Koleszterin szint csökkentés fibrátokkal és epesavlekötőkkel
Mik azok a fibrátok?
A fibrinsavszármazékok, azaz a fibrátok a máj bizonyos enzimjeinek működésére hatnak, így az több zsírsavat tud felvenni, és csökken a trigliceridek termelése. Ezek a gyógyszerek hatékonyan fokozzák a HDL-termelést is. Bár az LDL mennyiségét is csökkentik, nem elsőként választandó szerek, ha a cél az LDL- és az össz-koleszterinszint csökkentése.
Mire figyeljünk?
Összességében 10-15 százalékos LDL-szint-csökkenés, 5-20 százalékos HDL-szint-növekedés és 20-50 százalékos trigliceridszint-csökkenés érhető el velük. A fibrátokat gyakran más koleszterincsökkentő szerekkel együtt írják fel, de a gemfibrozilt nem szabad sztatinokkal együtt szedni. A többi fibrát esetében nincs ilyen megkötés, bár fokozott óvatosság szükséges. Különösen hasznosak inzulinrezisztencia esetén, amikor az alacsony HDL-szinthez normális LDL- és magas trigliceridszint társul. Ebbe a gyógyszercsoportba tartozik a genfibrozil és a fenofibrát.
Mellékhatások
A fibrátoknak a tapasztalatok szerint kevés mellékhatása van, a legtöbben minden gond nélkül szedhetik őket. Jelentkezhetnek azonban gyomor-és bélpanaszok, például émelygés és felfúvódás. A gyógyszer növelheti az epekőképződés kockázatát is.
Figyelmeztetés
A fibrátok és a sztatinok együttes szedése izomkárosodást okozhat. Nem ajánlott a fibrátok szedése máj- és vesebetegség, epekövesség esetén sem.
Adagolás
A fibrátokat általában naponta egyszer vagy kétszer kell bevenni, 30 perccel a reggeli és az esti étkezés előtt. A megfelelő adag függ a fibrát típusától.
- Sztatinok: az új csodagyógyszerek – számtalan kedvező hatás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Régóta használt gyógyszercsoport: az epesavkötők
Ennek az immár több mint 40 éve jelentősebb gondok nélkül használt gyógyszercsoportnak a működését a pillanatragasztóéhoz lehetne hasonlítani: megkötik a belekbe kerülő epesavakat, így azok a széklettel együtt távoznak. A zsíros ételek megemésztéséhez szükséges epesavakat a máj állítja elő a koleszterinből. Rendes körülmények között a bélből a vérbe szívódnak fel, majd ismét a májba kerülnek, és ezzel a koleszterinkomponensük is „újrahasznosul”.
Gyógyszer-kombinációk
Ha gyógyszerszedés és az Életmódjavító Program együttes alkalmazása ellenére sem sikerül három hónap alatt elérni a megcélzott koleszterinszintet, orvosunk javasolhatja egy második gyógyszer szedésének megkezdését is. A kombinált kezelés segíthet visszafordítani vagy lelassítani az érelmeszesedés folyamatát, és tovább csökkentheti a szívinfarktus kockázatát. Ráadásul mivel lehetséges, hogy mindkét gyógyszert kisebb adagban kapjuk, a mellékhatások veszélye is csökken.
Az epesavkötők azonban megszakítják a körforgást, és hatásukra az epesavak kiürülnek a szervezetből. Ez egyben koleszterinleadást is jelent. A máj válaszul több LDL-t vesz fel a vérből – és ezzel máris csökken a koleszterinszint.
A leggyakoribb szerek a choles-tyramin, illetve a colestipol. E gyógyszerekkel általában 15-30 százalékos LDL-szint-csökkenés érhető el enyhe (legfeljebb 5 százalékos) HDL-szint-növekedés mellett. Szívbetegeknek sztatinnal kombinálva írják fel őket, mivel a kétféle szer együttes haszná-lata 40 százalékot meghaladó LDL-szint-csökkenést eredményezhet. Olyanoknak is adják, akik más koleszterincsökkentőket nem tolerálnak.
Mellékhatások
Felfúvódás, gyomorégés, székrekedés és hasi fájdalmak, a trigliceridszint növekedése, különösen ha az eleve magas volt.
Figyelmeztetés
Az epesavkötők lassíthatják vagy csökkenthetik a szájon át szedett gyógyszerek és vitaminok felszívódását, ezért ne vegyük be őket más gyógyszerekkel vagy étrend-kiegészítőkkel együtt.
Adagolás
Az epesavkötők általában tabletta vagy ételekhez, illetve italokhoz keverhető por formájában kaphatók. Átlagos napi adagjuk 10 gramm.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.