A természetes kábítószerek titkai
A tudatmódosító hatású növények és gombák a használatukkal járó kockázatok ellenére – vagy talán éppen azok miatt – régóta izgatják az emberiséget. Többségük olyan vegyületeket tartalmaz, amelyek a gyógyításban és bizonyos vallási szertartásokban is hasznosnak bizonyulnak, bár túl nagy mennyiségben alkalmazva kifejezetten veszélyesek. Az orvostudományi kutatások nyomán végre azt is kezdjük megérteni, hogyan fejtik ki hatásukat, és egyre biztonságosabb módszereket találunk a használatukra.
Kultúra és történelem
Dél-Amerika népei hosszú évszázadok óta rágcsálnak kokalevelet az éhség enyhítésére és állóképességük növelésére. A növényt az istenek ajándékaként tisztelték. Albert Niemann német tudós 1860-ban vonta ki a levelekből a kokaint, s a szert kimerültség és depresszió csillapítására használta.
A cannabis gyógyászati célú használatának első említését egy Kr. e. 2727-ből származó kínai kéziratban találták meg, amely székrekedés, malária és ízületi gyulladás kezelésére ajánlja a szert. Kr. e. 600-ból származó óperzsa szövegek pedig „jó drog” (bhang) néven emlegetik a szárított cannabist. A mák termésének tokjából már az ókori sumerek is készítettek orvosságot a fájdalom csökkentésére, az óegyiptomi anyák pedig ópiumot adtak kisbabáiknak, hogy elaltassák őket. Nyugaton a 1 7. században kezdték élvezeti cikként használni, s ez vezetett el két nagy hatású fájdalomcsillapító szer, a morfium és a kodein kifejlesztéséhez.
Kr. e. 9000 körül készült észak-afrikai sziklafestményeken látható, hogy a pszilocibin – „varázsgomba” – hatását már az ősi kultúrák is ismerték. A dél-amerikai maja és azték civilizációkban ilyen gombákat használtak transzállapot előidézésére és az istenekkel való kommunikációhoz.
Orvosi felhasználások – ma és a jövőben
A kutatók egyre újabb lehetőségeket találnak a tudatmódosító hatású anyagok gyógyászati alkalmazására, s az így kifejlesztett gyógyszerek hatékonyságáról és biztonságosságáról klinikai vizsgálatokkal győződnek meg.
- Az alkohol és a kábítószerek hatásai az emberi szervezetre
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gyógyító koka
Változó szemlélet
A 21. század elejére már általánosan elismertté vált a cannabis gyógyító hatása. 2003-ban Kanada volt az első ország, ahol forgalomba került a növény orvosi célú felhasználásra szánt kivonata. Az Egyesült Királyságban például a sclerosis multiplex egyes tüneteinek enyhítésére adható – természetesen csakis orvosi rendelvényre. (Magyarországon a gyógyszert nem törzskönyvezték.) A cannabisból előállított szereket vizsgálva most azt kutatják, menynyire hatásosak az idegi károsodások tüneteinek enyhítésére. Az már bebizonyosodott, hogy az álmatlanság, a szorongás és az étvágytalanság kezelésében segíthetnek.
Hatékony fájdalomcsillapítás
Az injekciós tű feltalálása után a morfium roppant népszerűvé vált, s széles körben alkalmazták szinte azonnal ható fájdalomcsillapítóként, egyebek közt szüléskor. Ma is kapható tabletta, csepp vagy bőrtapasz formájában. Hatását az agy fájdalomérző receptorainak gátlásával fejti ki, s gyakran használják műtéti érzéstelenítésre, illetve súlyos sérülések vagy rákos daganatok okozta heves fájdalom enyhítésére.
A mai kutatások fő célja
Olyan gyógyszerek kifejlesztése, amelyek az opiátokhoz hasonlóan hatnak, de a szervezet nem válik toleránssá velük szemben, és függőséget sem okoznak. A világon ma már olyan nagy a morfium iránti kereslet, hogy a mákföldeket sok helyen nagyüzemi körülmények között művelik. Európa több országában a budakalászi Gyógynövénykutató Intézetben nemesített magas alkaloidtartalmú mákfajtákat termesztik – ennek az intézetnek volt a munkatársa Kabay János és Kelp Ilona is, a morfium mákszalmából való kinyerésének technológiáját kidolgozó és 1931-ben szabadalmaztató házaspár.
A depresszió ellenszere?
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.