Gyors ellazulást segítő gyakorlatok a jobb alvásért!
Az alábbi gyakorlatok nemcsak az elalvást segítik. Szükség esetén napközben is bevethetjük őket, így estére sem leszünk feszültek, és ezzel a nyugodt éjszakai pihenést is megalapozzuk. Egyes gyakorlatok talán furának tűnnek, de ez ne riasszon el bennünket. Inkább próbáljuk ki őket, és figyeljük meg a hatást.
Mit mond az orvos?
Nyelvet kidugni!
Tátsuk ki a szánkat amekkorára csak tudjuk, öltsük ki a nyelvünket, és nyissuk tágra a szemünket. Maradjunk így körülbelül 20 másodpercig. Ügyeljünk arra, hogy közben normálisan lélegezzünk. Ismételjük meg háromszor a gyakorlatot. Idegnyugtató hatása mellett a tokanövesztés és az apró ráncok kialakulása ellen is hatásos. Nem ajánlatos az irodában végezni, mert főnökünk igencsak meglepődhet. Legjobb, ha otthon próbáljuk ki. Lefekvés előtt alkalmazva ez az egyszerű gyakorlat segít megszabadulni a nap folyamán felgyülemlett feszültségektől.
Kezeket ökölbe!
Szorítsuk ökölbe a kezünket, feszítsük meg arcunk és fenekünk izmait, nyelvünket pedig nyomjuk a szájpadlásunkhoz. Maradjunk így egy rövid ideig – számoljunk el ötig -, majd egy erőteljes kilégzéssel lazítsuk el a megfeszített izmokat. Ismételjük meg háromszor a feszítést és a lazítást. Valószínűleg meg fogunk lepődni, hogy utána milyen ellazultnak érezzük majd magunkat. A gyakorlat az elalvást is segíti.
Repüljünk, mint a sas!
Álljunk egyenesen, lábunk legyen vállszélességű terpeszben. Fújjuk ki a levegőt, és közben felsőtestünkkel hajoljunk előre. Karunkat nyújtsuk ki oldalra, tenyerünk lefelé nézzen. Képzeljük azt, hogy a magasban köröző sasok vagyunk. Mozgassuk a karunkat lassan fel és le. Ha úgy érezzük, hogy elfogyott a levegőnk, lassan egyenesedjünk fel és lélegezzünk mélyeket. Kilégzéskor hajoljunk megint előre. Ismételjük meg a gyakorlatot 3-4 alkalommal, majd folytassuk a munkánkat vagy ha este végezzük, bújjunk ágyba. Elalvás közben lelki szemeink előtt még egyszer felidézhetjük a kék égen szabadon szálló sasmadarat.
Lassítsunk!
Gondolatban változzunk csigává vagy teknősbékává, és mozogjunk egészen lassan. Ennek megfelelően tekintetünkkel is lassítva pásztázzuk környezetünket, és fékezzük le a gondolatainkat.
A legtöbb ember ilyenkor megnyugszik, és másként tekint az őt körülvevő világra. Ezt a gyakorlatot kis módosítással az ágyban is elvégezhetjük. Feküdjünk a hátunkra, majd egészen lassan nézzünk körül a szobában. Ezután – mint egy lassított felvétel – forduljunk az oldalunkra vagy a szokásos alvópozíciónkba. Komótosan húzzuk magunkra a takarót és hunyjuk be a szemünket.
Rázzuk le a stresszt!
Álljunk egyenesen, vállszélességű terpeszben. Rázzuk meg az egész testünket, különösen a karokat és a lábakat. Közben erőteljesen fújjuk kifelé a levegőt. így megszabadulhatunk lelki terheinktől, negatív gonolatainktól, gondjainktól, napi bosszúságainktól, a stressztől. Ezután térjünk vissza a feladatainkhoz vagy feküdjünk le – megtapasztalhatjuk, hogy mindjárt könnyebben megy akár a munka, akár az elalvás.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.