Óvatosan a műkörmösnél!
Sok nő – és néhány férfi is – vonzóbbnak gondolja és jobban érzi magát, ha keze gondosan manikűrözött (nyáron pedig a lába is pedikűrözött). Legyen azonban éber, ha körömszalonba megy, nehogy a szép körmökön kívül valami mást is hazavigyen.
Kaphatok fertőzést a manikűrözéstől?
IGEN De ha megtesz néhány óvintézkedést, jelentősen csökkentheti a kockázatot.
A legtöbb tiszta körömszalonban, ahol lelkiismeretes emberek dolgoznak, nem kell aggódni amiatt, hogy a manikűr vagy a pedikűr során elkaphatunk valamilyen súlyos betegséget. A ilyen esetek szerencsére ritkák. A Journal of Viral Hepűtology című szaklap egyik cikkének szerzői úgy találták, hogy ha fertőzött eszközökkel sértik fel a köröm körüli vagy alatti bőrt, akkor csekély, de valós a veszély, hogy hepatitis vírus kerüljön a vérbe. Vannak azonban olyan problémák, amelyek sokkal gyakrabban érintik a manikű-röztetést kedvelőket.
Az egyik leggyakoribb a körömágygyulladás, mondja dr. D’anne M. Kleinsmith, a missouri West Bloomfield-ben dolgozó bőrgyógyász.
„Ez a köröm töve körül fellépő gyulladás a körömre nőtt bőr levágása vagy feltolása miatt alakul ki,,
magyarázza. Ez a bőrrész védi a köröm tövét a fertőzésektől – például a Candida albicans gombától, a Stapbylococcus baktériumoktól és másoktól.
A nagyobb biztonság érdekében manikűröztetéskor és pedikűröztetéskor fogadja meg az alábbi tanácsokat:
- Győződjön meg arról, hogy a szalon és alkalmazottai rendelkeznek a szükséges hatósági engedélyekkel.
- Vigye magával saját manikűrözőeszközeit, például körömvágóit és reszelőit.
- Kérdezze meg, hogyan sterilizálják az eszközöket; a szalonokban vagy autoklávot, vagy fertőtlenítőoldatban való legalább 10 perces áztatást kell alkalmazni.
- Figyelje meg, hogy a manikűrös kezet mos-e, mielőtt új ügyféllel kezdene foglalkozni. Ha nem, akkor a higiéniai színvonal túl alacsony; menjen inkább máshová.
- Manikűr előtt mosson alaposan kezet szappannal.
- Ne vágja le vagy tolja fel a köröm tövére nőtt bőrt, és ezt a manikűrösnek se engedje meg.
- Ne engedje, hogy a manikűrös valamilyen eszközzel próbálja kitisztítani a körme alját, erre semmi szükség. „Ilyenkor gyakran sérül meg a bőrt a körömlemez aljához rögzítő szövet”, mondja dr. Kleinsmith. A köröm ekkor megemelkedik, s alatta baktériumok vagy gombák telepedhetnek meg.
- Kérjen csak újrafényesítést a teljes manikűr helyett. Ha körmei jó állapotban vannak, az eredmény hasonló lesz.
Van kockázata a műkörömnek?
IGEN Győződjön meg arról, hogy a műkörmeit felrakó technikusnak nagy tapasztalata van ebben a műveletben; a hanyag munka nyomán baktériumok szaporodhatnak el a valódi és a műköröm között. Emellett „mivel az akrilköröm nagyon erős, sok esetben inkább a valódi köröm fog elválni az alatta lévő bőrtől, ami megint csak fertőzéshez vezethet”, mondja dr. Kleinsmith. Ha mégis műkörömre vágyik, azt legfeljebb egy hónapon át hagyja fent.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.