Endometriosis tünetei és gyógyítása
Tünetek
- A menstruáció előtt és alatt jelentkező alhasi fájdalom, mely egészen az elviselhetetlenségig fokozódhat
- Idült alhasi fájdalom; fájdalom közösüléskor.
- A betegség előrehaladottabb stádiumában nehéz vagy fájdalmas székelés, menstruáció idején véres vizelet.
- Ritkább esetekben menstruáció idején véres köpet, mellkasi vagy lábszárban jelentkező fájdalom, bélelzáródás.
Veszélyeztetett csoportok
Az endometriosist egykor a „karrierista nők” betegségének tartották, ma már azonban köztudott, hogy minden szülőképes korú nőt érinthet. Gyakori az öröklött hajlam – akinek az édesanyja vagy nővére már átesett rajta, annak az átlagosnál hétszer olyan nagy kockázattal kell számolnia. Ám kialakulhat a betegség attól is, hogy valami gátolja a menstruációs vérzés távozását a méhnyakon keresztül. Például a méhnyakrák kezelése nyomán ott maradó hegesedés növeli az endometriosis előfordulási esélyét.
Kialakulása
Az endometriosis idült betegség. Tünetei hol erősödnek, hol gyengülnek, és el is tűnhetnek olyankor, amikor a nőnél nincs petesejtérés, így terhesség alatt vagy a petesejtérést gátló hormonok hatására. A rendellenesség akkor alakul ki, amikor a normális körülmények között a méh belső falát bélelő méhnyálkahártya egyéb szövetekbe jut, például a petefészekbe, a petevezetékbe, a vastagbélbe vagy a medencében lévő egyéb szervekbe és ott megtapad.
A rossz helyen lévő nyálkahártyasejtek reagálnak a menstruációs ciklus okozta hormonális változásokra – tehát a ciklus végén, amikor az alacsony hormonszint miatt a méhben leválik és kilökődik a nyálkahártya, a másutt lévő méhnyálkahártya szövetek is lelökődnek. Ez azonban a menstruációs váladékkal szemben, amely a hüvelyen át távozik, nem tud kiürülni. Az érintett szervekben gyulladást okoz. A fellépő, gyakran súlyos görcsök a menstruáció utolsó napjaiban válnak a legintenzívebbekké.
A menstruáció után a gyulladt méhnyálkahártya átmenetileg elsorvad, majd a ciklus előrehaladtával újra felépül. Idővel hegek és összenövések alakulhatnak ki az érintett szervekben. Néha a petefészken vagy egyéb szerveken vérrel teli ciszták alakulhatnak ki. Ha a gyulladás a petevezetékre terjed, vagy a petefészkek szerkezete károsodik, ez meddőséget is eredményezhet. Mivel az endometriosis többnyire bizonytalan tüneteket okoz, nehéz diagnosztizálni.
A havi vérzés alatt és a ciklus közepén végzett ultrahangvizsgálat utalhat egy esetleges méhnyálkahártya-gyulladásra, de van, amikor a diagnózishoz laparoszkópia szükséges. Ennek során kis vágást ejtenek a köldök közelében, s azon át juttatnak be egy száloptikával ellátott endoszkópot a hasüregbe. Ez az eljárás, melyet helyi vagy általános érzéstelenítéssel végeznek, lehetővé teszi az orvos számára, hogy mind a medencében, mind a hasüregben lévő szerveket szemügyre véve megállapítsa, mutatnak-e endometriosisra utaló jeleket.
- Endometriosis tünetei, kezelése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Mit tegyünk?
Ha a tünetek enyhék, az aszpirin, ibuprofen vagy egyéb vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő gyógyszer többnyire enyhíti a fájdalmat. A hastájékra helyezett melegítőpárna is gyakran segít. Forduljunk orvoshoz, ha a gyulladáscsökkentők nem enyhítik a fájdalmat; ha a fájdalmak a menstruációs ciklussal összefüggnek.
