Gyógynövények

Fahéj fa – hatóanyagai, gyógyászatai alkamazása, mellékhatásai

Fahéj fa (Cinnamomum sp.) története, alkalmazott drogjai

A fahéj egyike a legrégebbi fűszernövényeinknek. Felhasználása igen változatos volt a tör­ténelem folyamán: Egyiptomban balzsamokba keverték, a zsidók, a görögök és a rómaiak fűszernek és illatszernek használták, valamint különféle emésztési zavarokat orvosoltak vele.

A keresztes lovagok „szerelmi bájitalt” készítettek belőle, a 12. században, Német­országban már homloküreg-gyulladásra, megfázásra, náthára is javasolták. Hazánkban a 15. század óta ismert, sokáig csak konyhai ételízesítőként használták. A fahéjat napjaink­ban gyógy- és fűszernövényként, valamint élelmiszer- és kozmetikai ipari alapanyagként is széleskörűen felhasználják.

A gyógyászatban felhasznált fahéj drogok két, a Lauraceae családba tartozó faj, a Cin­namomum ztylanicum Nees {syn. C verum J.S. Presl., ceyloni fahéj fa) és a Cinnamomum cassia Blume (syn. C. aromaticum Nees, kasszia fahéj fa) termékei.

A Cinnamomum ztylcinicum Indiában és Ceylon szigetén őshonos, számos trópusi or­szágban termesztésbe vont, közepes méretű örökzöld fa. A gyógyászatban használatos, ceyloni fahéjfa kéreg (Cinnamomi cortex Ph. Hg. VIII.) nevű drog a fa ágairól lefejtett kéreg, amelyet a pararétegtől és az elsődleges kéreg egy részétől megtisztítva, majd meg­szárítva hoznak forgalomba, illóolaj-tartalma legalább 12 ml/kg. Általában a 6-7 éves fák hajtásairól fejtik le a kérget. A drog jellemzően fűszeres illatú, édeskés, csípős ízű.

A VIII. Magyar Gyógyszerkönyv hivatalos drogja még a kéregből (Cinnamomi zeylanici corticis aetheroleum) és a levélből (Cinnamomi zeylanici folii aetheroleum) nyert olaj, illetve a kéregből előállított tinktúra (Cinnamomi corticis tinctura).

A ceyloni fahéj mellett a kasszia (kínai) fahéj is forgalomban van. A ceyloni fahéj színe világosabb, mint a kínai fahéjé. A Dél-Kínában honos, gyakran 10 m magasságot is elérő Cinnamomum cassia kérgéből nyert olaj (Cinnamomi cassiae aetheroleum, magyar nevén kasszia fahéj olaj) a VIII. Magyar Gyógyszerkönyv hivatalos drogja.

Általános hatása

Hevítő vértisztító, hatékony fertőtlenítő külsőleg és belsőleg egyaránt. Érzésteleníti a felszíni sebeket, vérzéscsillapító. Serkenti a szervezet aktivitását, élénkíti és támo­gatja az immunrendszert. Szélhajtó, vízhajtó, izzasztó, nyálkaoldó, közepes erejű fáj­dalomcsillapító. Általános tisztítója a test csatornáinak. Az emésztőtüzet fenntartó finomtűz-eszencia emelésével hozzásegíti a szervezetet a terhelő zsírok, emésztetlen tápanyagok, mérgek átalakításához. Melegítő hatása általánosan, vérbőséget okozó hatása inkább helyileg érvényesül. Afrodiziákumként is számon tartják. Általános erőnlétfokozó. Emmenegogum.

Lélektani hatása

Az isteni öröm növénye. Meleg, szeretetteljes állapotba emel, segíti a nemesszívűség és a megbocsátás megjelenését. A szennyezett, mérgezett gondolatvilágot tisztítja, így nyugtatja és könnyíti az elmét. Hangulatjavító, lelkesítő hatású, a letörtség és a nyomasztottság ellenszere. A dermedt érzelemvilágot melegíti, tisztítja, nyomasztó jellegét szünteti, így az érzelmi viszonyulásba közvetlenséget, jóindulatot, együttér­zést visz. Finomsága révén fokozza az érzékenységet.

