Transzplantációs hisztokompatibilitás
A szöveti egyezés csaknem minden szerv átültetése szempontjából kívánatos lenne, de ennek mértéke az egyes szervek esetében eltérő jelentőségű. A csontvelő olyan sejtek képzési helye, melyek funkciójuknál fogva minden szervben és szövetben megjelennek, érthető, hogy ezen szerv átültetésénél a lehető legmagasabb hisztokompatibilitási egyezés kívánatos.
Mi is ez pontosan?
A hisztokompatibilitási antigének a 6-os kromoszóma rövid karján vannak kódolva. Az úgynevezett HLA A, B, C antigének l-es osztályúak, a HLA DR, DQ és DP jelzésűek II-es osztályú antigének. A HLA antigének nagyfokú polimorfizmust mutatnak. Öröklődésük a haplotípus kapcsolódás következtében panel jellegű, így a HLA A, B, C és DR locusokra vonatkozóan két eltérő variációjú panelt örökölnek az utódok.
Hogyan örökölhető?
Az apa és anya által átörökített panelek az utódokban szabadon rekombinálódnak. Ezért két testvér között az egyezés annál valószínűbb, minél nagyobb számú testvér él egy családban. A donortól származó csontvelő eredményes megtapadásának feltétele az, hogy a donor és a recipiens a HLA l-es és Il-es osztályú antigénekben teljes egyezést mutasson, így a keletkező HLA-peptid komplex azonos azzal, melyet a recipiens beteg immunrendszere tolerál. A HLA-A, B, C rendszert 25 éve határozzák meg szerológiai módszerekkel, de ez a gyakorlat nem elegendő az egyértelmű kompatibilitás felmérésére. Ennek az az oka, hogy az egyes allélek allélcsoportokat reprezentálnak, ezért a major hisztokompatibilitási antigének egyezése még nem jelent tiszta kompatibilitást. Szolid szervek (pl. vese, máj) transzplantációja esetén a donor és recipiens HLA-egyezőségének jelentősége lényegesen kisebb.
Csontvelő-átültetés
A csontvelő-átültetés célja a csontvelőben jelen lévő úgynevezett CD34+, CD 38- őssejtek átültetése. Ezek a sejtek az úgynevezett őssejtek, melyek egy része differenciálódik és a kiérési sor végén létrehozza a vérben keringő sejteket, a másik része – a valódi törzssejt – biztosítja a csontvelői megújulás állandóságát. Ezért nem a teljes csontvelő, hanem az őssejtek és a korai érési alakok átültetésére törekszünk. Jelenleg rendelkezünk olyan gyógyszerekkel (sejtstimuláló faktorok, citosztatikumok), melyek révén elérhető, hogy a csontvelői előalakok feldúsuljanak a perifériás vérben, így a perifériás vérből előállított mononukleáris sejtfrakció (szuszpenzió) elegendő a csontvelőszövet ismételt felépítéséhez. A perifériás őssejtátültetés az esetek többségében a csontvelő gyorsabb megtapadását teszi lehetővé, mint a teljes csontvelő-átültetés. A módszert korábban csak autológ, újabban allogén átültetések alkalmával is használják.
Allogén csontvelő-átültetés
Idegen csontvelő beültetése a kóros saját csontvelő elpusztítása után. A módszer indikációja nagyon eltérő lehet. Ez a leghatékonyabb gyógyítási lehetőség a csontvelő elégtelen működésének kezelésére (pl. pancytopenia, aregeneratív anémia). Hasznos módszer leukémiák eredményes gyógyítására. Megoldást jelenthet az immunrendszer veleszületetten hiányos működésének végleges gyógyítására (súlyos kombinált immundefektus), veleszületett (congenitalis) anyagcsere-betegségek esetén pótolhatja azt a sejtfunkciót, melynek hiánya a kóros állapotot létrehozta.
- Csontvelő betegségek
- A csontvelő-transzplantáció korai szövődményei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az allogén csontvelő-átültetés kivitelezése
A HLA-kompatibilitás mértéke jelentősen befolyásolja a transzplantáció eredményességét, de fel kell készülni az esetleges ABO vércsoporteltérésre is. A donor csontvelő vörösvértestjeinek, illetve plazmájának eltávolításával megelőzhető a súlyos hemolítikus reakció (vörösvértest-pusztulás). A donor sejtjeiben perzisztáló vírusok (pl. cytomegalovírus-fertőzés) átvihetők a recipiensbe, ahol azok súlyos betegséget okozhatnak.
Hogyan előzhetők meg a műtétet követő betegségek?
Ennek megelőzésére szintén fel kell készülni. Problémát okozhat a donor és recipiens közötti nagy testsúlykülönbség. Ha a donor súlya jelentősen kisebb, autotranszfúzióval mérsékelni lehet a csontvelő levétele alkalmával elszenvedett vérveszteséget.
A donortól műtéti körülmények között általában 10-15 ml/ttkg csontvelőt veszünk le. Ez megközelítőleg tartalmazza azt az ideális magvas sejtmennyiséget (3-5 x 108/ttkg), mely a csontvelő megtapadásához szükséges. A megtapadást befolyásolja a csontvelő mononukleáris sejttartalma, CD 34+ sejtszáma és a kolóniaformáló egységek száma is. A csontvelőt a recipiensbe transzfúzióval juttatjuk be. A recipiens előkészítésnek a legfontosabb része az úgynevezett kondicionáló kezelés.
Mi történik ekkor?
A kondicionáló kezelés során a betegben a kóros csontvelőt gyógyszerek, illetve besugárzás segítségével igyekszünk eradikálni (elpusztítani), egyúttal a szervezetben immunszuppresszív (az immunrendszer védekező mechanizmusának gátlása) állapotot elérni, elősegítve ezzel az új csontvelő fogadását. A leggyakoribb előkészítési forma 60 mg/ttkg cyclophosphamid adása két napon keresztül, együtt 1000-1300 cGy egésztest-sugárkezeléssel. A különböző indikációkból elvégzett csontvelő-átültetéseknél a kondicionáló előkezelés más és más.
Hogyan készítik fel a beteget?
A beteget a kondicionáló kezelés előtt „dekontaminálni” kell, még a nyálkahártyákon és a bőrön lévő normál baktériumflórához tartozó mikroorganizmusokat is el kell pusztítani. Ennek megfelelően a recipiens antibiotikum, antimycoticum, esetenként antivirális kezelést kap, majd steril szobában vagy steril boxban helyezzük el. A beteg kórokozómentességét a transzplantáció teljes időtartama alatt igyekezni kell megőrizni. A beteg számára a transzplantáció alatt „hyperalimentatiót” kell biztosítani. Ez energiadús steril étrenddel és parenterális táplálással érhető el. A csontvelő megtapadásának legelfogadottabb kritériuma a perifériás vér fehér vérsejtszáma és abszolút granulocytaszáma. Optimálisnak tekinthető a megtapadás, ha a beteg abszolút fehérvérs ejts zárna 1000/µl-re, az abszolút granulocytaszáma 500/ µl-re emelkedik a transzplantációt követő 30 napon belül. A későbbi megtapadás önmagában nem jelenti a transzplantáció eredménytelenségét, de növeli a poszttranszplantációs szövődmények számát.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.