A környezettudatos vásárlás kilenc alapszabálya
Napjainkban a fogyasztó minden korábbinál bővebb választékkal és a reklámok áradatával szembesül. Annak érdekében, hogy gazdaságosan vásároljunk, csökkentsük a hulladék mennyiségét, óvjuk egészségünket és a környezetet, tartanunk kell magunkat néhány alapelvhez: meg kell tanulnunk kritikusan szemlélni a kínálatot, és pontosan kell tudnunk, mit akarunk.
A környezettudatos vásárlás kilenc alapszabálya
- A nagyobb beruházások előtt végezzünk egy kis kutatást! Ne vásároljunk kapkodva, és ne hagyjuk, hogy a harsány eladók elbolondítsanak! Ha kell, aludjunk rá egyet, mielőtt döntenénk!
- Bármit vásárolunk, ne csak a vételárat vegyük figyelembe, hanem az üzemeltetési költségeket is! Sok olyan, a környezet szempontjából kedvezőbb hatású termék van – például a kompakt fénycsövek -, amelynek vételára ugyan magasabb, de hosszú távon kifizetődő.
- Válasszunk tartós holmikat! A könnyen repedező és vetemedő puhafa vagy forgácslemez-keretes dívány helyett keményfa vagy acélvázast vegyünk!
- Olyan terméket vegyünk, amelyet megújuló erőforrásból állítottak elő, például termesztett fából, gyapjúból vagy selyemből!
- Lehet, hogy többe kerül, de a jó minőségű áru jóval tartósabb.
- Az eldobható termékek helyett vásároljunk újrahasznál hatókat! Vegyünk textilből készült, mosható törülközőt, szalvétát, zsebkendőt és törlőruhát a papírból gyártott, egyszer használatos változatok helyett! Ne használjunk eldobható poharat, tányért és evőeszközt sem!
- Vásároljunk a környéken termelt gyümölcsöt és zöldséget! Ezek általában olcsóbbak, frissebbek, és szállításuk kevésbé terheli a környezetet. Az ilyen termékeket a piacokon és a termelőktől vehetjük meg.
- Keressünk természetes alapanyagú, biológiai úton lebomló, nem mérgező termékeket, amelyek után nem marad ártalmas anyag a környezetben! (A legtöbb anyag idővel lebomlik, de némelyikük mérgező vegyületeket hagy hátra.)
- Kerüljük a túl nagy vagy biológiailag nem lebomló csomagolású termékeket! A becslések szerint a bevásárláskor kifizetett összeg mintegy 10 százalékát teszi ki a csomagolás ára – amelyet otthon úgyis kidobunk. Ráadásul a csomagolóanyagok gyártásához jelentős mennyiségű energiát használnak fel. A hulladék szelektív gyűjtésével és az újratölthető edények vásárlásával csökkenthetjük ezt a fajta pazarlást.
Szokjunk le a műanyagról!
A műanyagok a természetben csak több száz év alatt bomlanak le, így — ha nem hasznosítják a műanyag hulladékot — ugyanennyi időre elvész a bennük foglalt anyag és energia. Ráadásul előállításukhoz a véges kőolajkészleteket használják. Mégis annyira részévé váltak a mai életnek, hogy nehéz lenne boldogulni nélkülük. Ha mást nem is tehetünk, csökkentsük a műanyagfogyasztásunkat!
- Gondoljuk át, mennyi műanyagot használunk hetente: a bevásárláshoz kapott és az élelmiszerek tárolására szolgáló zacskókat, műanyag fóliát az ételek letakarására. Ezután tűzzük célul a fogyasztásnak a felére csökkentését!
- Az ételek tárolására használjunk üveg-, kerámia- vagy rozsdamentes acéledényeket!
- Az élelmiszer csomagolására válasszunk zsírpapírt vagy celofánt (növényi alapanyagokból készülnek)!
- Használjunk papírzacskót a műanyag helyett!
- Kerüljük az előre csomagolt élelmiszereket! Hacsak lehet, ömlesztett árut vásároljunk a magunkkal vitt saját edénybe!
- Keressük a celofán alapú mirelites zacskókat! Ezek természetes alap-anyagokból készülnek, és biológiai úton lebomlanak.