A lélektani hatások tükröződéseként a fahéj elsősorban a Naphoz, a Jupiterhez és a Vénuszhoz tartozó szerveken keresztül fejti ki hatását.

Jellemző vegyületek, hatóanyagok

A fahéjfa kérge 1-4% illóolajat tartalmaz, amelynek 55-75%-a (Cinnamomum zcylanicum), illetve 70-90%-a (Cinnamomum cassia) fahéjaldehid, a többi komponens kis mennyiségben

transz-fahéj sav, benzaldehid, eugenol (5-10% Cinnamomum ztylankumbaxx, csak nyomok­ban a Cinnamomum cassiában), kumarin (0,45% Cinnamomum cassia), O-metoxi-fahéjaldehid (Cinnamomum ztylanicum). A kéreg tartalmaz még katechintípusú cserzőanyagokat, diter-péneket (cinkassziol A, C2, D1), fahéjsavakat, poliszacharidot és lignánokat.

A ceyloni fahéjfa levél illóolajának összetétele eltér a kéregből nyert olajétól: fő össze­tevője az eugenol (70%), minor komponensei a fahéjaldehid, fahéjalkohol, benzaldehid, eugenol-acetát.

Farmakológia, gyógyászati alkalmazás

Hagyományos alkalmazás

A fahéjat emésztési zavarokban – enyhe emésztőrendszeri görcsök, teltségérzet, felfúvó­dás és étvágytalanság – alkalmazza a tradicionális gyógyászat. Ázsiában (Kína, India) népi felhasználását leírták még cukorbetegség, impotencia, frigiditás, szemgyulladás, fogfájás, reuma esetén is, de ezeket a hatásokat kísérletesen nem igazolták.

Preklinikai vizsgálatok

A ceyloni fahéjfa kéreg olajának antibakteriális és gombaellenes hatását in vitro kísérletek­kel igazolták. A drog hatásosnak bizonyult a számos baktérium- (Escherichia coli, Staphylo-coccus aureus, Salmonella typhimurium, Pseudomonas aeruginosa stb.), valamint gombafaj (Candida albicans, Aspergillus fajok) ellen. Az antibateriális és gombaölő hatást főként a ceyloni fahéj­fa kéreg illóolajában előforduló ortometoxi-fahéjaldehidnek tulajdonítják.

A ceyloni fahéjfa kéreg olajának karminatív és simaizomgörcs-oldó aktivitását állatkí­sérletekkel bizonyították (tengerimalac nyelőcsőre és vékonybélre, kutya vékony-, vastag­bélre, gyomorra kifejtett hatás). A hatásokért elsősorban a drog fahéj aldehid-tartalmát tartják felelősnek. Bélrendszeri motilitást csökkentő hatását több állatfajon kimutatták. Leírták a stresszhormonok- és szerotonin-indukálta gyomorfekély kialakulására gyakorolt kedvező hatását egérben.

Újabb állatkísérletes eredmények szerint a fahéjfakéreg kivonata csökkenti a vércukor­szintet, de a hatás pontos mechanizmusa és az azért felelős vegyületek nem ismertek.

Humán bizonyítékok

A fahéj hatásait alátámasztó humán bizonyítékok nem állnak rendelkezésre, felhasználása főként a tradicionális alkalmazás során nyert tapasztalatokon alapul.

A fahéj vércukorszint-csökkentő hatását az elmúlt években egészséges egyéneken, I. és II. típusú cukorbetegségben szenvedőkön is vizsgálták. Bár az eredmények egy része biztató, a fahéj ilyen célú terápiás alkalmazása tudományosan nem kellőképpen alátámasz­tott.

Indikációk, adagolás

A fahéj alkalmazása étvágytalanság, emésztési panaszok, az emésztőrendszer enyhe gör­csös állapotai, teltségérzet, puffadás esetén javasolt.

Szokásos adagja 2-4 g szárított fa­héjkéreg, 0,05-0,2 g illóolaj, vagy ezekkel ekvivalens mennyiségű tinktúra, egyéb galenikum. A ceyloni fahéjfa levél olaját a kozmetikai ipar szappanok, krémek, parfümök összetevőjeként is használja.

