Biztonságos védelem a vérszívók ellen – rovarriasztó spray
A dietil-toluamid – röviden DEET – barát vagy ellenség? Ez a kérdés komoly fejtörést okoz a kertészkedőknek, a túrázóknak és mindenki másnak, aki védelemre vágyik az olykor betegségeket terjesztő szúnyogok ellen. Nemigen vitatható, hogy ez a szer minden más rovarriasztónál hatásosabb, egyesek azonban mégis messze elkerülik, mert biztosak abban, hogy ártalmas az emberre.
Veszélyes a DEET az egészségre?
NEM Ha megfelelő módon használjak, ez a népszerű rovarriasztó szer teljesen hatékony és biztonságos.
A szúnyogok és más vérszívó rovarok csápjaik segítségével találnak rá az emberre, ám a tudósok szerint a DEET megzavarja őket a tájékozódásban. Nem csoda tehát, hogy a legjobb védekezés – a lakásban gubbasztást leszámítva – az, ha megfelelő öltözéket visel (hosszú ujjú inget és hosszúnadrágot) és DEET-tartalmú rovarriasztót használ.
A DEET-tel kapcsolatos aggodalmak 1989-ben kerültek felszínre, miután New York-i közegészségügyi tisztviselők arról számoltak be, hogy négy gyermeknek és egy felnőttnek is görcsrohamai lettek a szert tartalmazó rovarriasztó alkalmazása után. Más kutatók azt vetették föl, hogy a vegyülettel való érintkezés csökkentheti a spermiumszámot. Egyes kísérletekben pedig a DEET-tel kezelt patkányok agykárosodást szenvedtek.
Manapság sokan nem hajlandók DEET-et használni, pedig a szertől való félelem alaptalannak tűnik
A Torontói Egyetem kutatói alaposan áttanulmányozták az egészségügyi szakirodalmat, olyan beszámolókat keresve, amelyek szerint gyermekekben görcsroham lépett föl azután, hogy DEET-alapú rovarriasztót használtak a bőrükön. Ám a vizsgált 50 éves időszakban mindössze tíz ilyen esetet találtak, 1992 után pedig egyet sem, annak ellenére, hogy nyaranta sok millió gyermeket fújnak be jó alaposan ilyen készítményekkel. Ráadásul a görcsrohamok ettől függetlenül viszonylag gyakoriak a gyerekek körében: évente 3-5 százalékukban fordulnak elő.
Ugyanez a vizsgálat állapította meg, hogy a DEET nem veszélyes a várandós és a szoptató nőkre sem. Néhány más kutatócsoport vizsgálatai szerint a szer egyéb egészségi kockázatai (az alacsony spermiumszámot is beleértve) szintén igen csekélyek. De még e kutatásokban is hangsúlyozzák, hogy a használati utasításnak megfelelő alkalmazás esetén a DEET teljesen biztonságos. Nagyon fontos, hogy a DEET ne kerüljön a szembe és különösen a szájba: az ugyanis nem vitás, hogy ha nagy mennyiséget nyelnek le belőle, az görcsrohamokat vagy akár halált okozhat.
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor