Masszázs

Bevált talpmasszázs technikák

A reflexológus ujjaival, leginkább azonban hüvelykujjával gyúrja át a lábat, miközben óvatosan tartja a másik kezével. A tűhegynél alig nagyobb reflexpontokat behajlított hüvelykkel kell nyomogatni. A masszőr apró csomósodásokat keres a bőr alatt, melyek kristálylerakódásra utalnak. Egy ilyen göb a talpon valamilyen rendellenességre utal, A diagnózis felállítása után a reflexológus előírja a megfelelő, többnyire igen bonyolult kezelést a bőr alatti lerakódások eloszlatására.

reflex masszázs

A reflexológia igen sok betegség esetén javasolja a húgyutak rendszeres masszírozását. Ennek oka, hogy a szervezetből a felszabadított méreganyagok, húgykristályok a vizelettel távoznak, ebben a húgyutaknak döntő szerep jut.

A talpmasszázs szakanyagának ismertetése után szeretnénk felhívni a figyelmet arra, hogy a gyógymód akkor sikeres igazán, ha meg tudjuk teremteni a testi-lelki harmóniát önmagunkkal és a környezetünkkel.

Ép testben ép lélek

Sok szó esett már a táplálkozásról, az élvezeti cikkek túlfogyasztásáról, a káros, kóros szenvedélyek romboló hatásáról. Aki megszívleli az eddig leírtakat, és törekszik az egészséges életmódra, annak sokkal könnyebb lesz az élete. Igaz a mondás, hogy ép testben ép lélek. Ha megőrizzük vagy visszaszerezzük egészségünket, jó közérzetünket, könnyebben vesszük az akadályokat is. Egy-egy kisebb kudarc nem törhet annyira le, és bizakodóbban, derűsebben rugaszkodunk neki a következő feladatnak.

Napjainkban mindenre készülnek számítások. így például kiszámították, hogy az ember élete során többször körülgyalogolhatná az Egyenlítőt.

A testünk terhét „rabszolgaként” hordozó lábunk egészségének fontosságára rendszerint csak akkor döbbenünk rá, amikor már a fájdalom figyelmeztet.

A lábfej egész nap cipőbe van „csomagolva”. így levegőtől, napfénytől elzárva, valóságos „börtönben” végzi megfeszített munkáját. Éppen ezért nagyon fontos a kényelmes, a láb méretének megfelelő lábbeli. Otthon sem szabad kitaposott, ferde sarkú, eldobásra megérett cipőben járni, mert veszélyezteti a láb statikai felépítésének épségét.

Lehetőleg ne üljünk huzamosabb ideig keresztbe tett lábbal, mert akadályozza a vérkeringést és a lábszárban pangást idéz elő.

labkeresztbe

Ne nehezedjünk hosszabb ideig egyik lábunkra, mert az egész testsúly nagyon megterhelő a lábboltozatra. Ha sokáig kell egy helyben álldogálnunk, időnként mozgassuk meg a lábfejeket. Nyáron járjunk naponta legalább 15-20 percig mezítláb, ha lehetőségünk van rá. A napi megterhelés után kissé magasabbra helyezve pihentessük a lábunkat.

A fáradt lábat felfrissíti a hideg-meleg váltófürdő. A meleg víz 40, a hideg víz 20 °C legyen. A lábfürdőt mindig hideg vízzel fejezzük be.

Sok panaszt, fájdalmat okoz a lúdtalp is

lúdtalp

Ez ma már szinte népbetegség. Könnyen felismerhető, ha nedves talppal a padlóra lépünk, és ún. „telitalp” nyomot hagy a lábunk. Ez a rendellenesség fájdalmakat okozhat a boka-, a térd- és a csípőízületekben, sőt kisugárzó hátfájást is. Ne várjuk meg, amíg az elviselhetetlen fájdalom, a boka és a láb ijesztő dagadása kényszerít arra, hogy orvoshoz forduljunk.

A lúdtalp ellen sikeresen megelőzéssel küzdhetünk. Sokan azt hiszik, hogy a lúdtalp csak gyermekkorban alakulhat ki. Ez nem így van. Serdülő-, sőt felnőttkorban is keletkezhet.

A rendszeres gyógytorna, a láb méreteihez készült betét teljesen rendbe hozhatja a kezdődő lúdtalpat.

A felnőttkorban kialakuló lúdtalp okai három fő csoportba oszthatók: az elhízás, a terhességgel járó súlygyarapodás és a foglalkozási túlterhelés.

