Szívbillentyű betegség típusai, kialakulása és szövődményei
A szívbillentyű-betegségek
A szívbillentyű-betegségek száma az elmúlt évtizedekben a gazdasági, szociális fejlődés, a hatékony orvosi megelőzés következtében csökkent. A billentyűműtétek száma emiatt drasztikusan csökkent, helyettük a koszorúér-betegségek kerültek előtérbe. A szívben levő billentyűknek az a feladata, hogy a vér egy irányba áramolj ék. Megbetegedésük esetén a vér visszafelé áramlik (regurgitál), vagy a vér előre áramlása akadályozott, nagy nyomással kell a szívnek a szűkületen (stenosis) átpréselni. A billentyűbetegségek előbb-utóbb annyira megterhelik a szívet, hogy az kimerül és szívelégtelenség, ritmuszavar alakul ki.
Milyen típusai lehetnek?
A betegség két formája ismert: veleszületett és szerzett forma. A szerzett (a beteg élete folyamán kialakult) forma hátterében korábban a reumás láz állott, de ma már a degeneratív forma a gyakoribb. A reumás eredetű billentyűbetegség hátterében a gyermekkorban elszenvedett reumás láz áll, melynek szövődményeként alakul ki, s felnőtt korban válik általában ismertté. A gennykeltő baktériumok okozta fertőzések, főleg mandulagyulladások modern kezelése révén a reumás láz ritka. A kialakult reumás láz kezelése, után követése pedig jól megoldott, ellenőrzött a gyermekorvosi hálózatban. A degeneratív, elmeszesedett billentyűbetegségek megelőzésére egyértelmű sémák nincsenek.
Hogyan előzhetjük meg a kialakulását?
Ezek megelőzése az érelmeszesedés meggátolására vonatkozó elképzelések, úgynevezett rizikófaktorok csökkentése révén lehetséges elsősorban (dohányzás mellőzése, diéta stb.), illetve speciális gyógyszerek jöhetnek számításba.
A korai felismerés nagyon fontos, mert a szívsebészet rohamos fejlődése lehetővé teszi a műtéti megoldást, s azt a lehető legideálisabb időpontban kell elvégezni a szövődmények kialakulása előtt. A tünetmentes billentyűbetegségek felismerése gyermekorvosi, családorvosi feladat. A gyermekek követése megoldott, de a felnőttek esetében ez már csak akkor lehetséges, ha a beteg évente elmegy háziorvosához, s átesik az alapos szívhallgatózáson is.
Mire figyeljünk?
A billentyűbetegség ugyanis szívzörejben nyilvánul meg, a károsodott billentyűn való nehezített áthaladás vagy visszafelé való örvénylés következtében. A zörejek nem mindig szervi eredetű betegséget takarnak, azokat gyakran felgyorsult keringés okozza. A szívzörejek hátterében ma az általánosan elterjedt szívultrahang ad pontos diagnózist.
Mikor gondoljunk billentyűbetegségre?
Ha már a betegségnek tünetei vannak, azok elsősorban szívelégtelenségben, ritmuszavarban nyilvánulnak meg, a beteg fullad, a terhelést nem bírja, köhög, eszméletvesztése van, ritmuszavart érez.
A bekövetkezett betegség kezelése elsősorban műtéti, a gyógyszeres kezelés a műtét előtti állapotra vonatkozik, amíg a billentyűbetegség műtétre nem „érett”. A gyógyszeres kezelés a tünetek, panaszok kezelését jelenti elsősorban (pl. vízhajtó adása). Bizonyos körülmények között ballonos billentyűtágítás is lehetséges, ha például a billentyű nem meszesedett el. Az időskori billentyűbetegségek műtéti megoldása során műbillentyűt ültetnek a betegbe, mely tartós, de a betegek állandó kardiológiai gondozást igényelnek, vérröggátló kezelésben kell részesülniük életük végéig.
Mik lehetnek a szövődmények?
A billentyűbetegek egyik legsúlyosabb szövődménye, ha fertőzés, gyulladás éri a beteg billentyűt. Ezért az ilyen betegek gennyes, gyulladásos betegségeit igen komolyan kell kezelni. A billentyűbetegeket eszközös, műtéti, orvosi, fogászati beavatkozások előtt, alatt antibiotikus védelemben (profilaxisban) kell részesíteni. Banálisnak tűnő fogkő eltávolításakor is rengeteg kórokozó baktérium áramlik a vérkeringésbe, mely a beteg billentyűt, szívbelhártyát fertőzve súlyos, életveszélyes állapotot hozhat létre, melynek gyógyszeres, műtéti kezelése nem egyszerű. A már beültetett műbillentyűvel élők még nagyobb veszélynek vannak kitéve, náluk még szigorúbb megelőző kezelést kell végezni orvosi beavatkozások során. A betegnek feltétlen szólnia kell a kezelést, beavatkozást, műtétet végző orvosnak, hogy szívbillentyűbeteg és milyen gyógyszereket szed tartósan.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.