- A vásárláshoz vigyük magunkkal saját kosarunkat vagy textilből készült bevásárlószatyrainkat! Ilyenek több környezetvédelmi civil szervezetnél is beszerezhetők.
- Igyekezzünk legalább egy-két alkalommal újra felhasználni a műanyag zacskókat!
- Olyan műanyagokat vásároljunk, amelyek hasznosítása megoldott! A műanyagok azonosíthatósága érdekében a gyártók a csomagolásba azonosító jelet sajtolnak. Tájékozódjunk a települési hulladékkezelést végző közszolgáltatónál, hogy milyen fajta műanyagok szelektív gyűjtésére van lehetőség!
Amit tudnunk kell…
A műanyagok nem elhanyagolható környezeti problémát jelentenek, és bizonyos típusaik az egészségünket is veszélyeztetik. Amellett, hogy a gyártása energiaigényes, és szennyezi a környezetet, magának az anyagnak az újrahasznosítását nehezíti, hogy nagyon sok fajtája létezik. A különböző típusokat sokszor egymással vagy más anyagokkal társítva használják fel, az újrafeldolgozás azonban csak fajta szerint különválogatva lehetséges. A műanyagok a természetben csak több száz év alatt bomlanak le, és még ha el is égetik őket, bizonyos típusoknál a visszamaradó anyagok 90 százaléka veszélyes hulladéknak minősül. A régebben gyártott lágy műanyagokból ártalmas vegyületek párolognak a levegőbe és az ételekbe. A PVC hajlékonyságát a lehetséges rákkeltő anyagként számon tartott ftalátokkal fokozzák.
Mit kerüljünk?
- A hajtógázas (pl. propánt és butánt tartalmazó) aeroszolos palackokat vagy a szerves oldószereket (pl. metil-kloroformot vagy metil-bromidot) tartalmazó termékeket, amelyek károsítják az ózonréteget, vagy hozzájárulnak a globális felmelegedéshez.
- Olyan termékeket, amelyek gyártása nagyon környezetszennyező. Ilyenek a klórral fehérített papírok, a foszfáttartalmú tisztítószerek vagy a kőolajszármazék felhasználásával készült kozmetikumok.
- A nem megújuló erőforrásból előállított termékeket. Ne vásároljunk olyan bútort, amely őserdei fából készült!
Műanyagok biztonságosabban
Néhány egyszerű óvintézkedéssel sokat tehetünk a műanyagok káros hatásainak enyhítéséért.
- Az étteremből rendelt ételeket melegítés előtt tegyük át üveg- vagy kerámiaedénybe, és így helyezzük a mikrosütőbe! Egyes műanyagokból ugyanis bizonyos káros vegyületek gyorsabban kerülnek az ételbe. A jelenség a forró, zsíros ételek esetében a legvalószínűbb, ezért ezeket mindig üvegedényben melegítsük!
- Az előre csomagolt sajt helyett próbáljunk kimértet vásárolni!
- Dobjuk ki a repedezett, elszíneződött vagy az elhasználódás más jeleit mutató műanyag edényeket: bizonyos műanyagfajtákból ártalmas vegyületek kerülhetnek ételeinkbe.
- A mosogatógépekben alkalmazott mosogatószerek és a magas hőmérséklet hatására egyes műanyagokban bomlási folyamatok indulnak meg.
- A műanyag edényt kézzel, langyos vízben, növényi alapú mosogatószerrel tisztítsuk – még ha mosogatógépben moshatónak jelölik is.
Hogyan vásároljuk környezettudatosan?
Mielőtt az üzletben automatikusan a megszokott termékért nyúlnánk, olvassuk el az alábbi összeállítást a káros hatású összetevőkről, valamint az egészséges alternatívákról! Az is kiderül, hogy a környezetbarát választás sokszor egyben a legolcsóbb is.
Légfrissítők
Akár aeroszolos, akár párologtatós típusúak, a légfrissítők gyakran tartalmaznak mérgező vegyületeket, például formaldehidet és diklór-benzolt (mindkettő rákkeltő hatású lehet, ráadásul tartósan megmaradnak a környezetben). A termékek legtöbbjében emellett mesterséges illatanyagok is vannak, amelyek egyeseknél kellemetlen egészségügyi reakciókat válthatnak ki.
