Babaápolás

Szennyezett beltéri levegő? Babákra káros anyagok!

A legtöbb baba idejének nagy részét zárt helyiségben tölti, tehát nagyon fontos az ott belélegzett levegő minősége. Ahhoz, hogy a baba levegője tiszta és biztonsá­gos legyen, figyeljünk a beltéri levegő­vel kapcsolatos következő veszélyekre:

Szén-monoxid

Ez a színtelen, szagta­lan, ízetlen, de álnok gáz (ami okozhat tüdő- és látáskárosodást, ronthatja az agyműködést, és nagy mennyiségben ha­lálos) az égés során keletkezik, és számos forrásból juthat be az otthonunkba:

Rossz levegőzésű fa- vagy olajtüzelésű kály­hákból (vizsgáltassuk meg a szellőzést a kéményseprővel), lassan égő fatüzelésű kályhákból (gyorsítsuk fel az égést a szel­lőzőnyílás kinyitásával), rosszul beállított vagy nem szellőző gáztűzhelyekből vagy más eszközökből, a gázégők­ből, amikor bekapcsoljuk őket (elektro­mos gyújtás csökkenti a felszabaduló égéstermékek mennyiségét), az elzáródott kéményű kályhákból (soha ne engedjük parázslani a tüzet, és a kéményeket rend­szeresen tisztíttassuk), a házhoz csatlako­zó garázsból

Ne hagyjuk a kocsit járó motorral, még rövid időre sem, olyan garázsban, amelynek fala vagy mennye­zete közös a lakással, mivel a gázok át­szivároghatnak.

A biztonság kedvéért sze­reltessünk be egy szén-monoxid-detek­tort a lakás minden szintjén, nem túl közel a nagyobb készülékekhez.

Benzopirének

A légúti megbetegedé­sek hosszú listája (a szem-, orr- és torok-irritációtól kezdve az asztmáig, a hörg­huruton és a tüdőtáguláson keresztül a rákig) a kátrányhoz hasonló organikus részecskék jelenlétével kapcsolatos, amelyek a dohány vagy a fa nem tökéletes égése során szabadulnak fel. A babát ezek­től védjük úgy, hogy ne engedjünk do­hányozni a lakásban, ellenőrizzük, hogy a fatüzelésű kályha kéménye nem ereszt, az égésen alapuló eszközök gázait a sza­badba vezettetjük, a különböző eszkö­zök légszűrőit rendszeresen cseréltetjük, és alaposabban szellőztetjük a lakást.

Részecskék

Otthonunk levegőjében rengeteg szabad szemmel nem látható részecske található. Ezek a házi porból (amely érzékeny gyerekekben allergiát válthat ki), dohányfüstből, fafüstből, nem elvezetett gázégésű eszközökből, olajkályhákból és azbeszt építőanyagokból származnak.

A fentebb ismertetett elővi­gyázatossági szabályok (ne dohányozzunk, megfelelő szellőztetés, szűrőcsere) minimalizálhatják a veszélyt. A légszűrő beren­dezések eltávolítják ezeknek a részecskék­nek a többségét, és különösen hasznosak, ha a családban allergiás személy van. Ha otthonunkban eltávolítandó azbesztet ta­lálunk, a megoldásért forduljunk szak­emberhez, mielőtt a részecskék elkezde­nek az otthonunkban lebegni.

Más gázok

A tisztító folyadékokból, némely aeroszolos sprayből (ha fluoro-karbonokat tartalmaznak, a környeze­tet is károsíthatják) és a hígítóból vagy más, festéssel kapcsolatos anyagból felszálló gőzök nagyon toxikusak lehetnek. Ha egyáltalán használjuk ezeket az anyagokat, válasszuk a legkevésbé mér­gező termékeket (vízalapú festékeket, méhviasz padlófényezőket, növényi olaj­ból készített hígítókat), alkalmazzuk őket jól szellőztetett helyen (még jobb, ha a szabadban), és soha ne akkor, ha közelben csecsemők vagy gyerekek van­nak.

Ezeket, mint minden más háztar­tási szert, tartsuk a kíváncsi kis kezektől távol. Legjobb, ha házon kívüli tároló­helyen tudjuk őket tartani, így ha páro­logni kezdenek, a gőzök nem jutnak be a lakóterületre.

Formaldehid

Mivel annyi modern ter­mék tartalmaz formaldehidet (a forgács­lemezből készült bútorok ragasztójától kezdve a dekoratív szövetek díszítéséig és a szőnyegragasztókig), nem meglepő, hogy mindenütt megtalálható ez a gáz, amely állatokban orrnyálkahártyará­kot, légúti problémákat, kiütést, hány­ingert és más tüneteket okoz.

A már a házban lévő formaldehid hatásának csökkentésére az olyan anyagokat, mint a forgácslemez, epoxival szigeteljük – vagy egyszerűbb és szebb, ha beru­házunk egy belső kertre. Tizenöt-húsz szobanövény képes felfogni az átlagos házban keletkező formaldehidgőzöket. De gondoskodjunk róla, hogy ezek a nö­vények ne legyenek mérgezőek, ha esetleg a baba meg kívánja kóstolni őket.

Penész

A gombákról, amelyek a ned­ves helyeket kedvelik, mint például a pin­céket, ismert, hogy csecsemőknek lég­zési problémákat, kruppot, hörghurutot és más betegségeket okozhatnak. Figyel­jünk a nedves és penészes foltokra ottho­nunkban, és távolítsuk el őket. Olyankor is mérlegeljük a gombaspórák szintjének vizsgálatát a lakásban, ha a baba légzési problémákkal küszködik.

Radon

Ez a színtelen, szagtalan, radio­aktív gáz, amely a kövekben és a talajban található urán lebomlásának természetes terméke, a tüdőrák második leggyakoribb oka. Olyan lakásokban, ahol felhalmozó­dott, a gyanútlan lakók belélegezik, ami­vel a tüdejüket sugárzásnak teszik ki, és ez az évek során tüdőrákot okozhat.

A radon akkor halmozódik fel, ami­kor a gáz bejut egy lakásba az alatta bom­ló kövekből és földből, és az építmény rossz szellőzése miatt ott megreked.

A következők betartása megelőzheti a radonnal való érintkezés súlyos követ­kezményeit:

  • Mielőtt lakást vásárolunk, ellenőriztes­sük a radonsugárzást. Forduljunk például az ELFT Sugárvédelmi Szakcsoportjá­hoz.
  • Ha feltételezzük, hogy a lakásunk szennyezett, ellenőriztessük. Ideális esetben a tesztelés több hónapig tart, hogy átla­got számíthassanak. A szintek általában magasabbak azokban az évszakokban, amikor az ablakokat zárva tartjuk.
  • Ha a lakásban magas a radonszint, ér­deklődjük meg a Környezetgazdálkodási Intézettől (Gödöllő, Péter Károly út 1.), hogy kivel távolíttathatjuk el. Az első lé­pés valószínűleg az alapozás repedéseinek és más nyílásainak a lezárása. Sokkal fontosabb a szellőzés javítása az ablakok kinyitásával, szellőztetőnyílások beépí­tése szűk helyekre, manzárdszobában, padláson és más zárt tereken, illetve a levegőt át nem eresztő, időjárás elleni bo­rítások és a levegő-levegő hőcserélők el­távolítása. Néhány esetben teljes házszel­lőztető rendszerre lehet szükség.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.