Sértődés – Testvérek közötti rivalizálás
„A tipegős kicsinyem nyíltan neheztel az új kisbabára. Megmondta, hogy szeretné, ha visszavinnénk a kórházba.”
A gyereke kérése nyilvánvalóan nem teljesíthető, de azt megengedheti (és meg is kell engednie) neki, hogy kifejezze az érzelmeit. Bár az érzései nagyon negatívnak tűnnek, de az a tény, hogy ki tudja fejezni őket, igen jó jel. Az idősebb testvérek mindig neheztelnek az új betolakodóra (vagy a szüleikre, akik a nyakukra hozták a betolakodót). Egyesek nyíltabban fejezik ki a dühüket, mások elfojtják. Legyen együtt érző a kislánnyal, és semmiképpen se szidja meg az érzései miatt („Nem szabad így beszélni Pannikáról!”). Mondja el neki, hogy önnek sem mindig nagy öröm a kisbaba a háznál.
Engedje meg, hogy önre zúdítsa a sértődöttségét, ha szükségét érzi
Meséljen neki történeteket arról, amikor még ő volt pici baba, hogy érezze: van remény, előbb-utóbb az új baba is nagyobb lesz, és már nem kell folyton felvenni; megtanul más módon is kommunikálni, és nem fog örökké sírni; képes lesz egyes dolgokat saját maga is megcsinálni. De ne időzzön sokat ennél a témánál, hanem gyorsan fogjon valami olyan tevékenységbe, amelynek a kislány is fontos szereplője („Mit szólnál hozzá, ha felöltöztetnénk Lacikát, és együtt lemennénk a játszótérre?”).
Egyes gyerekek nem fejezik ki szabadon az új kisbaba iránti ellenszenvüket
Őket érdemes bátorítani, hogy beszéljenek az érzéseikről. Ennek egyik módja, ha megosztja vele a saját vegyes érzelmeit: „Szeretem Mariskát, de nem szívesen kelek fel az éjszaka kellős közepén, hogy megetessem.”
Vagy:
- Mentális és fizikai egészség a gyermekeknél
- Hogyan legyünk türelmes, következetes szülők?
- Mindennapi szabályok a gyermeknevelésben
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
„Saját magamra is alig jut egy szabad percem, mióta itt van Tibike.” Érdemes továbbá történeteket mesélni és/vagy olvasni idősebb testvérekről, akik vegyes érzelmekkel fogadták az új jövevényt. Ha önnek is van fiatalabb testvére, leírhatja, hogy mit érzett, amikor a jelenlegi nagynéni/nagybácsi kisbabaként megjelent az ön életében.
„A fiam nem ellenséges a húgával, viszont nagyon barátságtalanul és bántóan viselkedik velem.”
Egyes idősebb testvérek nem látják értelmét, hogy az újszülött ellen forduljanak (végül is a húgot azzal sem lehet kihozni a sodrából, ha az ember a feje tetejére áll). A második legjobb célpont a mama vagy a papa: úgy gondolják, őt eredményesebben lehet kínozni, és kisebb büntetést kapnak. Végül is a mama tölt órákat etetéssel és ringatással, a papa állandó pelenkázással és dajkálással van elfoglalva, és mindketten sokkal kevesebb időt töltenek vele, mint régebben.
Az elsőszülött gyakran reagál a szüleire hisztériával, visszaesik a fejlődésben, nem akar enni, nem áll szóba a szüleivel, és helyettük valaki más, például a kedvenc pótmama felé fordul. Az ilyesfajta viselkedés általános, és az összeszokási időszak normális velejárója.
Ne vegye személyes támadásnak a fia viselkedését, és soha ne szidja vagy büntesse meg érte!
A jobb eredmény érdekében próbáljon meg még több türelemmel és megértéssel reagálni. Bátorítsa a fiát, hogy adjon hangot az érzéseinek: („Megértem, hogy meglehetősen mérges vagy, amiért állandóan Juliskával vagyok.”). És ne felejtse el: ez is el fog múlni néhány hónap alatt.