Alternatív lehetőségként próbáljuk ki a szódabikarbónát vagy az ecetet – mindkettő elnyeli a szagokat. Ha ragaszkodunk az illathoz is, használjunk fűszernövényből vagy illóolajból készült terméket – a lényeg az, hogy kerüljük a mesterséges illatanyagokat!
Alufólia és alumínium italosdobozok
Az alumínium gyártása nagyon energiaigényes eljárás.
Igyekezzünk takarékosan bánni az alufóliával, az alumínium italos-dobozokkal, ha csak lehet, használjuk újra, vagy gyűjtsük szelektíven őket! Az alumíniumhulladék beolvasztása az új alumínium gyártásához képest 95%-os energiamegtakarítást eredményez.
Cumisüvegek
Az átlátszó műanyag cumisüvegek általában polikarbonátból készülnek, amiről kiderült, hogy – főleg felmelegítve – kis mennyiségű biszfenol szabadul fel belőle, mely megzavarhatja a hormonrendszer működését.
A polikarbonátnak a műanyagok azonosítási rendszerében nincs külön jele. Alternatívaként keressünk olyat, amely üvegből vagy biztonságosabb műanyagból készül, például polietilénből (jele: PET I, HDPE 2, LDPE 4) vagy polipropilénből (jele: PP 5)! Kérjünk felvilágosítást a gyártótól!
Babaápolási cikkek
A babaolajok gyakran tartalmaznak kőolajból származó ásványi olajat. A baba és a környezet szempontjából egyaránt kíméletesebbek a hidegen sajtolt növényi olajok, például a grépfrútmag-, a jojóba-, a mandula- és a sárgabarackmagolaj.
Védjük meg gyermekünk bőrét a sok bolti szappanban, samponban és krémben megtalálható tisztító- és tartósítószertől, valamint illatanyagtól, s használjunk inkább növényi alapanyagból készült változatokat!
Amit tudni kell…
Az alumínium a földkéreg harmadik leggyakoribb eleme. Az utóbbi évtizedekben több kutatás eredményei is arra utalnak, hogy összefüggés van az emberi szervezetben jelen lévő alumínium mennyisége és az Alzheimer-kór között. A megnövekedett alumíniumszint feltételezett forrásai közt vannak az ivóvíz és az alumíniumedények. Azt a gyártók is elismerik, hogy ha savas ételeket főznek alumíniumedényben, az növeli az ételbe kerülő fém mennyiségét. Ugyanakkor a betegeket segítő és a kutatást támogató Alzheimer’s Association is elismeri, hogy egyelőre nincs rá bizonyíték, hogy az alumínium Alzheimer-kórt okozna.
Kerti sütés
Keressünk tiszta tüzelőanyagot, például kezeletlen fát, vagy vásároljunk füst nélkül, gázzal működő kerti sütőt! Kerüljük a préselt faszénbrikettet és a begyújtó folyadékokat!
A palackos gáz égésekor jóval kevesebb szennyező anyag szabadul fel, mint a szilárd tüzelőanyagok használatakor. Ha azonban sokat sütünk a szabadban, és otthonunkban van vezetékes földgáz, érdemes azt kivezetni, mivel a földgáz még a palackos gáznál is tisztábban ég.
Palackozott víz
- Az ásványvizes műanyag palackok előállítása hozzájárul az értékes erőforrások pazarlásához. Sokkal olcsóbb, és jobban kíméli a környezetet, ha szűrt csapvizet iszunk.
- Keressünk tiszta tüzelőanyagot, például kezeletlen fát, vagy vásároljunk füst nélkül, gázzal működő kerti sütőt! Kerüljük a préselt faszénbrikettet és a begyújtó folyadékokat!
- A palackos gáz égésekor jóval kevesebb szennyező anyag szabadul fel, mint a szilárd tüzelőanyagok használatakor. Ha azonban sokat sütünk a szabadban, és otthonunkban van vezetékes földgáz, érdemes azt kivezetni, mivel a földgáz még a palackos gáznál is tisztábban ég.
