Salátabárok – veszélyes vagy biztonságos?
Ott terül el a szeme előtt a természet friss bőségszaruja, a ropogós zöld salátalevelektől kezdve a csillogó olajbogyókon át egészen az élénk színű zöldségekig. A „friss” azonban relatív fogalom – és különben is, honnan tudhatja, hogy az Ön előtt itt járt vendég a tányérja megrakása közben nem tüsszentett-e rá az ételre?
Ha sikerül elkerülnie a kórokozókat – és ha az ételt megfelelő hőmérsékleten tartották -, vajon valóban egészséges ételhez jut a salátabárból? Nos, ez attól függ, mit szed magának (bánjon csínján a sajttal, a pirított kenyérkockákkal és a tejszínes öntetekkel).
Veszélyesek lehetnek az egészségre a salátabárok?
Még ha jó alaposan megmosták is az ételt, könnyen megromolhat, ha nem megfelelő hőmérsékleten tartják. Ráadásul a vendégek is megfertőzhetik kórokozókkal.
A salátabár elméletileg kiváló ötlet: nem kell várni az ételre, több tucat hozzávaló közül lehet választani, és semmi olyat nem kell elvinni, amihez nincs kedvünk. Pontosan 22 szem pirított baconfalatot szeretne? Tessék. Az orosz salátaöntetből csak minden harmadik szelet uborkára jusson? íme. Csak azon múlik, mennyire forgatja ügyesen a szedőcsipeszt.
Salátabárok veszélyei
A gyakorlatban azonban a salátabároknak is megvannak a maguk veszélyei, elsősorban két kellemetlen tény miatt: (1) nem Ön az egyetlen, aki élvezni szeretné ezt a bőségszarut; és (2) nem biztos, hogy a salátabár felügyeletével megbízott munkatársak rendesen végzik a dolgukat. Persze az is igaz, hogy az éttermi ételek fogyasztásának mindig van némi kockázata, de a salátabárok esetében ez lényegesen nagyobb:
- Mire ügyeljünk, ha salátabárban étkezünk?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Először is, általában előre csomagolt nyers összetevőkkel töltik fel őket, amelyeket nem biztos, hogy elég alaposan mostak meg.
- Másodszor, az ételek órákig állnak a szabad levegőn.
- Harmadszor, a kínált fogások egy részét kimondottan hidegen kell tartani (például a salátaönteteket), másokat pedig forrón (a leveseket), mivel csak így akadályozható meg a baktériumok elszaporodása. Emellett egyes hozzávalókat gyakran át kellene forgatni.
- Negyedszer – és talán ez a legfontosabb -, az ételt állandóan piszkálgatja, bökdösi és fogdossa az élelmiszer-biztonság hírhedten gondatlan első számú közellensége: a Vendég a mosatlan kezével, meg csöpögő orrú gyermekei a koszos mancsukkal.
A Kaliforniai Egyetem egyik felmérése megállapította, hogy az éttermi salátabárok vendégei a legkülönfélébb vétkeket követik el:
Ujjaikkal tapogatják az ételeket, bedugják a fejüket a műanyag tüsszentésvédő bura alá, hogy hozzáférjenek a távolabbi fogásokhoz, sőt – és ez nem vicc – néha az ujjukat is beledugják a mártásokba, hogy megkóstolják azokat. Ezután érkezik Ön a bárhoz – és könnyen lehet, hogy a Salmonella, az Escherichia coli és a Norovirus már alig várja a találkozást.
Elkaphatok valamilyen betegséget?
NEM! Ha a józan eszére hallgat, akkor viszonylag csekély a megbetegedés kockázata.
Kész csoda, hogy nem fognak a jelenleginél is több ételmérgezéses esetet a salátabárokra. Pontos adatokat nehéz volna mondani, hiszen az ilyen esetek jó részét nem is jelentik be. Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központnak 2006-ban bejelentett 1247 ételmérgezéses eset közül, amelyekben összesen 25 659 fő betegedett meg, mindössze négy eredt salátabárból. Csaknem 100 esetet okoztak ugyanakkor különféle saláták és azok öntetei, amelyeket szinte kivétel nélkül éttermekben fogyasztottak el.
Biztonságos étkezés a salátabárból
Ha csökkenteni szeretné annak valószínűségét, hogy egy salátabár elbánik a hasával, a tányér megrakása előtt nyomozzon egy kicsit, javasolja dr. Joan Salge Blake, a Bostoni Egyetem táplálkozástudományi docense.
- Keressen olyan tüsszentésvédőt, amely alá egy átlagos magasságú felnőtt csak nehezen tudna bebújni. Ha nem talál ilyet, vagy ha az piszkos, ne is nézelődjön tovább.
- Vegye szemügyre a leveles salátát! Vannak rajta megbarnult, nyálkás részek? Ha igen, a személyzet túl sokáig hagyja állni az ételeket vagy túl magas hőmérsékleten tartja azokat.
- Ellenőrizze a tisztaságot! Vannak kiömléses foltok a salátabárban? A csipeszek és az egyéb szedőeszközök nem a megfelelő tartóban vagy éppen az ételek közé dugva pihennek? Ha igen, könnyen lehet, hogy már baktériumok tárházává váltak.
- Keresse a tiszta tányérokat a bár mellett! Ha nincsenek odakészítve, az azt jelenti, hogy a vendégek a saját tányérjukba szednek, így a salátabár evőeszközei piszkos tányérokkal érintkezhetnek.
- Kérdezze ki a vezetőt! Tudakolja meg, milyen hőmérsékleten tartják a salátabár ételeit. Az előírások szerint a meleg ételeket legalább 60 °C-on, a hidegeket legfeljebb 5 °C-on kell tartani. Ha a vezető nem vágja rá azonnal ezeket az értékeket, inkább kerülje el a salátabárt.
- Kérdezze meg az egyik alkalmazottat, hogy „a salátabárban lévő zöldségeket előmosva veszik-e, vagy itt mossák meg őket, mielőtt a pultba kerülnek?” Ha elő-mosottak, az azt jelenti, hogy csak kibontják a zacskókat, és feltöltik belőlük a tárolóedényeket – ez esetben keressen inkább olyan éttermet, ahol legalább azt mondják, hogy ők mossák meg a zöldségeket.
- Figyelje meg, mennyire gondosan foglalkozik a személyzet a salátabárral! Gyakran cserélik az ételeket? Azonnal elviszik a kiürült tálakat? Az ételt kesztyűs kézzel kezelik?
- Válasszon egyszerű, olajos-ecetes öntetet! Az ecet nem megfelelő közeg a baktériumok számára.
- Mondjon le a nyers növényi csírákról, kivéve, ha valóban megbízik az étteremben! „Ha csak leöblítik őket, az nem elég. Alapos tisztítást igényelnek, s a kezelésük során is nagyobb gonddal kell eljárni”, mondja Blake.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.