Fájdalom enyhítése

Tudta, hogy a végbél sipoly a legtöbbször járóbeteg-ellátásban is gyógyítható?

A sipoly egy kifejezetten kellemetlen elváltozás, amely a legtöbbször a végbélnyílás közelében, általában a gáttájékon alakul ki, de vannak esetek, amikor távolabb is megjelenik.

Az egyik legjellemzőbb tünete a véres, gennyes váladék ürülése a végbél tájékáról, amitől sokan egyszerű aranyérre gondolnak, holott a sipoly valójában ennél sokkal súlyosabb, minden esetben kezelést igénylő probléma.

Sokan azonban szövődményeket kockáztatva halogatják a sipoly kezelését, mert abban a tévhitben élnek, hogy a gyógyítás folyamata minden esetben többnapos kórházi benn fekvést igényel, ami ebben a formában nem igaz.

Egy modern proktológián ma már a legtöbb krónikus végbél sipolyt is járóbeteg-ellátásban kezelik, vagyis a páciens a beavatkozás után hazamehet és otthonában gyógyulhat. Ha Ön is szeretné egynapos sebészeten kezeltetni végbél sipolyát: proktológia Budapest.

Mit nevezünk sipolynak?

A sipoly kifejezést az esetek többségében a végbéltájékon megjelenő elváltozásra használjuk, holott valójában ez a szervek és testüregek közötti kóros összeköttetés a test bármely pontján kialakulhat, ha adottak hozzá a feltételek.

A sipoly tehát valójában egy rendellenes csatorna, amelyen keresztül folyadék, esetenként szilárd anyag ürül – a legtöbbször a külvilág felé.

Az elváltozást előidézheti fertőzés, műtéti beavatkozás, de vannak esetek, amikor a sipoly egy baleset következménye vagy veleszületett rendellenesség.

A végbél sipoly (fisztula) a leggyakoribb

Amint azt már fentebb is leírtuk, a sipoly elnevezést önmagában a legtöbbször a fisztulára, azaz a végbél sipolyra használjuk, ami általában korábbi gyulladásos folyamatok, illetve tályogok következtében alakul ki.

A leggyakrabban a Morgagni-tasakokba nyíló illatmirigy-maradványok járatainak elzáródásából fakadó fertőzések idézik elő a jelenséget, de idegentest által előidézett sérülés, perforáció, sőt Chron-betegség egyaránt kiválthatja, sőt a gáttájéki műtét következménye is lehet.

A végbél sipoly leggyakoribb tünetei

A végbél sipolynak nagyon jellegzetes tünetei vannak. Sokan összekeverik az aranyérrel, holott valójában csak a vérzés az, ami hasonlóságot jelent a két elváltozás között.

A fisztula nyílásából ugyanis gyakrabban ürül egyszerre véres és gennyes váladék, ami bélnedvvel társul. Ez az állandó sárgás, vöröses váladék nagyon kellemetlen szagú, és akár nagyobb mennyiségben is megjelenhet krónikus végbél sipoly esetén.

Az állandó váladékürülés mellett ráadásul folyamatos bőrirritáció, feszítő fájdalom, csípő érzés is jelentkezhet. Érdekesség, hogy a puhább széklet mellett ritkábbak a panaszok, a kemény széklet vagy székrekedéses állapotok mellett viszont intenzívebbé válnak a tünetek.

Tudni kell, hogy amennyiben a sipoly krónikussá válik, azaz tartós gyulladást okoz a végbélnyílás környékén, akkor ott akár tályogot is előidézhet, mint szövődményt. Ez már gyakran negatívan befolyásolja a végbél záróizmának funkcióját!

Hogyan lehet diagnosztizálni a végbél sipolyt?

A végbélnél megjelenő sipoly diagnosztizálásához a gyakorlott proktológusnak általában elegendő a fizikális vizsgálat, amikor a szakorvos az ujja segítségével feltárja a sipoly nyílását.

Ezt követi a szondázás, ami inkább kellemetlen, mint fájdalmas diagnosztikai módszer. Részeként feltárható a sipoly pontos útja, lefutása, sőt a belső nyílás elhelyezkedése is.

Ha az elváltozás túl magasan helyezkedik el, akkor kontrasztanyag befecskendezésével röntgen- vagy ultrahangvizsgálatra van szükség, ami alapján már meghatározható a kezelési stratégia.

Természetesen előfordulhat, hogy a sipoly kapcsán valamilyen társbetegség gyanúja lép fel. Ilyenkor a vastagbél tükrözésére lehet szükség a teljes körű diagnózis felállításához.

Amennyiben a fisztula nem látható, a proktológusnak más módszerekhez kell folyamodnia a diagnózishoz.

Az egyik módszer az anoszkóp alkalmazása, amely egy kúp alakú, saját fényforrással rendelkező eszköz, és segít a végbélcsatorna utolsó 3-4 centiméterének alapos átvizsgálására.