- A mosogató alatt elhelyezhető vízszűrő beépítése előtt tanulmányozzuk át az egyes típusok előnyeit és hátrányait is! Az aktív szenes betéttel működő kancsós szűrők eltávolítják a klórt meg a rovarölő és növényvédő szereket, de a betétet rendszeresen (nagyjából 150 literenként) cserélni kell.
- Ne vásároljunk olyan ásványvizet, amelynek nátriumtartalma meghaladja a 30 mg/100 ml értéket!
Macskaalom
A ma legnépszerűbb típusok közé tartozik az agyag alapú és a csomósodó macskaalom. Lehetséges, hogy az alomhoz használt agyagot környezetkárosító, külszíni fejtéssel termelték ki, s a tüdőt irritáló kovasavkristályokat is tartalmaz. Az almokban gyakran van nátrium-bentonit, amely légzési nehézségeket okoz a macskáknál, és szőrük nyalogatásával az emésztőrendszerükbe kerül.
Keressünk 100 százalékosan biológiailag lebomló, agyagmentes almot, amely újrahasznosított papírból, ökológiai gazdálkodásból származó búzából vagy lucernagranulátumból készült. Ha a szag gondot jelent, szórjunk rá szódabikarbónát!
Kávé
- Ha lehet, igyunk inkább természetes őrölt kávét, mivel az instant és a koffeinmentes változatok előállítása roppant energiaigényes.
- Ha szeretjük a koffeinmentes kávét, olyan típust vegyünk, amelyből a koffeint vizes vagy szén-dioxidos módszerrel vonták ki! Egyes eljárások során ugyanis vegyszereket is használnak, például metilén-kloridot, amely bizonyos kutatások szerint rákkeltő hatású.
- A kávécserjék termesztése során rengeteg növényvédő szert használnak. Érdemes ökológiai gazdálkodásból származó márkát vásárolni.
Jó ötlet
Kávéfilterek
Keressünk többször felhasználható, fehérítetlen pamutfiltert vagy eldobható fehérítetlen (esetleg oxigénnel fehérített) papírfiltert! A klóros fehérítés során dioxinok kerülhetnek a környezetbe. Az Egészségügyi Világszervezet a dioxinokat rákkeltő anyagként tartja számon.
Vásárolhatunk sokszor felhasználható aranyhálós filtert, vagy átállhatunk a dugattyús, illetve az eszpresszó típusú kávéfőző használatára is.
Tisztítószerek
- Általános tisztítószerek Próbáljunk kevesebb tisztítószert használni! A háztartási takarítási feladatok túlnyomó részéhez elegendő egyetlen általános célú, környezetbarát szer.
- FOSZFÁTMENTES MOSÓSZEREK Vegyünk illatanyag- és foszfátmentes vagy alacsony foszfáttartalmú mosóport!
- Biológiailag lebomló termékek Próbáljunk olyan tisztítószereket használni, amelyek 80-100 százalékban biológiailag lebomlanak, és nem tartalmaznak foszfátokat, kőolajszármazékokat, optikai fehérítőket, enzimeket, klórt és nátronlúgot!
- Figyelmeztetéssel ellátott termékek Sok terméken nem sorolják fel valamennyi összetevőt, de törvény írja elő, hogy a veszélyes (tűzveszélyes, mérgező, maró vagy a környezetre veszélyt jelentő) alkotórészeket fel kell tüntetni. Kerüljük azokat a termékeket, amelyeken ilyen figyelmeztetés található! (Az egyetlen kivétel a bórax: ez az anyag ugyan nagy mennyiségben lenyelve mérgező, ám a környezetbarát takarítókészletben mindenképpen helye van.)
- Ökocímkék Keressünk olyan címkéket, amelyek a termék környezetbarát voltára utalnak – de kritikus szemmel olvassuk a címkék szövegét! A „természetes”, „organikus”, „ökológiai”, „bio-„, „biológiailag lebomló” stb. kifejezéseket a gyártók vagy forgalmazók olykor igen tágan értelmezik, és néha nem sok van mögöttük. Idővel például minden lebomlik (biológiailag) – de nem mindegy, hogy a folyamathoz hetek kellenek, vagy évszázadok.
