Hormonpótló terápia – mennyire káros vagy hasznos? Az ösztrogén alternatívája
Mindenekelőtt meg kell hoznia egy nehéz döntést, amikor észleli a klimax első jeleit. „Elkezdjem a hormonpótló terápiát vagy sem?” A női hormonok (ösztrogén és progeszteron) szedése abban az időszakban, amikor a szervezet saját hormontermelése drámai mértékben lecsökken, megszabadíthat egy sor kellemetlen tünettől, és egészségünk szempontjából komoly előnyöket biztosíthat. Azonban e terápia megítélése nem egyértelműen pozitív. Vizsgálatok sora mutatja, hogy a kezelésnek egyaránt vannak előnyei és hátrányai.
Érvek és ellenérvek
Amikor először alkalmazni kezdték a hormonpótló terápiát, elsősorban ösztrogént használtak. A kezelés fő célja az volt, hogy megszüntesse a változás korával járó ösztrogénszint-csökkenés velejáróit, a hőhullámokat, a hüvelyi szárazságot, az álmatlanságot, az ízületi fájdalmakat, a kimerültséget, az inkontinenciát és az ingerlékenységet.
Eleinte a hormonpótló terápiának az egészségi állapotra kifejtett hatásai nem voltak egyértelműek. Sokáig úgy gondolták, hogy véd az infarktussal és a szélütéssel szemben. Utólag azonban kiderült, hogy épp ellenkezőleg, növeli a veszélyt. A kutatások szerint az ösztrogén önmagában, vagy progeszteronnal kombinálva csökkentheti a vastagbélrák veszélyét, gyorsíthatja a sebgyógyulást, és késleltetheti az emlékezetvesztést és az Alzheimer-kór kialakulását.
Az ösztrogénnek egyéb káros hatásai is vannak. Növeli a méhrák kockázatát, kivéve ha progeszteronnal együtt adják, viszont még akkor is összefüggésbe hozható a mellrák kialakulásával. Azonban a vizsgálati eredmények nem meggyőzőek, ugyanis az egyes vizsgálatok eredményei ellentmondanak egymásnak. Az egyértelmű válaszokra még nyilvánvalóan várni kell.
A döntés
Egyes szakértők szerint ki lehet védeni az ösztrogén káros mellékhatásait, miközben kihasználjuk az előnyöket. A megoldás a hormonok óvatos használata a klimax kezdetén (a kellemetlen tünetek kivédésére). Öt év után a terápiát minden esetben felül kell vizsgálni, és csak nagyon indokolt esetben szabad folytatni.
Az ösztrogén hatása
- Agy Az ösztrogén csökkenti a hőhullámokat, a hirtelen hangulatváltozásokat és a depressziót. Megelőzheti az emlékezetvesztést és az Alzheimer-kórt.
- Bőr Segít sértetlenül megőrizni a kollagént, így a ráncok kevésbé mélyek lesznek.
- Szív- és érrendszer Csökkenti a „rossz” LDL-koleszterin, és növeli a „jó” HDL-koleszterin szintjét. Ugyanakkor növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
- Emlő Növelheti a mellrák kockázatát. Azonban ha szelektív ösztrogénmodulátorokkal helyettesítik az ösztrogént a hormonpótló terápiában, a kockázat megszűnik.
- Vastagbél és hólyag Segít megelőzni az inkontinenciát, és csökkentheti a vastagbélrák veszélyét.
- Hüvely, méh, petefészek Megakadályozza a hüvely szárazságát. Bár növeli a méhrák kockázatát, ez a progeszteron hatására megszűnik. A hormonpótló terápia nem növeli a petevezeték- és a petefészekrák kockázatát.
- Csontok Segíti a csontfejlődést, megállítva a csontritkulást, és visszaépíti az elvesztett csontanyagot.
A döntéshozáshoz szükséges, hogy szigorúan figyeljük saját egészségi állapotunkat. Ha a csontok egészsége miatt gondolkodunk hormonpótláson, mindenképpen végeztessünk csontsűrűség-vizsgálatot. Ebből megtudhatjuk, hogy van-e csontritkulásunk.
A döntés során annak is tudatában kell lenni, hogy az esetleges egészségügyi kockázatok mellett a kezelésnek kellemetlen mellékhatásai lehetnek, pl. a rendszertelen vérzés. Az ösztrogén emelheti a trigliceridek (szív- és érrendszeri betegséget okozó vérzsírok) szintjét, és növelheti az epehólyag-betegség, a migrén és a mélyvénás trombózis kialakulásának veszélyét, amely esetenként tüdőembóliához vezethet. A hormonpótló terápia során alkalmazott progeszteron egyes nőknél ingerlékenységet, depressziót és haspuffadást okozhat.
A mellékhatások kivédésének egyik módja az orvossal közösen kidolgozott, személyre szabott terápia. A progeszteron adagjának, típusának vagy szedési módjának megváltoztatása pl. csökkentheti a hüvelyi vérzést, vagy enyhítheti az ezzel a hormonnal kapcsolatos kellemetlen tüneteket. Kisebb adag ösztrogén szedése csökkentheti a vele járó kockázatot, miközben a jótékony hatások megmaradnak. Ha a tablettáról átallunk a tapaszok használatára, akkor kisebb az epehólyag-betegség és a vérrögképződés veszélye, ill. a trigliceridszintre gyakorolt negatív hatás. Egy kevés tesztoszteron (a nőkben is jelen lévő férfi nemi hormon) hozzáadásával könnyíthető a klimaxszal járó nemi vágy hiánya. Számos kezelési lehetőség létezik, és az orvossal közösen megtalálhatjuk a számunkra legmegfelelőbbet.
Az ösztrogén alternatívája
Azok számára, akik valamely okokból nem alkalmazhatják a hormonpótló terápiát, vagy a használata ellen döntenek, más lehetőségek is rendelkezésre állnak. Még tesztelik a szelektív ösztrogénpótló modulátorokként ismert gyógyszercsoportot, különösen a raloxifen nevű gyógyszert. Az eddigi eredmények szerint ezek a gyógyszerek a szervezet bizonyos funkcióinak tekintetében (pl. a csontépítésben és a koleszterinszint csökkentésében) rendelkeznek az ösztrogén jótékony hatásaival, miközben más tekintetben (pl. az emlő szöveteiben) antiösztrogénként hatnak.
Azok, akiknek csak a csontozat egészségének megőrzése a fontos, jobban teszik, ha olyan nem hormonális gyógyszert szednek, amely növeli a csont sűrűségét.
Az ösztrogén alternatívája
Természetes orvosságok
A hormonpótló terápia másik alternatívája a szója, ami növényi ösztrogéneket tartalmaz. Vizsgálatok szerint a szójafehérje enyhíti a hőhullámokat és az izzadást. Fogyaszthatunk tofut, szójatejet, szójafehérjét tejturmixba keverve, vagy szedhetünk szójatartalmú táplálékkiegészítőt.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.