Betegségek és megelőzésük

Méhnyak elváltozásai (diszplázia)

A méhnyak sejtjeinek daganatos átalakulása hosszú évek alatt történhet meg. A normális és rákos állapot között vannak átmenetek, amikor a sejtek már kórosak, de rák még nem fejlődött ki. Ezt nevezzük méhnyak-diszpláziának.

A méh­nyakból vett kenet alapján megállapítható, hogy fennáll-e ez az állapot. Célszerű volna évente ke­netvizsgálatot végeztetni, de legalább 3 évenként egyszer! A nőgyógyászati vizsgálat alkalmával a kenetet spatulával vagy kis kefével veszik le, eb­ből történik a mikroszkópos szövettani vizsgálat arról: mennyire kórosak a méhnyak sejtjei.

Okok

A méhnyak-diszplázia valódi oka nem is­meretes, de összefüggésben lehet a papillóma vírussal (HPV), amely szexuális úton terjed. Az egyik fő kockázati tényező tehát a vé­dekezés nélküli nemi élet és a szexuális partnerek cserélgetése, mert így rendkívü­li módon megnő a vírusfertőzés veszélye! Dohányosok és az immunrendszer műkö­dését elnyomó gyógyszereket szedő bete­gek is nagyobb kockázatúak.

Kezelési lehetőségek

Az enyhe diszplázia nem igényel kezelést, de hathavonta meg kell ismételni a kenetvételt. Ha mégis fennmarad vagy súlyos­bodik az állapot, megelőző kezeléssel az el­változott sejteket el kell távolítani. Kolposzkópiával (a méh közelről történő vizsgálatára alkalmazott, nagyítóval ellá­tott eszközzel) fájdalommentesen lehet vizsgálni, lézeres kezeléssel pedig el lehet távolítani a kóros, diszpláziás szövetré­szeket.

A kolposzkópia után bizonyos idősza­konként ismételt kenetvétel szükséges, a diszpláziamentesség igazolására. Ha a méhnyak szövete normalizálódik, ritkább kenetvétel is elegendő a továbbiakban.

A méhnyak-diszplázia típusai

A diszplázianak három fokozata van: enyhe, közepes és súlyos. Az enyhe diszpláziát nem kell kezelni, a közepes és súlyos viszont lassan alakul ki, akár évek alatt, és rákba fordulhat, ha nem kezelik! Jobbak a kilátások, ha idejében diagnosztizálják az elválto­zást, és ha kisebb rákos elfajulás is észlelhető, még idejében kezelhető, mielőtt még más szövetekre, szervekre átterjedne.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.