- CSOMAGOLÁS Gondoljunk arra is, hogyan csomagolják az általunk vásárolt tisztítószereket: kaphatók-e nagyobb kiszerelésben, ömlesztve, koncentrátum formájában vagy újrahasznosított anyagból készült csomagolásban.
Öblítők
Az öblítőszereket úgy tervezik, hogy hosszú ideig megmaradjanak a textíliákban, s ott fokozatosan szabaduljanak fel belőlük a különböző vegyületek -amelyek a gyanú szerint többféle panaszt is okozhatnak. Érdemes meggondolni, hogy valóban szükségünk van-e öblítőre, mert ha minden mosáshoz használjuk, a bőrünk gyakorlatilag folyamatosan érintkezik vele.
Használjunk szódabikarbónát vagy ecetet a ruhák lággyá tételéhez – ha illatra vágyunk, adjunk az öblítővízhez egy kis illóolajat!
Szemeteszsákok
Olvassuk el a címkéket, és olyan zsákot vegyünk, amely biológiai úton lebomlik! Ez ugyan valamivel drágább, de mivel elsősorban növényi keményítőből (például burgonya vagy kukoricakeményítőből) készül, nagyjából 3 hónap alatt lebomlik.
Ragasztók
- Sok ragasztó legveszélyesebb összetevője az oldószer – a gyorsan száradó ragasztókból felszabaduló gőzök mérgezőek. Az oldószeres ragasztók helyett használjunk víz-bázisúakat!
- Egyes ragasztók, például az epoxigyanták, a pillanatragasztók, a rugalmas ragasztók és a hobbiragasztók helyett nehéz környezetbarát alternatívát találni. Mivel többnyire mérgező összetevőket tartalmaznak, például hexánt, xilolt, triklór-etánt, acetont és toluolt, óvatosan, és szellőző helyen használjuk őket!
- A legkevésbé mérgező ragasztók a polivinil-acetát (PVA) alapúak, vagy a sűrű, kenhető ragasztórudak. Gyerekek számára a legjobb ragasztó a lisztből és vízből készített csiriz.
Rovarűző szerek (emberre)
- Számos rovarriasztó készítmény tartalmazza a DEET (N,N-dietil-m-tolu-amid) nevű, szúnyogűző hatású vegyületet, amely azonban irritálhatja a bőrt, és idegméreg is. Ha ilyen szert kell használnunk, olyat vegyünk, amelyben minél kisebb a vegyület koncentrációja – lehetőleg kevesebb mint 10 százalék és csak akkor alkalmazzuk, amikor valóban szükség van rá (például ha olyan területen járunk, amely maláriával vagy más, szúnyogok által terjesztett betegséggel fertőzött)!
- Kerüljük az ismételt használatot, és ne juttassuk sérült bőrre! Gyerekek esetén legyünk különösen óvatosak!
- Keressünk növényi illóolajokat (citromfű-, levendula-, menta- vagy borsmentaolajat) tartalmazó szereket! Ezeket gyakrabban kell használni, és talán nem is olyan hatékonyak, mint az említett szerek, de jóval biztonságosabbak.
Vasaláskönnyítők
A vasaláskönnyítő szerek nagy valószínűséggel a következő anyagokat tartalmazzák: kukoricakeményítőt, amely vaskosabbá teszi a szövetet, szilikont, hogy a vasaló ne tapadjon a ruhához, bóraxot, amely a keményítőt stabilizálja, valamint öblítőt, tartósító-szereket és illatanyagokat. Egyes változatok a légutakat enyhén irritáló hatású ecetsavat is tartalmaznak. Az aeroszolos kiszerelésűekben hajtó-gázok is vannak.
Olcsó és biztonságos alternatíva lehet az, hogy tiszta, nedves pamutrongyon keresztül vasalunk. Nagyon meggyűrt pamutvagy vászonruhák esetén permetezzünk langyos vizet a szövetre, majd mielőtt vasalnánk, csavarjuk fel a textíliát egy órára!
Villanykörték
- A hagyományos és a halogén izzók egyaránt rossz hatásfokúak, mivel az energia java része hőtermelésre megy el.
- Próbáljunk minél több izzót kompakt fénycsőre cserélni! Ezek ugyan drágábbak, de akár 15-ször tovább tartanak, s 80 százalékkal kevesebb energiát fogyasztanak. Sokféle méretben és formában kaphatók.