Kezelés
Gyógyszerelés
Sok orvos ajánl fogamzásgátló tablettákat, amelyek elnyomják az ösztrogén termelését. Ha ez valamiért nem alkalmazható vagy nem hat, olyan gyógyszereket adnak, amelyekkel művi úton átmenetileg felfüggesztik a női nemi hormon termelődését. A leggyakrabban szintetikusan előállított férfihormont vagy szintetikus progeszteront adnak. Mindkét hormon, illetve a kieső ösztrogéntermelés kellemetlen mellékhatásokat okozhat (súlygyarapodást, haspuffadást, koleszterinszint-emelkedést; a férfi nemi hormon ezek mellett abnormális szőrnövekedést és egyéb férfias jegyek megjelenését), ezért csak hat hónapon át szabad szedni őket.
Az ösztrogén stimuláló hatása nélkül a méhnyálkahártya sejtjei végleg elsorvadhatnak. Igaz, a betegség az esetek egy részében kiújulhat, amikor a gyógyszeres kezelés véget ér. A hormonterápia során nem lehet szó terhességről, de ha erre igény van, a fogamzóképesség visszaállítható ezzel az eljárással.
Műtéti kezelés
Az új mikrosebészeti technikák gyakran enyhítik a tüneteket, és esetleg a meddőséget okozó endometriosisos szöveteket is el lehet távolítani. A sebész laparoszkópos vizsgálattal keresi meg az egészen parányi, gyulladt méhnyálkahártya-szigeteket, melyeket azután lézerrel vagy sebészi eszközökkel távolít el. Ugyanakkor az összenövéseket, letapadásokat is megszünteti. Általában javasolják, hogy a műtétet hormonkezelés kövesse, mert ez segít a hátramaradott endometriumszigetek elsorvasztásában. Végső esetben javasolják csak a méheltávolítást, a méhkürt és a pete-fészek eltávolítását. Ezt a radikális kezelést csak azoknál szabad elvégezni, akiknek fájdalmai egészen elviselhetetlenek, és többé nem akarnak teherbe esni.
Megelőzés
Az endometriosist nem lehet megelőzni, de a terhesség során az állapot nagymértékben javul, sőt van, amikor az illető terhessége alatt meg is gyógyul. Ez előfordulhat az akár természetes úton bekövetkezett, akár gyógyszerekkel kiváltott klimax esetén is.
Alternatív terápiák
Megjegyzés: az alternatív terápiák nem gyógyítják meg az endometriosist, de némelyikük enyhíthetik a görcsöket.
- Akupunktúra és akupresszúra: Azok a módszerek, amelyek a mentruációs fájdalmat enyhítik, csillapítják az endometriosist. Egyesek arról számoltak be, hogy ha egy gumiból készült serkentőeszközt csatolnak a bokájukra úgy, hogy az nyomást gyakoroljon az akupresszúrás pontokra, az sikerrel enyhíti húgyúti és ivarszervi problémáikat.
- Aromaterápia: Az aromaterápiás szakemberek boróka-, menta- vagy majoránnaolajokat használnak a menstruációs fájdalom enyhítésére, ezek csillapíthatják az endometriosis által okozott fájdalmat is. A fent említett olajok valamelyikéből vagy mindegyikéből egy-két cseppet adjunk a fürdővízhez, vagy oldjuk fel őket olívaolajban, és masszírozzuk a bőrbe.
- Gyógynövénygyógyászat: A menstruációs fájdalmakra vörös málnalevélből készült teát vagy valeriánakivonatot, teát vagy kapszulát ajánlanak, és mindezek segíthetnek az endometriosis esetében is.
- Relaxációs terápiák: A térdet a mellkashoz szorító jógapozíció, a mély légzés, a meditáció, a kellemes képzetek felidézése és az egyéb relaxációs módszerek enyhíthetik az endometriosis kapcsán jelentkező fájdalmakat.
Forradalmi újdonságok
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.