Ha a végbél sipoly túl mélyen helyezkedik el vagy elágazást mutat, ritkán akár MRI diagnosztikára is szükség lehet a teljes feltárás érdekében, sőt laborvizsgálat egyaránt indokolt bizonyos kísérő problémák, így például a Chron-betegség kizárása érdekében.

A krónikus végbél sipolyok kezelése ambuláns sebészeten

A végbél sipoly kezelése minden esetben függ a kérdéses elváltozás elhelyezkedésétől, a járat összetettségétől, valamint a kiváltó okoktól is.

A legtöbbször a krónikus végbél sipoly tartós kezeléséhez azonban műtéti beavatkozásra van szükség, ami általában ambuláns sebészeten, kórházi befekvés nélkül végezhető el.

A műtét célja, hogy a sipoly teljesen eltávolításra kerüljön, ezzel egyetemben pedig megakadályozható legyen az ismételt kiújulás, méghozzá a végbél záróizmainak károsodása nélkül.

Amennyiben a sipoly nem helyezkedik el túl mélyen, falának feltárásával, kimetszésével, gumiátfűzéssel vagy más módszerekkel lehet orvosolni. Az ilyen műtéti beavatkozások azért végezhetők el ambuláns sebészeten, mert nem érintik a végbél záróizmát.

Ha a végbél sipoly mélyebben található, a beavatkozás már a záróizmot is eléri. Ez jellemzően kórházi elhelyezést, gerincközeli érzéstelenítést vagy altatást igényel, de szerencsére ritkábban fordulnak elő, mint a könnyebben megközelíthető elváltozások.

Az ambuláns műtéti beavatkozások között ma már számos lehetőség megtalálható. Hogy melyik kerül alkalmazásra a gyakorlatban, azt a páciens és a kezelőorvos minden esetben közösen dönti el.

Mire kell figyelni a sipoly műtét után?

A végbél sipolyok gyógyulási ideje minden esetben függ a kapcsolódó műtét és elváltozás összetettségétől. A felszínes sipolyok esetében általában néhány hét elegendő a teljes felépüléshez, de az összetettebb eseteknél a gyógyulási idő akár több hónapot is igénybe vehet.

Nagyon fontos: a gyógyulási időt alapvetően befolyásolja, hogy a páciens mennyire tartja be a kezelőorvos utasításait. A beavatkozás másnapjától például naponta 4-5 alkalommal le kell mosni a műtéti területet, illetve ülőfürdőt venni, majd steril gézlappal borítani a sebet.

Mivel az ambuláns kezelést követően az első 10 nap okozhat kellemetlenségeket, ezért ennyi ideig ajánlott pihenni a teljes felépülés érdekében. A műtét után 1-2 hetente kontrollvizsgálaton is meg kell jelenni, hogy a proktológus ellenőrizni tudja a műtéti területet.

Különösen nagy figyelmet kell szentelni a higiénés szabályok betartására, valamint szükség esetén a non-szteroid fájdalomcsillapító tabletták szedésére, illetve olyan étrend összeállítására, amely biztosítja a laza, könnyebben üríthető székletet.

Ha a fájdalom elmúlt, a rendszeres testmozgás is visszahozható a hétköznapokba.

Hasznos tanácsok a végbél sipoly megelőzésére

Természetesen nincs 100 százalékos módszer arra, hogy miként előzhető meg a végbél sipoly, de a következő tanácsok kétségtelenül segíthetnek ebben:

  • Ügyeljünk a rostban gazdag étrendre, a sok zöldség és gyümölcs fogyasztására, amely puhítja a székletet.
  •  Fogyasszunk naponta legalább 2-3 liter folyadékot, hiszen ez segít még jobban lazítani a székleket és megelőzni a székrekedést, ami a sipoly egyik általános kiváltó oka.
  • A higiénia szintén kulcsfontosságú a végbél sipoly kapcsán, így székletürítések utáni alapos kézmosás, a végbél lezuhanyoztatása vagy nedves kendővel történő áttörlése nagyon fontos lehet a fertőző baktériumok eltávolításához.
  • A székletürítés rendszeressé tétele szintén sokat segíthet abban, hogy elkerüljük a végbél sipolyt. Ne erőlködjünk, ne üljünk feleslegesen órákon át a toaletten, inkább a rendszerességre és a gyorsaságra törekedjünk.
  • Ajánlott odafigyelni az immunrendszer állapotára is, így különösen a C-vitaminban és az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek fogyasztására, amelyek megacélozzák természetes védelmi vonalunkat és így csökkentik a sipolyok kialakulásának valószínűségét.
  • Végül, de nem utolsó sorban az ülőmunka, a mozgásszegény életmód sok felesleges terhet ró a végbél környékére. Használjunk aranyérpárnát vagy speciális széket azért, hogy levegyük a terhet erről a közegről, így minimalizálhatjuk a sipoly kialakulásának valószínűségét.

 

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.