Szúnyogűző spirálok és lapocskák
A szúnyogriasztó készítmények jelentős része tartalmaz alletrin nevű mesterséges piretroidot, amely hatással van a központi idegrendszerre. Tartós használata kerülendő!
Az alletrint tartalmazó termékeket csak a szabadban használjuk! Biztonságosabb és környezetbarát alternatívát kínál azonban kint a citromfűgyertya, a lakásban pedig a szúnyogháló.
Pelenkák
A szövetpelenkák használata a környezet szempontjából jobb, mint az eldobható nadrágpelenkáké, még akkor is, ha figyelembe vesszük az előállítás és a gyakori mosás hatásait. Ha nem szívesen babrálunk biztosítótűkkel és csipeszekkel a baba teste körül, keressünk olyan ruhadarabot, amely nem műanyagból készült, ezenkívül vízálló, s rugalmas derék- és combrésszel ellátott borításába egyszerűen behelyezhető a szövetpelenka, és amelyet végül tépőzárral rögzíthetünk a kicsin.
Az eldobható nadrágpelenkák kényelmesek, ám egész sor hátrányuk van, ezért, ha lehet, csak módjával használjuk őket! A pénztárcánkat és a környezetet is jobban megterhelik, mint textilből készült társaik. Többségüket ráadásul fehérítik is: a klóros fehérítés mellékterméke, a dioxin pedig rákkeltő hatású. Nagyon sok nadrágpelenka tartalmaz illatanyagokat és nedvszívó poliakrilát-kristályokat vagy -gélt, ám ezek az anyagok is irritálhatják a babák bőrét. Végül pedig a kidobott nadrág¬pelenkák súlyos környezeti problémát okoznak, mivel gyakran nem biológiailag lebomló műanyagokból készülnek – és mivel óriási mennyiségben kerülnek a hulladéklerakóba.
Ha úgy érezzük, nem tudunk meglenni eldobható pelenka nélkül, próbáljunk olyan típust keresni, amelyik nem fehérített, és nem tartalmaz gélt, csak pamutot vagy cellulózt! Megfontolásra érdemes az a változat is, amelynél az eldobható betétet kell csak cserélni a többször felhasználható nadrágban. A betétek nem fehérítettek, illatanyag- és mű-anyagmentesek, komposztálhatók, bár van bennük nedvszívó gél.
Mobiltelefonok
Mobiltelefont ne dobjunk a vegyes hulladék közé! A telefonakkumulátorok szelektív gyűjtésére egyre több műszaki üzlet, áruház és iskola helyez ki tárolókat.
Irodaszerek
- Válasszunk újrapapírból készült fénymásoló- és nyomtatópapírt!
- Keressünk „klórmentes” vagy „oxigénnel fehérített” papírokat!
- Ha ablakos borítékot kell használnunk, próbáljunk olyat venni, amelyen az átlátszó rész biológiailag lebomló anyagból készült!
- Olyan dossziékat és elválasztókat szerezzünk be, amelyek újrahasznosított anyagokból készültek!
- A nyomtatók festékkazettáit újratöltethetjük, illetve újragyártathatjuk.
Tollak és ceruzák
Az „üvegfilcek” és szövegkiemelők között sok a szerves oldószert tartalmazó termék – némelyikben xilol vagy toluol is lehet, amelyek károsíthatják az idegrendszert, a vesét és a májat. Az erős szag ezek jelenlétére utalhat. A biztonságosabb változatok oldószere alkohol.
Ha szövegkiemelőre van szükségünk, inkább vékonyabb hegyűt vegyünk, mivel abból kevesebb vegyszer kerül a levegőbe. Még jobb megoldást jelentenek a kevésbé tartós, víz alapú vagy nem mérgező jelöléssel ellátott kiemelők.
Konyhai műanyag fóliák
A konyhai műanyag fóliák többsége polietilénből készül, ám egyes típusaikhoz még lágyító hatású vegyszereket adnak, hogy jobban lehessen alakítani őket. E vegyületek többségükben – például a ftalátok vagy az adipátok – mérgezőek, és bizonyítottan átjutnak az ételbe is.
