Korpa: 18 mód a hámlás megállítására
Néha jó egy kicsit különlegesnek lenni. Tudja, egy kicsit szokatlannak, egy kicsit művészinek. Ez karaktert ad, egyedivé, emlékezetessé teszi az embert. De ha önről szólva a többiek csak arra emlékeznek, hogy milyen különlegesen korpás, akkor a különlegessége nem sokat ér.
Nincs ezzel egyedül. Sok fodrász szerint a korpásodás a legáltalánosabb panasz a vendégeiknél, a bőrgyógyászok pedig egyöntetűen állítják, hogy valamennyire minden ember fejbőre korpás. Ha tehát már viszket a tenyere azért, hogy ennek a fejvakaró problémának a gyökerét megtalálja, akkor figyeljen, mit mondanak a szakemberek.
Oda kell figyelni!
Bármit is tesz, törődjön a korpásodással, nehogy beleessen a viszketés-vakaródzás ördögi körébe, mondja dr. Maria Hordinsky, a Minnesotai Orvosegyetem bőrgyógyásza. Ha figyelmen kívül hagyja ezt az állapotot, a fejbőrén egyre több pikkely képződik, és ezért viszketni kezd. Ami viszket, azt az ember vakarja, és a vakarás megsértheti a fejbőrt és utat nyithat a fertőzésnek.
Mosson gyakran hajat!
A szakemberek ebben egyetértenek: akinek korpája van, gyakran mossa a haját – ha szükséges, mindennap. „Minél gyakrabban mos fejet, annál könnyebben lesz úrrá a korpásodáson” – mondja a New Orleans-i bőrgyógyász, dr. Patrícia Farris.
Kíméletes kezdés
Gyakran a kímélő, semleges sampon használata elég ahhoz, hogy úrrá legyen a problémán. A korpát sokszor a túl zsíros fejbőr okozza, állítja Philip Kingsley, New York-i hajápoló-specialista. Ha naponta enyhe, azonos mennyiségű desztillált vízzel hígított samponnal mos hajat, csökkentheti a fejbőr zsírosságát anélkül, hogy a fejbőre állapotát súlyosbítaná.
- A fejbőr leggyakoribb betegségei, hajhullás okai
- Mit tehetünk a koszmó ellen? (babák esetén)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Keményebb folytatás
Ha a normái sampon nem hatékony, váltson korpaellenes változatra. A korpa elleni samponokat aktív hatóanyaguk szerint lehet osztályozni. A hatóanyagtól függően a samponok különböző módon hatnak. Diana Bihova, New York-i bőrgyógyász szerint a szelén-szulfid- és a cinktartalmúak hatnak a leggyorsabban, gátolva a fejbőr sejtjeinek osztódását. A szalicilsav- és kéntartalmúak fellazítják a bőrpikkelyeket, hogy könnyen le lehessen mosni őket. Azok, amelyekben baktériumellenes hatóanyag van, csökkentik a fejbőr baktériumainak a számát és ezáltal a fertőzés veszélyét. A kátrány tartalmúak lassítják a sejtnövekedést.
Jöhet a kátrány
„Na gyon makacs esetben kátrányalapú változatot ajánlok – mondja dr. Farris. – Dörzsölje be a fejét a kátránysamponnal és hagyja rajta a habot öt-tíz percig, hogy a kátránynak legyen ideje hatni.” A legtöbben túl gyorsan leöblítik a korpa elleni samponokat, mondja. Ha eddig azért kerülte a kátrányt, mert úgy emlékszik, kellemetlen szaga van, meg fog lepődni, hogy az újabb fajták mennyivel kellemesebbek.
Ne legyen túl kíméletlen!
Ha a kátrányalapú sampon vagy más korpa elleni készítmény túl kíméletlen a mindennapos használatra, akkor váltogassa normális samponnal, folytatja dr. Farris.
Ne keverje a feketét a szőkével
Ha szőke vagy ezüstös színű haja van, kétszer is gondolja meg, mielőtt kátrány alapú sampont használ. Ezek gyakran barnásán elszínezik a világos színű hajat, jegyzi meg dr. Farris.
Kétszer mossa meg!
Mindig kétszer mossa meg a fejét a korpa elleni samponnal, mondja dr. R. Jeffrey Herten, a Kaliforniai Egyetem bőrgyógyásza. Először a zuhanyozás megkezdése előtt, így a samponnak elegendő ideje van, hogy hasson. Hagyja rajta a habot, amíg befejezi a zuhanyzást, majd alaposan öblítse le a haját. Ezt egy gyors második mosás és öblítés kövesse. A második öblítés után marad egy kevés orvosság a fején, ami a következő hajmosásig kifejtheti a hatását.
