Bevezetés izzasztófürdőbe – Valamint hogyan szaunázzunk!
Néhány fontos tanács!
Az izzasztófürdőben meztelenül kell tartózkodni! Néhány kezdő szaunázót ez eleinte némileg zavarhat, de hamar meg lehet szokni. Kezdetben sokat segíthet a törülköző, amit a mellünk vagy a derekunk köré köthetünk. A fürdőruha viselése is teljesen hibás elgondolás, hiszen akadályozza az izzadást. Különösen a szintetikus anyagok irritálhatják a bőrt, és égési sérülésekhez is vezethetnek.
Azért teljesen meztelenül nem kell a szaunába mennünk, hiszen egy szaunalepedő nálunk van, amikor belépünk a fürdőbe. Ez keskenyebb és hosszabb, mint a megszokott törülköző és alátétként szolgál az ülésnél vagy a fekvésnél. A pad forró ülésével való érintkezést a szaunalepedő kellemesebbé teszi, valamint véd minket a piszoktól és az izzadságtól.
Kérem, figyeljen az alábbiakra!
- Ne használjon fürdőruhát a kabinban!
- Semmiféle fémtárgy ne legyen magánál!
- Cserélje le a nedves szaunalepedőt!
- Hordjon mindig fürdőszandált a szaunában!
- Minden szaunafürdőzést egy alapos mosakodásnak kell megelőznie.
- Ezután lehet a szaunába menni, ahol a felmelegedés fázisa következik.
- Ezt követi a lehűtés fázisa, amelyhez a hideg vizes berendezések mellett a friss levegőt is igénybe lehet venni, télen esetleg a havat.
- A lehűtés fázisára ugyanannyi időt kell igénybe venni, mint az izzadáséra, hiszen épp a meleg és a hideg váltakozása felelős a szauna pozitív hatásaiért.
- Végül mindezek után ajánlott kipihenni magunkat.
A folyamat egészét szaunaturnusnak nevezik, amely körülbelül egy órás elfoglaltságot jelent.
A gőzfürdőt és a szaunát mellesleg nagyszerűen lehet egymással kombinálni. A gőzfürdő jobban leterheli a vérkeringést, ezért érdemes először a gőzfürdőt, azután a szaunát igénybe venni. Ne feledje el közben a lehűtés és a pihenés fázisát! A két fürdő kombinációja különleges élményt nyújt, hiszen a gőzfürdőben a bőr intenzíven átnedvesedik, mielőtt a száraz levegőjű szaunába mennénk. A megfelelő izzadást idővel tudjuk elsajátítani. Kicsit olyan ez, mint a sport: edzés kérdése. Aki rendszeresen látogatja a szaunát, hamarabb kezd izzadni, mint egy kezdő szaunázó, és a testének nagyobb haszna van belőle. Legjobb, ha kijelöl heti egy, szaunázással töltött napot.
Az időtartamra vonatkozó tippek
- Az izzadás és a lehűtés fázisainak körülbelül ugyanannyi ideig kell tartaniuk.
- Ajánlott egy közbeiktatott szünet, amit pihenéssel töltünk.
- Két-három szaunaturnus meghozza a kívánt eredményt, ennél több semmiféle többlethaszonnal nem jár.
Egy sor betegséget különösen kedvezően befolyásol a szauna és sok panaszt meg lehet vele előzni, illetve bizonyos terápiák kiegészítéseként is alkalmazhatjuk. Egyes betegségek kezelésére azonban ne használjuk az izzasztófürdőt!
- Irány a szauna – Izzadjuk ki a méreganyagokat!
- Az izzasztófürdőn túl – Nézzük a hatásait!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A szaunázás előtt, a levetkőzést és a mellékhelyiség használatát követően kötelező alaposan, meleg vízzel és tus-fürdővel lemosakodni, amely elsősorban a higiénia miatt fontos. Azonban nem ez az egyetlen ok. A tusolás segítségével megszabadulunk a bőrön található zsírrétegtől, a különböző krém- és kozmetikummaradványoktól, valamint a szagoktól. Az izzadságszag a szűk fürdő meleg levegőjét könnyen betöltheti, ami zavarja a többi fürdővendéget.
A szaunázós táskánk tartalma
- fürdőszandál
- egy vagy két szaunalepedő
- kettő darab kéztörlő
- fürdőköpeny
- könyv a pihenőidő eltöltésére
- tusfürdő és testápoló
- hajszárító, fésű vagy hajkefe
- kefe a száraz masszázshoz
- esetleg fürdőruha, bikini vagy fürdőnadrág
- műanyag táska a nedves holmiknak
A tusolás ezen kívül felmelegíti a testet, felkészít a szaunafürdőzésre és megkönnyíti az izzadást. A meleg vízzel tusolok ennél a lépésnél előnyben vannak a hideg vizet kedvelőknél, hiszen a szaunázás előtt hideg vízzel lemosakodni nem szabad. Nagyon fontos, hogy alaposan megtörülközzön, hogy később jobban izzadhasson. Ha a lábai hidegek, használja a meleg lábfürdőt. Kezdje ezt a tevékenységet körülbelül 32 °C-on, majd fokozatosan növelje a hőmérsékletet egyre forróbb víz hozzáadásával, amíg el nem éri a 40°-ot. A lábba így vér áramlik és meleg lábakkal könnyebben kezdünk el izzadni.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.