A 20 legkiválóbb izomerősítő és nyújtó gyakorlat
Néhány gyakorlat az ízület hajlításában részt vevő izmokat és más szöveteket egyszerre képes erősíteni és rugalmasabbá tenni. Az alábbi gyakorlatok többsége ebbe a „kettő az egyben” kategóriába tartozik.
Ezeket a gyakorlatokat naponta végezhetjük. Kezdjünk fokozatosan, az egyes gyakorlatok két-háromszori ismétlésével, majd lassan növeljük az ismétlések számát egészen addig, amíg képesek nem leszünk mindegyik gyakorlatból egy-egy edzés során háromszor 10 ismétlést (összesen 30-at) végrehajtani.
Jó mozdulatok a térdnek
Az elülső combizom feszítése
- Feküdjünk hanyatt kényelmesen behajlított térddel, majd emelkedjünk fel a könyökünkre és az alkarunkra támaszkodva.
- Nyújtsuk ki egyik lábunkat, és feszítsük meg a kinyújtott láb combizmát; eközben a térdhajlatunk a talaj felé közelít. Lábcsere után ismételjük meg a mozdulatot a másik lábunkkal.
Lábfejemelés
- Hanyatt fekve tegyünk kemény párnát az egyik térdünk alá. (A másik lábunkat térdben kényelmesen hajlítsuk be, talpunk maradjon a talajon.)
- Anélkül, hogy térdünket felemelnénk a párnáról, lassan emeljük fel a lábfejünket addig, amíg a lábszárunk ki nem egyenesedik, majd lassan engedjük le a lábfejünket. Lábcserével ismételjük meg a gyakorlatot.
Nyújtás és hajlítás
- Üljünk egy székre egyenesen, mindkét talppal a talajon.
- Lassan nyújtsuk ki az egyik lábszárunkat úgy, hogy párhuzamos legyen a talajjal, és tartsuk 3-5 másodpercig ebben a helyzetben.
- Hajlítsuk be a térdünket, és lassan engedjük vissza a lábfejünket a talajra. Ismételjük meg a gyakorlatot a másik lábunkkal is.
- Majd nyújtsuk ki a levegőbe, sarkunkat toljuk előre, lábujjaink felfelé mutassanak.
- Hajlítsuk a térdünket a mellkasunkhoz, majd engedjük a lábunkat a talajra.
- Ismételjük meg 3-5-ször a lábnyújtást, lábunkat minden alkalommal más-más szögben kiegyenesítve. Végezzük el a gyakorlatsort a másik lábunkkal is.
Jobb biometrika
Bár a testmozgás sokat segít az ízületi panaszokon, a rossz testtartás és a rossz mozdulatok csökkentik a jótékony hatást. Íme, néhány tanács, hogyan könnyíthetjük meg tevékenységeinket:
- Ha kézfejünk ízületei vannak gyulladásban, mechanikus helyett használjunk elektromos konzervnyitót. Ne szorongassunk tárgyakat sokáig a kezünkben.
- Ha nyújtózkodástól fáj a vállunk, helyezzük gyakran a használt tárgyakat alacsonyabb polcokra.
- Ügyeljünk a testtartásunkra. Ez segít abban, hogy a lehető legkisebb terhelés nehezedjen az ízületeinkre.
- Minden feladat elvégzésekor próbáljuk a legnagyobb ízületet használni. Például kézitáska helyett hordjunk inkább válltáskát, mert a vállízület nagyobb, mint az ujjízületek.
- Inkább kinyújtva tartsuk ízületeinket, mint behajlítva.
- Ne maradjunk sokáig ugyanabban a testhelyzetben.
- Ha reumás ízületi gyulladásban szenvedünk, kerüljük a hajolgatást; úgy rendezzük be lakásunkat, hogy a tárgyakért inkább felfelé kelljen nyúlni, és használjunk hosszú nyelű cipőkanalat.
Kvadricepsz- (elülső combizom) erősítés
- Feküdjünk hanyatt, az egyik lábunkat behajlítva, a másikat a talajon kinyújtva.
- Hajlítsuk hátra kinyújtott lábunk lábfejét (lábujjaink a fejünk felé mutatnak), majd megfeszített térddel emeljük fel a lábunkat úgy, hogy lábfejünk 60 cm-re legyen a talajtól.
- Számoljunk ötig, majd las san engedjük le a lábunkat úgy, hogy először a vádlink érintse a talajt. Végezzük el a gyakorlatot a másik lábbal is.
Gyógyír a csípőre
Oldalsó lábemelés oldalra
- Feküdjünk az oldalunkra, fejünket a karunkra támasztva. Az a lábunk legyen felül, amellyel a gyakorlatot végezni szeretnénk. (Az alul lévő lábunkat hajlítsuk kissé be, nehogy elveszítsük az egyensúlyunkat.)
- Ügyelve, hogy a felül lévő lábunk egyenes legyen, és ne mozduljon előre, emeljük fel kb. 60 cm-re a talajtól, majd lassan engedjük le. Ismételjük meg a másik lábunkkal is.
Csípőforgatás
- Feküdjünk hanyatt, és nyújtsuk ki mindkét lábunkat.
- Az egyik lábunkat forgassuk befelé, majd kifelé. Ismételjük meg a gyakorlatot a másik lábunkkal is.
Combemelés
- Üljünk egy székre, mindkét talpunk legyen a talajon.
Emeljük térdünket jó magasra, majd lassan engedjük le.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.