Ennek elkerülésére próbáljunk minél kevesebb konyhai műanyag fóliát használni – erre az élelmiszerek csomagolásakor különösen figyeljünk oda! Ha műanyag fóliába csomagolt élelmiszert – főként, ha sajtot vagy más zsíros ennivalót – vásárolunk, hazaérve vegyük le a fóliát, és csomagoljuk az ételt zsírpapírba vagy szintén növényi alapanyagból készült celofánba!
Füstérzékelők
Noha a füstérzékelők igen kis mennyiségben radioaktív anyagot tartalmaznak, a riasztás lehetősége sokkal többet nyom a latban, mint a sugárzás elhanyagolható kockázata.
Annál fontosabb azonban a használaton kívüli füstérzékelők biztonságos ártalmatlanítása, mivel a radioaktív anyag felezési ideje igen hosszú, s a települési hulladékok befogadására tervezett lerakó nem nyújt kellő védelmet a veszélyes hulladék hatása ellen. Érdemes fotoelektronikus riasztót vásárolni – ebben nincs radioaktív anyag, viszont drágább.
Teafilterek
Vásároljunk teafüvet, és használjunk teáskannát vagy rozsdamentes acélból készült teaszűrőt, illetve vegyünk fehérítetlen rostból készült teafiltert! Ha lehet, fémkapocs nélkülit válasszunk, hogy teljes mértékben biológiailag lebomló legyen!
Előfordulhat, hogy a tea termesztéséhez növényvédő szereket és műtrágyát használtak. Ezek egyike a fejlett országok nagy részében már betiltott DDT lehet. Keressünk a bioboltokban igazoltan ökológiai gazdálkodásból származó teát, amelyet gombaölő és más növényvédő szerek nélkül állítottak elő!
A gyógyteák nem feltétlenül jelentenek egészséges alternatívát, mivel a növényeket akár üvegházban, talaj nélküli termesztési rendszerben is nevelhették, s a betakarítás előtt és után is vegyszerekkel kezelhették. Igazoltan ökológiai gazdálkodásból származó gyógyteát vásároljunk!
Konzervek
- Megoszlanak a vélemények arról, hogy a konzervdobozok belső bevonataként használt anyag (egy epoxigyanta, amely a biszfenol nevű, a hormonrendszer működését megzavaró vegyületet is tartalmaz) beszivárog-e az ételekbe, és ha igen, veszélyes-e az emberre.
- Lehetőleg kerüljük a konzerv bébiételeket, mivel a kisbabák a különféle vegyszerek egészen parányi mennyiségére is érzékenyek lehetnek. Üveges bébiételt vegyünk!
- A konzerveket ésszerűen használjuk: ne tároljuk túl sokáig, és a kamrában rendszeresen rendezzük át őket: mindig a legrégebbi dobozok legyenek elöl! Soha ne melegítsük az ételt közvetlenül a dobozban!
Borok
A hagyományos szőlőtermesztés során gomba- és rovarölő szereket, valamint gyomirtókat is használnak. A bort tartósítószerrel (kén-dioxiddal vagy szulfitokkal) kezelik, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak.
Keressünk igazoltan ökológiai gazdálkodásból származó borokat vagy tartósítószermenteseket! (Ezek azonban nem állnak el olyan sokáig.)
Perfluor szénhidrogének
- TEFLONEDÉNYEK A tapadásgátló bevonatok gyakran tartalmaznak PFC-ket. Ezekből magas hőmérsékleten ártalmas gőzök szabadulnak fel (melyek bizonyítottan elpusztíthatják a díszmadarakat). Főzzünk inkább rozsdamentes acél-, öntöttvas vagy üvegedényekben!
- VÍZ- ÉS SZENNYTASZÍTÓ ANYAGOK Bútorok és vízlepergető ruhák vásárlásakor kerüljük azokat, amelyeket vegyszerekkel tettek vízvagy folttaszítóvá. Ne fogadjuk el az utólag felajánlott, e célból végzett kezeléseket sem, mivel a vegyszerek PFC-ket tartalmazhatnak.
- GYORSÉTTERMI CSOMAGOLÁSOK A pizzás, sült krumplis és kukoricás dobozt PFC-kkel kezelik, hogy a zsír ne itassa át a papírt.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.