„Én teljes mértékben fel voltam készülve a testvérek közötti rivalizálásra, mióta eldöntöttük, hogy második gyereket szeretnénk. De a kislányom sem a terhességem alatt, sem az öccse megérkezése óta eltelt négy hónapban nyomát sem mutatta irigységnek vagy sértődöttségnek. Normális dolog ez?”
Irigység és sértődöttség normális reakciók, amikor egy kisbaba színre lép, de se nem elkerülhetetlenek, se nem lényegesek az erős testvéri kötelékek kialakításában. Az a gyerek, aki örülni látszik az új kistestvérnek, nem feltétlenül fortyogó ellenségeskedését leplezi, egyszerűen csak valóban örül az új jövevénynek, vagy őszintén izgatja az idősebb testvér szerepe. Vagy annyira biztos az anyja szeretetében, hogy egyáltalán nem fél a család mozgatóerőinek megváltozásától.
Ami nem azt jelenti, hogy világéletében meleg érzéseket fog táplálni az öccse iránt. Később valószínűleg jó okkal fog megsértődni, amikor a segítségre szoruló, pici jövevény mászkálni kezd a padlón, és széttépi a könyveit, szétszórja a kockáit, vagy megrágja a kedvenc babája ujjait.
Mindenesetre ön gondoskodjon róla, hogy az idősebb gyerek is legalább annyi időt és figyelmet kapjon, mint az új kistestvér, még ha nem követeli is. Ha természetesnek veszi a viselkedését, és minden további nélkül elfogadja, hogy a nagylány ilyen jól megfér a kistestvérével, akkor lehet, hogy kezdetben elhagyatottnak, végül megbántottnak fogja magát érezni. Még a nem nyikorgó kereket is meg kell időnként olajozni.
És mivel csaknem minden gyerek táplál negatív érzéseket is a testvére iránt, biztosítsa a kislányt arról, hogy az ilyen érzések normálisak, és adjon neki bőséges lehetőséget, hogy kifejezze őket.
Mit kell tudni a nemi különbségekről?
„A hároméves kislányomat nagyon foglalkoztatja az öccse hímvesszője. Tudni szeretné, mi az, és neki miért nincs. Nem tudom, mit mondjak neki.”
Próbálja meg az igazat. Ha a kislány elég idős ahhoz, hogy a maga és az öccse testére vonatkozó kérdéseket tegyen fel, akkor elég idős ahhoz is, hogy őszinte választ kapjon. Igen meglepő lehet egy kislány számára, hogy az öccsén olyasmit lát, ami neki nincs (vagy egy kisfiúnak, amikor észreveszi, hogy a húgának nincs hímvesszője).
Értse és értesse meg, hogy a gyerek érdeklődése egyáltalán nem rossz
Mint kis kutatók, a gyerekek mindenre kíváncsiak a környezetükben, beleértve a maguk és a körülöttük lévő emberek testének minden részét. Az egyszerű magyarázat, miszerint a fiúknak (és a férfiaknak, mint a papának) hímvesszőjük van, a lányoknak (és az asszonyoknak, mint a mamának) pedig hüvelyük, valószínűleg elegendő lesz, és segíthet a gyereknek megérteni egy alapvető különbséget férfiak és nők között.
Ezeket a testrészeket mindig nevezze a nevükön, és ne gügyögje el őket, sőt kívánság esetén adjon további információkat is. (Ha a miértre kérdez, egy lehetséges válasz: a lányoknak azért van hüvelyük, hogy amikor felnőnek, kisbabájuk lehessen, a fiúknak azért van péniszük, hogy apák lehessenek.) Ha a gyerek a kérdéseivel mélyebbre hatol a témában, mint az ön számára kellemes, keressen egy szülők számára írt könyvet, amely segít a feladatban, vagy a gyerek értelmi szintjének megfelelő, illusztrált művet, amelyet felolvashat és megmutathat neki.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.