Gyógyítás a sapka alatt
Dr. Bihovának van még egy tanácsa, hogy hogyan lehet a gyógysampon hatékonyságát javítani. A samponnal dörzsölje jól be a haját, majd húzzon rá műanyag zuhanyozósapkát. Hagyja rajta egy óra hosszat, majd öblítse le a sampont.
Váltson sampont!
Ha úgy találja, egy bizonyos sampon jó hatású, tartson ki mellette, mondja a torontói bőrgyógyász, dr. Howard Donsky, de mivel a bőre hozzászokhat a sampon hatóanyagaihoz, nem árt néhány havonta áttérni másikra, hogy a hatékonyságot fenntarthassa.
Fejmasszázs
Amikor hajat mos, ujjhegyeivel finoman masszírozza meg a fejbőrét, hogy segítse a hámlást és a pikkelyek leválását. De ne vakarja, mert ez gyulladáshoz vezethet, ami rosszabb, mint a korpa.
Szerezzen be kakukkfüvet!
A kakukkfű enyhe fertőtlenítőszer, segít a korpa fellazításában, mondja a New York-i fodrász, Louis Gignac. Hatékony öblítőszert készíthet, ha négy púpozott evőkanálnyi szárított kakukkfüvet tesz fél liter forró vízbe, és tíz percig állni hagyja. Szűrje le a főzetet, és hagyja kihűlni. Öntse a felét a tiszta, nedves hajra úgy, hogy mindenhol érje a bőrét. Masszírozza be finoman. Ne öblítse le! A maradékot tegye el későbbre.
Sört, azt ne!
Az öblítésre és a hajformázásra alkalmazott sör korpásodást okozhat, mondja a szakember, Gignac, mert a sör kiszárítja a fejbőrét, így aki hajlamos a korpásodásra, annak le kell mondani erről az olcsó és praktikus szerről.
Mit szól hozzá a haja?
Bár a korpásodás elleni samponok hatékonyak a fejbőrre, kissé durvák lehetnek a hajához, véli dr. Farris. Ezért minden hajmosás után használjon balzsamot, hogy ellensúlyozza a sampon negatív hatását.
Orvosi segítség
Ez korpa vagy bőrgyulladás?
A súlyos korpa valójában bőrbetegség, amit az orvosok úgy hívnak, hogy seborrhoeás dermatitis (faggyúmirigyes bőrgyulladás), és ami gyógyszeres kezelést igényel. Keresse fel orvosát, ha az alábbi tüneteket észleli:- Fejbőr-irritáció,
- Vastag bőrpikkelyek a rendszeres korpa elleni samponok használata ellenére,
- Sárgás kérgesedés,
- Vörös foltok, különösen ahol a haj a nyak bőrével érintkezik.
Olaj kezelés
Bár a fejbőr túlzott zsírossága is problémákat okozhat, egy-egy meleg olajkezelés segít leoldani és puhítani a pikkelyeket, mondja dr. Herten. Melegítsen fel a tűzhelyen néhány kanálnyi olívaolajat, nedvesítse be a haját (ha száraz a haja, az olaj beszívódik a hajba és nem éri el a fejbőrt), majd vigye fel az olajat közvetlenül a fejbőrére kefével vagy vattával. Válassza el a haját, hogy csak a fejbőrt kezelje. A kezelés után vegyen fel egy zuhanyozósapkát és hagyja fenn egy félóráig, majd korpa elleni samponnal mossa ki az olajat.
Hadd ragyogjon a nap!
„Egy kis napfény jó a korpára” – vallja dr. Fowler. Ennek az az oka, hogy az ultraibolya sugárzás gátolja a bőrhám-lást, és ez megmagyarázhatja, hogy a korpa miért nem olyan súlyos probléma nyáron. Mindezek ellenére, mondja dr. Fowler, csak mértékkel menjen a napra. Ne napozzon, csak egy kis időt töltsön a szabadban. Legfeljebb napi harminc percet legyen fedetlen fejjel a napon, és használja a bőrére a szokásos napvédő krémét.
„Mérlegelje, hogy adott esetben mi a fontosabb, a napsugárnak a fejbőrre kifejtett jó hatása, vagy az általános bőrkárosító hatás elkerülése” – mondja a bőrgyógyász, aki maga sem tud a kérdésben dönteni.
Nyugodjon meg!
Ne feledkezzen el az érzelmekről, amelyek a bőr állapotát, így a korpát és a bőrgyulladás más fajtáit is ronthatják vagy javíthatják. A stressz gyakran rossz a bőrnek, mutat rá dr. Fowler. Tehát ha érzelmei túlságosan igénybe veszik, keresse meg a módját, hogy ellensúlyozza a stresszt. Tornázzon, meditáljon, utazzon el, főként ne aggódjon annyit a korpája miatt!
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.