A vastagbél veleszületett rendellenességei
Agenesis
Az intestinalis agenesis azt jelenti, hogy nem alakul ki az emésztőcsatorna egyik vagy másik része. Ritka rendellenesség. Érintheti a rectosigmoidális területet (más súlyos eltérésekkel kapcsolódva) vagy a coecumot. A coecalis agenesist egy endodermaspecifikus gén (IDX-1) expresszió zavara okozhatja, amely fontos szerepet játszik a bélcsatorna differenciálódásában.
Mairotáció
A belek forgási rendellenességei a vastagbelet is érintik. A bélcsatorna elhelyezkedési zavara általában akkor alakul ki, amikor a fiziológiás hasfali hermából a bélcsatorna visszakerül a hasüregbe. Ha a coecum rotációja nem teljes, akkor a kismedence bal oldalán, vagy középen, vagy a has felső részében helyezkedik el. Ennek következtében a vastagbél más szakaszai is szokatlan területre kerülnek.
A rotációzavar természetesen együtt jár a mesenterium fejlődészavarával is. A mobilis coecum hajlamosít a bélcsavarodásra (volvulus). A szervezet a hibásan elhelyezkedő vastagbélkacsokat fibrin-kötegekkel vagy adhéziók létrehozatalával megkísérli stabilizálni, ennek minden további következményével.
Atresia és stenosis
A vastagbél atresiája nagyon ritka rendellenesség, amely gyakran társul más, súlyos fejlődési zavarokkal. Azokon az újszülötteken, akiknél többszörös intestinalis atresia alakul ki, általában számolni kell az epeutak súlyos rendellenességével is.
Zárt anus
Az anusnyílás hiányát a fejlődési rendellenességekkel foglalkozók jól ismerik. Szerencsére ritka eltérés. A szűkületet a levator ani izomzatához viszonyítva felső, intermedier vagy alsó típusúnak véleményezik. Az anatómiai zavar pontos megítéléséhez és a szükséges sebészi megoldásokhoz bonyolult képalkotó eljárásokat alkalmaznak.
Duplikáció, veleszületett diverticulum
Ezek a rendellenességek csecsemő- és felnőttkorban egyaránt előfordulhatnak. Részleges vagy teljes lumenkettőződést jelentenek, ahol a bélkacsok saját mucosával és submucosával rendelkeznek, de az izomrétegek kettőződése nem teljes. A vastagbélen a duplikáció ritka. Az eseteket két csoportba sorolják. Az egyik az, ahol a fejlődési zavar csak a vastagbelet érinti, a másik, ahol a colon fejlődési rendellenességeihez epehólyag, uretra vagy anorectalis zavarok is társulnak.
A szoliter congenitalis coecum diverticulum viszonylag gyakori eltérés, amely a Bauchin-billentyű területén alakul ki, és puffadást, jobb oldali alhasi fájdalommal járó kifekélyesedést vagy vérzést és alkalmanként intussusceptiót eredményezhet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.