Szívkoszorúér-betegség tünetei és jelek
A koszorúér- (vagy koronária-) betegség kialakulása szorosan összefügg az érelmeszesedéssel, és a fejlett országokban ez a két vezető halálok. Ha az ateroszklerózis eléri a szívet ellátó koszorúereket, akkor nevezzük e betegséget szívkoszorúér-betegségnek. Az érelmeszesedéshez hasonlóan létfontosságú a kockázati tényezők ismerete, éppen amiatt, hogy megelőzhessük, csökkenthessük ezek káros hatásait. A koszorúér-betegség hirtelen is felléphet, és akár azonnal szívinfarktus formájában jelentkezik. Nem lehet elég korán óvni a szívünk egészségét!
Tünetek és jelek
A koszorúér-betegség korai stádiumában esetleg nincsenek is tünetek. Később fizikai terhelésre mellkasi fájdalom jelentkezik, vagy akár szívinfarktus lép fel. Egyes betegeken szívritmuszavarok alakulnak ki, fokozott szívdobogás-érzés, szédülés kíséretében.
Ha a szív egyik vagy mindkét koszorúere aterómás plakkok révén elzáródik, és emiatt a szív keringése (gyakorlatilag) megszűnik, a szívizom érintett területe az oxigénhiány következtében elhal.
(Kép fent) Ez az színes angiogramm elzáródást mutat az egyik szívkoszorúérben. Az ilyen elzáródás infarktust okozhat.
Melyek a kockázati tényezők?
Jól ismert kockázati tényezők ezek, és igen hasonlóak az érelmeszesedésnél leírtakhoz. Az orvos ezek megismerése céljából kikérdez bennünket általános egészségi állapotunkról, táplálkozási szokásainkról, fizikai aktivitásunkról, arról, hogy dohányzunk-e, és esetleg megméri a vérnyomásunkat is. Itt is, mint az érelmeszesedés esetében, vannak változtatható és nem befolyásolható rizikótényezők.
Szívzörejek
A szíven áthaladó normális véráramlás általában nem okoz zörejt. A véráramlás azonban időnként örvénylővé (turbulenssé) válhat, és ez az örvényáramlás okozza a zörejhez hasonló hangjelenséget. Leggyakoribb az áramlási zörej. Természetesen a normálisan működő szív verése is kelthet zörejeket. A szívzörej természetét legjobban ultrahangvizsgálattal, az ún. echokardiográfia segítségével lehet felderíteni.
Gyermekeknél a rendellenes zörejek leginkább a szívfalon levő „lyukak” következtében alakulnak ki. Legtöbbször ez nem okoz súlyosabb problémát, ha mégis, akkor műtéti megoldás szükséges.
(Kép fent) A szívzörejeket keltő hibás billentyűket műtétileg mesterséges billentyűkre cserélik.
Felnőtteknél a rendellenes szívzörej oka lehet szívinfarktus, de lehet billentyűhiba is. A szívbillentyű pl. gyermekkorban az ún. reumás láz következtében károsodhat. A legtöbb felnőttkori szívzörej nem igényel kezelést, kivéve műtéti beavatkozások, fogműtétek alkalmával antibiotikum-védelmet. A súlyosan károsodott billentyűket műtéttel kicserélik mesterséges vagy sertésből származó szívbillentyűkre.
Nem változtató tényezők
Ezek az alábbi kockázati tényezők:
- genetikai tényezők – a koszorúér-betegségre jellemző a családi öröklődés, így pl. Észak-Európában gyakoribb;
- nem – 65 év alatti nőkben ritkább, mint 65 év feletti férfiakban; az ösztrogén hormon valószínűleg védő hatást fejt ki nőkben, de a menopauza után (a hormontermelés leállása miatt) éz a különbség már megszűnik;
- etnikum – egyes népcsoportokban gyakoribb lehet a koszorúér-betegség előfordulása;
- életkor – az életkor előrehaladtával is nő a koszorúér-betegség kockázata; cukorbetegség – eleve magasabb a koszorúér-betegség és a szélütés kialakulásának veszélye. A helyesen beállított vércukorszint mellett az egyéb kockázati tényezőkre is figyelnünk kell.
- cukorbetegség – eleve magasabb a koszorúér-betegség és a szélütés kialakulásának veszélye. A helyesen beállított vércukorszint mellett az egyéb kockázati tényezőkre is figyelnünk kell.
A változtatás esélye
A következő tényezők kiiktatása kedvező eredménnyel járhat:
- dohányzás – a koszorúér-betegségből származó halálozás 30-40%-ban tulajdonítható a dohányzásnak! Minél többet dohányzik valaki, annál nagyobb a kockázat, nincs biztonsági „határérték” e tekintetben. Akár napi 1 cigaretta is fokozhatja a koszorúér-betegség rizikóját. A dohányzás abbahagyása után ez a kockázat csökken, de akár 20 évbe is beletelhet, amíg eléri a nemdohányzók kockázati szintjét.
- magas vérnyomás – fennállása növeli a koszorúér-betegség kockázatát. Ha a magas vérnyomást kezelik, kisebb a kockázat, bár még mindig magasabb, mint a normális vérnyomásúaknál;
- magas koleszterinszint – a vizsgálatok szerint a magasabb szérum-koleszterinszint és a koszorúér-betegség összefüggésben vannak egymással;
- elhízás – a túlsúly, a kövérség általában is rontja az egészségi állapotot, és növeli a koszorúér-betegség kockázatát! Az elhízott ember háromszor nagyobb kockázattal bír, mint a normális testsúllyal rendelkező;
- mozgáshiány – a rendszeres testmozgás nagyon hatékonyan csökkenti a koszorúér-betegség kialakulásának veszélyét.
Hogyan kezelhető a koszorúér-betegség?
A következő oldalakon olvasható a kezelés (itt: angina). A tünetek gyógyszerekkel befolyásolhatók, de súlyos esetekben, így szívinfarktus után, műtét is szükségessé válhat.
A szív fertőző megbetegedései
A szívet érintő fertőzések – így a reumás láz vagy a szívbelhártya-gyulladás -nem ritkák, de a fejlett országokban csökkenő tendenciát mutatnak. A pericarditis, a szívet körülvevő savós hártya, a szívburok betegsége, szintén gyakori, és okozhatja vírus-, baktérium- vagy gombafertőzés. Tünete lehet a szúró mellkasi fájdalom és a légszomj. A betegség legtöbbször víruseredetű, és szerencsére hosszú távon nem károsítja a szívet. Alkalmilag a szívburokzsákban vizenyő keletkezhet, de ezt a normális működés helyreállítása céljából behelyezett dréncső segítségével el lehet távolítani.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.