Babaápolás

Hogyan pólyázzuk be a babát?

Egyes újszülött babák szeretik a pólyát, megnyugszanak tőle, hasfájás idején még a sírásuk is elhallgat, mások viszont utál­ják, mert nem tudnak benne szabadon mozogni. A bepólyázás nem növeli a bölcsőhalál veszélyét, feltéve hogy a ba­ba a hátán fekve alszik és nincs túl me­leg.

Csökkenti a bölcsőhalál esélyét?

Igen! Egyes kutatások szerint azáltal, hogy a babát biztonságos háton fekvés­ben tartja, még csökkenti is a bölcsőha­lál veszélyét. További előny, hogy számos csecsemő jobban érzi magát a hátán, ha be van pólyázva, s ennek köszönhetően kevesebbet sír.

A gyereket a következő­képpen kell bepólyázni:

  • Terítsünk ki egy bugyolálókendőt (takarót) a kiságyban, az ágyon vagy a pelenkázóasztalon, az egyik sarkát hajt­suk be kb. 15 centire. Átlósan fektessük rá a babát úgy, hogy a feje a behajtott sarokra essen.
  • Fogjuk meg a baba bal kezéhez eső sar­kát, húzzuk át a karja és a teste fölött. Emeljük fel a gyerek jobb karját, és tűrjük a kendő sarkát jobbról a háta alá. (Tépő­záras bugyolálókendőt nem kell betűrni.)
  • A kendő alsó sarkát hajtsuk föl a ba­ba fölé, és tűrjük be az első lepelbe.
  • Emeljük fel a kendő utolsó sarkát, húzzuk át a baba jobb karja fölött, majd balról hajtsuk a háta alá.

Ha a gyerek láthatólag jobban szeret­né, hogy mozogjon a keze, bugyoláljuk a karja alatt, hogy szabadon maradjon.

Jegyezzük meg! Mivel a pólya később hátráltathatja a fejlődést, és mivel a kiságyban egy lerú­gott kendő veszélyessé válhat, a pólyázást csak addig szabad folytatni, amíg a baba nem mocorog sokat.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.