Részletes ismertetése

Rágcsálva tisztítja a nyelvet, így javítja a tompult ízérzékelést. Melegíti és fertőtleníti a szájüreget, ezért a krónikus, gennyes fogágybetegségek gyógyszere. Csökkenti a fogfelszín és a nyelv lepedékességét és a szájszagot. Az égő érzéssel járó szájüregi problémák kezelésére viszont nem alkalmas. A nyálelválasztást kissé fokozza, ha a szervezetben elegendő szövetnedv áll rendelkezésre, ha nem, akkor szárítja a szájat.

A gyomor falának megtisztítását a savtermelés enyhe fokozásával éri el, ezért a gyomorhurut hatásos ellenszere. Hatékony gyomorerősítő. Gyomorrontás esetén fő­zete javallt. A gyomornyálkahártya felmaródásain, sebein fokozhatja az égő érzést.

A tápcsatorna további részein is fokozza az emésztést, serkenti az emésztőnedvek termelését. A belek falára rakódott zsírok, szennyek eltávolításában segít, aktívan gátolja a belek gombás állapotainak kialakulását. Fertőtlenítő és erjedést szüntető hatású, így a hasmenést, puffadást gátolja, ezzel együtt a szelet hajtja.

Aromája révén hevíti a belső szerveket. A májban lévő tüzet (a megértést, a sze- retetet) intenzívebbé teszi, ezért az emésztést, a méregtelenítést (például a koleszte­rinlebontást), valamint az epeképzést finoman fokozza. A dagadással, burjánzással, zsírosodással járó szöveti folyamatok hatásos ellenszere, és a zsírszövet csökkenését eredményezi. Lázcsillapító hatása a lázat kiváltó fertőző, szennyező okok megszün­tetésének tulajdonítható.

Az ízeken keresztül – bedörzsölőolaj formájában is – közvetlenül a test nedvtar­talmára hat. Emeli benne a tűz energiáit, és ezzel közvetve a derék és a vesék mele­gedését idézi elő. A deréktáji gerinc tartóizmaiban fokozza a vérellátást, így oldja a görcsöket. A feszült deréktáji tónus oldásával a vesékben lévő blokk az érzelmi blokáddal együtt szűnik.

Vesemelegítő hatására a zsírok, emésztetlen tápanyagok kiolvadnak és a vizelettel távoznak, így a vizeletképzés könnyül. Ezzel és a veseszűrők áteresztőképességének növelésével éri el közepesen erős vízhajtó hatását is. Erős főzete húgyúti fertőtlenítő, hólyaghurut kezelésére igen javallt. Vesegyulladásnál ellenjavallt.

Tisztává és erőssé teszi a szívet, vérellátását fokozza, túlfeszítettségét nyugtatás- sal és a terhek csökkentésével oldja. A vérnyomást egészséges mértékig emeli, de jellemzően általános normalizáló hatással van rá. Az érrendszer falainak általános tisztítója, lerakódásainak feloldója, segíti a kapilláris keringést, mondhatni általá­nos keringésjavító. A vérben keringő zsírok, fel nem dolgozott tápanyagok, mérgek feldolgozásában aktívan segít, csökkenti a vér koleszterin- és cukortartalmát.

Nemkívánatos hatások, ellenjavallatok, interakciók

Mellékhatásként a bőr és nyálkahártyák allergiás reakciói jelentkezhetnek a fahéj aldehid szenzibilizáló hatása miatt. A fahéjdrogok terápiás célú alkalmazása nem javasolt ismeret­len eredetű lázas megbetegedésekben, terhességben, gyomor- és nyombélfekélyben, illetve fahéj- és perubalzsam-allergia esetén. Nagy dózisú fahéjfogyasztás csökkentheti a vércu­korszintet. A ceyloni fahéjhoz viszonyítva a kasszia fahéj viszonylag nagy mennyiségben tartalmaz kumarinokat. A kasszia fahéj nagy dózisú, tartós fogyasztása esetén állatkísér­letekben májkárosodást figyeltek meg, de humán megfigyelések csak enyhe, reverzibilis eltérésekről szólnak.

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.