Aki túlsúlyos, legalább munkában és otthon viseljen magas szárú cipőt vagy gyógypapucsot. A kismamák is, amint elkezdenek gyarapodni, mindjárt vegyenek fel magas szárú gyógycipőt. Ezzel elkerülhető a visszértágulatok kialakulása is. A kismamáknak a szokásosnál is többet kell törődniük lábuk egészségével. Jótékony hatású, ha délután és este a lábat sósborszesszel finoman megmasszírozza a kismama.

Az álló foglalkozásból adódó túlterhelés miatt kialakuló lúdtalp akkor is előfordulhat, ha testsúlyunk ideális. Az álló foglalkozású embernek a cipője is munkaeszköz, ezért nagy gonddal kell kiválasztania a megfelelő lábbelit.

A jó lábbeli mellett ajánlatos naponta 10-15 percig langyos vízben lábat áztatni (tehetünk bele fürdősót, sót vagy kevés ecetet is), majd durva frottírtörülközővel dörzsöljük szárazra. (Figyelem! Visszeres lábat nem szabad dörzsölni, masszírozni!) Szintén jó hatású, ha elalvás előtt negyedóráig magasra polcoljuk a lábunkat.

Mindenkinek ajánlott a tévénézés közben is végezhető lábtorna. Néhány ülőhelyzetben végezhető gyakorlat:

  • A lábujjainkkal zongorázó mozdulatokat végezzünk a padlón.
  • Tegyünk le egy botot, seprűnyelet, esetleg üres dezodoros flakont a földre és a talpunkkal gurítsuk előre-hátra.
  • Körözzünk a lábfejünkkel jobbra-balra, majd erőteljesen nyújtsuk előre-hátra.
  • Feszítsük a lábfejet először befelé, majd kifelé.
  • Próbáljunk a lábujjainkkal felvenni egy ceruzát a földről.
  • Emeljük fel sarkunkat úgy, hogy a lábujjak a földön maradjanak.
  • Álljunk fel és járjunk helyben járással a talpak külső szélén (mackójárás), majd szökdécseljünk lábujjhegyen.
  • Minden gyakorlatot néhányszor ismételjünk meg.

A láb esztétikája

Nyáron sokan harisnya, zokni nélkül járunk. A gondosan ápolt láb esztétikai követelmény. Nem elég, ha a nők lábkörmüket pirosra lakkozzák, a különböző bőrhibák kezelésére is időt kell szakítani.

Sarok berepedéseinek megelőzése

Talp ápolása

Nemcsak csúnya, de kellemetlen is a berepedt sarok, melyet nemcsak esztétikai, de egészségi okokból is kezelni kell, mert a repedéseken keresztül könnyen fertőzést kaphatunk az út porában lévő baktériumoktól. A sarok berepedését megelőzhetjük, ha láb-áztatás után étolajjal vagy vazelinnel jól bedörzsöljük, majd az illatszerboltokban kapható bőrreszelővel finoman lereszeljük a keményedést, és ismét beolajozzuk, nehogy kiszáradjon.

Ha már megtörtént a baj, kössük be, vagy ragtapasszal ragasszuk le a sarkat. Ilyen esetben nyáron is vegyünk fel harisnyát, zoknit. Az esti lábmosáshoz babaszappant használjunk, éjszakára alaposan kenjük be zsíros, lanolinos krémmel, és vegyünk fel fehér cérna zoknit, vagy kössük be.

Gyakori panasz a bőr gombásodása is

Lábköröm

Ez a betegség rendkívül fertőző. Zuhanyozók, strandok, fürdők, a beteggel közös törülköző használata a fertőzés forrásai. Különösen a rosszul szellőző ujj-felületeket támadja meg, mert a gombaféleségek szeretik a nedves, meleg helyeket, az ujjhajlati redőket. A gombásodás kezelése szakorvos feladata, ám sokat tehetünk mi is a gyógyulásért. Legfontosabb a rendszeres tisztálkodás. Mindig alaposan töröljük meg a lábujjak közét, majd hintsük be fertőtlenítő hatású hintőporral.

Gombásodás a lábkörmön is kialakulhat. A fertőzött köröm fénytelen, mállékony, színe fakósárgás, töredezik. Ha ilyen tüneteket észlelünk, azonnal forduljunk szakorvoshoz, ne kísérletezzünk otthoni kezeléssel.

Nyáron a láb gyakran megduzzad. Ilyenkor, ha van rá mód, vessük le a cipőnket, pihenjünk le 15-20 percre, és helyezzük a lábunkat magasabbra (pl. egy keményebb párnára vagy egy összehajtogatott takaróra).

Kánikulában, reggel és este vegyünk néhány perces hűvös lábfürdőt. Tegyünk a vízbe egy evőkanál konyhasót és egy kávéskanál szódabikarbónát. Utána egy-két percig járjunk lábujjhegyen. Felüdíti a bőrt, és pihenteti a lábat.

 

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.