Irány a szauna – Izzadjuk ki a méreganyagokat!
A szauna belső tere
A nyilvános szaunába az öltözőn keresztül lehet bejutni. Itt találhatóak a ruháknak szükséges szekrények, az értékek megőrzésére az elzárható polcok, az öltözőkabinok és a mellékhelyiségek is. Általában elektromos hajszárítóval is fel van szerelve. Az utcai ruhát itt kell hagyni. Az ékszereket is le kell venni, hiszen a magas hőmérséklettől olyannyira felmelegszenek, hogy komoly égési sérüléseket szerezhetünk, ha magunkon hagyjuk.
Most nézzük mi van a kabinon belül
A kabin a szauna szíve. Egy faajtón léphetünk be, ami mindig könnyedén, kifelé nyílik. Ez a biztonság miatt nélkülözhetetlen. A belső térben található az izzasztókabin, ami világos faburkolattal van befedve. A padló vagy csempézett, vagy faburkolatú. Az egyik sarokban áll a szaunakályha, amin a kövek fekszenek. Emellett találhatjuk a fadézsát a felöntésnél használt felöntőkanállal együtt. Egy vagy több forgatható homokóra jelzi számunkra az eltelt időt, a hőmérő pedig a hőmérsékletet; a gőzön átszűrődő fény gondoskodik a kellemes hangulatról.
Az izzasztókabinban fapadokon foglalhatunk helyet, amelyeket lépcsőzetesen, különböző magasságokban szereltek fel. A padok lécei között réseket hagytak, amik a megfelelő légáramlást biztosítják. Mivel a meleg levegő mindig felfelé száll, a padok különböző magasságaiban eltérő hőmérséklet a meghatározó. Mindenki kiválaszthatja magának a legmegfelelőbbet.
Egy jó tanács!
Mindenképpen kedvezőbb magasabb hőmérsékleten kevesebbet izzadni, mint alacsony hőmérsékleten sokat. Ahhoz, hogy egyetlen hőmérsékleti övezetben legyen a testünk, a legjobb megoldás, ha fekve szaunázunk. Ez azonban a nyilvános szaunáknál helyszűke miatt nem mindig lehetséges.
- Bevezetés izzasztófürdőbe – Valamint hogyan szaunázzunk!
- Az izzasztófürdőn túl – Nézzük a hatásait!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A légnedvesség a hőmérséklettel ellentétes irányban változik. A tetőnél a legalacsonyabb a páratartalom és a padló felett a legnagyobb. Fontos, hogy bizonyos határok között tartsuk a kabinban uralkodó légnedvességet Túl száraz levegőnél ugyanis a nyálkahártya kiszáradhat. Az égő szemek és a kellemetlen viszkető érzés erre utal. Ezzel ellentétben a túl nedves levegő megakadályozza az izzadást, ami a szaunázás lényege lenne.
Az izzasztó kabin klímája Táblázat 22.oldal
A szauna hőmérsékleti zónái
- közvetlenül a tető alatt a legforróbb a levegő, 90 és 100 °C közötti
- a legfelsőbb pad szintjén a hőmérséklet 80 és 90 °C közötti
- a középső pad szintjén 70-80 °C uralkodik
- a legalsóbb pad szintjén 50-60 °C-ot mutat a hőmérő
- a padló felett van a leghűvösebb, vagyis 40 °C
A kályha fontossága:
A szauna szívét a kályha jelenti. Korábban fával fűtötték, manapság az előírásoknak megfelelően már elektromos áramot alkalmaznak erre a célra. A fa-fűtés hátrányai közé tartozik, hogy tűzveszélyes, és a nagymértékű használata nagyon költséges. Ezen kívül az égetése oxigént von el. A kályha tetején vasrácson fekszenek a szaunakövek, amelyek egyenletesen ontják magukból a meleget. Felöntésnél ezek a kövek párologtatják el a felöntőkanállal rájuk locsolt vizet.
A szauna egészségre gyakorolt pozitív hatásai akkor érvényesülnek a legjobban, ha a forró és a hideg váltakozik, így a hűtőteremnek is igen fontos szerepe van. Egy terasz vagy egy balkon is kiválóan megfelel arra, hogy a friss levegőn lehűtsük a légutainkat. A bátrabbak kipróbálhatják a merülésre alkalmas medencét, amelyet ha képesek vagyunk már használni, olyan érzésünk támad, mintha újjászületnénk. Meleg vizes lábfürdő is a rendelkezésünkre áll, ami segít a lehűlés különböző fázisainál a testhőmérsékletünket normális szintre beállítani.
A szaunázás élménye
A szaunafürdőhöz idő és nyugalom kell. A fürdő több lépésből áll, amelyek közül az izzadás kiemelt fontosságú, de nem az egyetlen. Kettő-, gyakran háromórás elfoglaltságot jelent ez a tevékenység alkalmanként. A szaunázás kicsit olyan, mint az üdülés.
A szauna helyes alkalmazása
A szauna egy kicsit olyan, mint a sport: egyiket sem lehet élvezni teli hassal. Közvetlenül a szaunázás előtt ne fogyasszon megterhelő ételt, inkább csak nassoljon valamit. Legjobb, ha az utolsó kiadós étkezés a szaunázás előtt két órával történik. Ellenkező esetben a testének a nagy hőségen felül az emésztéssel is meg kellene birkóznia. A szaunázást követően is a könnyű ételek fogyasztása javasolt, amely hozzájárul az eredményes salaktalanításhoz.
Az alkohol és a nikotin sem egyeztethető össze a szaunázással és ennél fogva mindkettő tabu! Szaunázás közben semmit ne igyon, hogy a teste megfelelő mennyiségű folyadékot és méreganyagot izzadjon ki. Ezeket a saját tartalékaiból kell megtennie! A fürdő után azonban alaposan fel kell töltenie folyadékháztartását. A legjobb megoldást erre a célra az ásványvíz vagy a gyümölcslé jelenti.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.