Coeliakia (lisztérzékenység) tünetei
Mi ez?
A coeliakia olyan emésztési rendellenesség, amely a vékonybelet károsítja, és az ételből a tápanyagok felszívását gátolja. A coeliakiában szenvedő gyerekek nem képesek feldolgozni a glutén nevű fehérjét, amely a búzában, a rozsban, az árpában és valószínűleg a zabban is található. Amikor a coeliakiában szenvedő gyerekek gluténtartalmú ételeket esznek, immunrendszerük úgy reagál, hogy megtámadja a vékonybelet
A tünetek
Krónikus hasmenés, súlyveszteség, sápadtság, rossz szagú széklet, megmagyarázhatatlan anémia (alacsony vörösvérsejtszám), puffadás, fáradtság, lassú fejlődés, csecsemőkorban a gyarapodás elmaradása.
Mennyire gyakori?
Európában 250 közül 1 esetben fordul elő, Amerikában 4500 közül 1 esetben. A lányokat kétszerte gyakrabban érinti, mint a fiúkat, és az Északnyugat-Európából származó fehéreket a leggyakrabban. A feketék, az ázsiaiak, a zsidók és egyéb mediterrán származásúak között ritka.
Ki hajlamos rá?
Azok a gyerekek, akiknek mindkét szülője hordozza a betegség génjét.
Mi okozza?
Nem ismert, de nagyon valószínű, hogy környezeti tényezők és genetikai hajlam valamilyen kombinációja.
- Cöliákia – Gyakori kérdések
- Coeliakia (lisztérzékenység), diagnózisa, terápiája
- Glutén – mikor vezessük be gyermekünknél?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Társuló problémák
A rossz táplálkozás tünetei, például késlekedés a fejlődésben, folyadék-visszatartás, késői fogzás és angolkór.
Kezelés
Gluténmentes diéta, amelyet általában 3-6 hetes korban kell elkezdeni, és egy életen keresztül folytatni kell. Táplálékkiegészítők és néha szteroidok is felírhatok.
Kilátások
Gluténmentes diétán általában normál élet. Cerebrállis bénulás
Mi ez?
Agykárosodás okozta ideg-izom (neuromuszkuláris) rendellenesség. A motorikus képességek romlása az enyhétől a fogyatékosig terjedhet. Az újszülöttnek gondot okozhat a szopás vagy a mellbimbó megtartása, állandóan nyáladzik, ritkán mozdul akaratlagosan, az akaratlagos mozgásoknál remeg a kéz vagy a láb, a lábakat nehéz elválasztani egymástól, a motorikus fejlődés késik; csak az egyik kezét használja vagy később csak a kezét használja, de a lábát nem, furcsa módon mászik és lábujjhegyen megy.
Az izomtónus túlságosan merev vagy túlságosan gyenge lehet, de ez nem derül ki körülbelül három hónapos koráig. A pontos tünetek a betegség három különböző típusában – spasticus, atheto-sisos és ataxiás – eltérnek.
Mennyire gyakori?
Csökkenő gyakoriságú (eltekintve a legapróbb újszülöttektől) a biztonságosabb gyerekszülés miatt.
Ki hajlamos rá?
Koraszülött és kis születési súlyú babák, fiúk kicsivel gyakrabban, mint lányok, fehér csecsemők gyakrabban, mint feketék.
Mi okozza?
Az agysorvadás oka többnyire ismeretlen, de néha a magzat vagy az újszülött agyának elégtelen oxigénellátásával társítható. Koraszülöttség, kis születési súly, Rh- vagy A-B-O vércsoport-összeférhetetlenség az anya és a magzat között, rubeóla a terhesség korai szakaszában és más rizikófaktorok. A bénulás az agyi vagy a gerincvelői fertőzésből is származhat.
Társuló problémák
Néha rohamok, rendellenességek a beszédben, a látásban és a hallásban, foghibák, mentális retardáció.
Kezelés
Nincs rá gyógymód, de a korai kezelés segíthet, hogy a gyerek a lehetőségeit kiteljesítse. Például: fizikális terápia, járógép, sín vagy más ortopédiai eszköz; speciális berendezés és eszközök; gyakorlatok, műtét szükség esetén, gyógyszerelés a rohamokra vagy az izmok relaxálására, ha szükséges.
Kilátások
Esetenként változó. Enyhe formájában a gyerek megfelelő kezelés esetén közel normális életet élhet. Súlyosabb formájában teljes fogyatékosságot eredményezhet. Az állapot nem rosszabbodik.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.