénék sokáig egyetlen tünete lehet. Gyomorfekélyben, de cholelithiasisban és a pancreas betegségeiben is érzékenyek az ún. Boaspontok. Ezek a megfelelő Headzónába eső területek, melyek spontán, de nyomásra is fájdalmasak, a 10, 11. és 12. háti csigolya mentén helyezkednek el. A gyomor fekélyében mindkét oldalt, nyombélfekélyben baloldalt, a koleciszta betegségeiben jobboldalt, a pancreas betegségeiben ismét baloldalt. Ulcus duodeni egyetlen tünete lehet a kínzó ballapockafájdalom, melynek összefüggésére az étkezéssel a beteg nem gondol.
Egyik esetünkben a kínzó hátfájdalom, melynek oka vizsgálatokkal nem derült ki (röntgenvizsgálattal ulcus nem volt kimutatható és a frakcionált próbareggeli görbéje is csupán mérsékelt superaciditasnak felelt meg) ulcuskúrára gyorsan megszűnt. E kúrát annak alapján végeztük, hogy nátriumhidrokarbonát bevétele a hátfájdalmat mindig csillapította. Csak hosszú hónapokkal később lehetett gasztroszkóppal kimutatni a duodenum callosus fekélyét. Közben a beteg számos ortopédiai, neurológiai, nőgyógyászati és belgyógyászati vizsgálaton esett át.
Az ulcus okozta háti fájdalom
Az ulcus okozta háti fájdalom azonban nem mindig függ össze az étkezéssel, néha a beteg testhelyzetével változik, de szódabikarbóna hatására, ritkábban tej ivására – ha csak átmenetileg is – szűnik. A nyombélfekély és a gyomor hátsó falának a fekélye jár háti fájdalommal, de előfordul, hogy a fájdalom gyomor karcinóma tünete. A pancreasba penetráló fekély vagy a pancreast infiltráló tumor a pancreas megbetegedéseire jellemző deréktáji vagy bal oldali háti fájdalom oka. A helyes diagnózist a gyomor alapos röntgenvizsgálata, tumorban a testsúly csökkenése, esetleg achlorhydria, gyorsult süllyedés, az endoszkópos lelet, pozitív Weberreakció adja meg.
A nyelőcső megbetegedései által okozott háti fájdalmak felismerése
Különleges jellegű háti fájdalmat okoznak a nyelőcső megbetegedései, az oesophagus tumora, fekélye, tágulata, szűkülete. E lehetőségekről a mellkasi fájdalmak vonatkozásában már szólottunk. A fájdalom tompa, máskor hasító jellegű és kiterjedésében összeköti a sternumtájat és az interscapularis tájat.
Ezt a fájdalmat az tudja elképzelni, akinek a torkán túl nagyra sikerült falat szaladt le, vagy szilárdabb étel, pl. véletlenül egészben lenyelt kemény cukorka haladt végig a nyelőcsövén vagy akadt meg. A betegek e fájdalom jelzésekor egyik kezüket a sternum tájára, a másikat a hátközépre helyezik és a háti gerincoszlopot extensióba hozzák. Ilyen panasz alapján mindenképpen nyelési próbát kell végeztetnünk híg kontrasztanyaggal.
Az interscapularis táj néha ijesztő, nyomó, égő fájdalma középkorú vagy idősebb egyéneken – rendszerint rohamszerű megjelenéssel – stenocardia egyik alakja is lehet. E háti fájdalom mellkasi szorítással egyidőben, néha azonban önmagában is mutatkozik. A mozgásra, megerőltetésre, nagyobb étkezés után, hideg hatására keletkező háti fájdalom mindig koszorúérmegbetegedésre gyanús, különösen, ha járás közben mutatkozik és megálláskor megszűnik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.