Mikrohullámú sütők – károsak az egészségünkre?
A vizet egy perc alatt felforraló, a virslit még ennél is hamarabb megfőző csodás műszaki eszköz használata nem jár különösebb egészségi veszélyekkel – feltéve, hogy a megfelelő anyagokat használja, és tisztában van a túlhevült folyadékok viselkedésével. Ja, és szokjon hozzá a gondolathoz, hogy néha egy kis műanyagot is eszik.
Veszélyes sugárzások forrásai a mikrohullámú sütők?
NEM! Hosszú éveken át végzett vizsgálatok bebizonyították, hogy a mikrohullámú sütőkből olyan kevés sugárzás szivárog ki, amely nem tekinthető veszélyesnek az egészségre
A mikrohullámok főzésre való alkalmasságát akkor fedezték föl, amikor… mégis nyitva volt az ajtó. 1940-ben egy a radar továbbfejlesztésén dolgozó brit mérnök véletlenül kitette magát a berendezéséből kiszivárgó mikrohullámoknak. Ettől megolvadt a zsebében lévő csokoládé, ő pedig ebből levonta a helyes következtetést.
KERÜLJE EL AZ ÉGÉSEKET!
Ez részben fizikai okokkal magyarázható, részben pedig azzal, hogy a sima falú edény hűvösebb marad a víznél (mikrózáskor ugyanis csak a víz melegszik, míg a tűzhely előbb az edényt melegíti föl, és az közvetíti a hőt a vízhez). A víz túlhevülésének kockázatát jelentősen csökkentheti azzal, ha mikrózás előtt fából készült kávéskanalat vagy egy kanálnyi cukrot, illetve sót tesz bele.
Viszonylag gyakran okoznak égéseket a mikrózásra kész levesek is. A Kaliforniai Egyetem kutatói megállapították, hogy ezek gyakran idéznek elő égéseket – többnyire azért, mert a rosszul megtervezett csomagolásból kifolyik a forró folyadék. A dobozok gyakran keskenyek és magasak, így könnyen fölborulnak – s Önre zúdítják forró tartalmukat.
Biztonságosan használható a műanyag fólia a mikrohullámú sütőben?
IGEN De az FDA arra figyelmeztet, hogy a fólia ne érjen hozzá az ételhez, mert megolvadhat, illetve kémiai anyagok szivároghatnak át belőle az ételbe.
A rossz hír: a műanyag fóliából mikrózás közben – de még a hűtőszekrényben való tárolás során is – rémesen hangzó nevű vegyületek kerülhetnek az ételbe. Ezek egyike a dietil-hexil-adipát, azaz DEHA, amely rugalmassá és tapadóssá teszi a fóliát. De megemlíthetjük a poli(vinil-klorid)-ot és a polietilént is. Az már kevésbé rossz hír, hogy állatkísérletek szerint az ezen anyagokból a mikrózott ételekkel elfogyasztott mennyiségek annyira csekélyek, hogy jóval a mérgező szint alatt maradnak, és valószínűleg semmiféle gondot nem okoznak.
- Hogy használjuk kockázatmentesen a mikrohullámú sütőnket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Legalábbis ez a hivatalos álláspont a 2008. évi ismereteink alapján, márpedig ezt a fóliát már évtizedek óta használják. A biztonság kedvéért azért fogadja meg az FDA tanácsát, és ne engedje, hogy a fólia az ételhez érjen (hagyjon nagyjából 2,5 centiméter távolságot a kettő között). Ha ez sem nyugtatja meg, a műanyag helyett üveg- vagy porcelánedényeket használjon a mikrohullámú sütőben.
No és mi a helyzet az egyéb műanyagforrásokkal, például az ételtartó dobozokkal?
Csak olyan edényt használjon, amelyen szerepel a „microwave safe” (mikrózható) felirat. Persze sok olyan műanyag edény van forgalomban, amelyből átszivároghat egy nagyon kevés a fenti anyagokból az ételbe, de a szakértők itt is azt mondják, hogy ilyen mennyiségben nem jelenthetnek veszélyt az egészségre.
Kipattogtatható a mikrózható pattogatni való kukorica egy egyszerű barna papírzacskóban?
NEM! Barna papírzacskót semmiképp se tegyen mikrohullámú sütőbe, mert ezek apró fémrészecskéket tartalmazhatnak és tüzet okozhatnak.
Biztonságosan használható egy kis darab alufólia a mikrohullámú sütőben?
A mikrohullámok nem képesek áthatolni az alufólián, ezért egyes profi szakácsok arra is felhasználhatják őket, hogy megóvják az étel bizonyos részeit, amelyek esetleg túl gyorsan elkészülnének -például az egészben sült csirke szárnyát. Az FDA szerint ha csak egy kevés új, sima fóliát használ (a gyűrődések szikrázást okozhatnak), és azt úgy helyezi el, hogy ne kerülhessen 5 centiméternél közelebb a mikrohullámú sütő belső falához, akkor nem lehet gond.
A mikrohullámú sütők még mindig veszélyesek a szívritmus-szabályozókra?
NEM! Ha az Ön pacemakerét több mint 20 éve ültették be, kérdezze meg orvosától, hogy védett-e a mikrohullámok ellen. Ha viszont újabb modell, akkor semmiféle veszély nem fenyegeti a mikrohullámú sütő közelében.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.