Szülés előtt: a háziállat felkészítése!
„A kutyánk iszonyúan féltékeny, ha a párommal megöleljük egymást, akkor is közénk furakodik. Aggódom, hogy fog reagálni a babára.”
Az agyonbabusgatott ölebnek valóban nehéz átállnia és az új jövevény megérkezésekor visszavonulnia a normál háziállat szerepkörébe. Pedig nincs más választása, kénytelen megosztani a szívünkben elfoglalt helyét azzal a kicsiny, de fenyegető emberkével, aki hamarosan hazajön a kórházból. Bár a kezdeti levertség elkerülhetetlen, mégis meg kell tennünk minden tőlünk telhetőt, hogy elkerüljük az állat túlzott féltékenységét – és természetesen esetleges agresszív reakcióit.
Legjobb már most elkezdeni:
- Ha a kutya nem végzett kutyakiképző iskolát, mert ennek eddig nem éreztük szükségességét, most írassuk be, hiszen viháncolása és túlzott játékossága gyerektelen otthonunkban nem volt gond, de most, az új személy megjelenésével baj lehet belőle. Mivel az újszülött viselkedése nem irányítható, nem kiszámítható, a kutyát kell megfékezni. A kutyakiképző iskola nem fogja megtörni kedvencünket, de kiegyensúlyozottabbá teszi, így kevésbé valószínű, hogy bántaná a babát.
- Lehetőleg már most fogjuk edzésbe a kutyánkat. Hívjunk meg kisgyerekes barátokat, vagy kérjünk meg a parkban egy szülőt: engedje a gyereke közelébe ebünket, hadd szimatolja végig a kisbabát, vagy tűrje el egy tipegő gyerek simogatását, így fokozatosan hozzászokik a babaszaghoz és a kisgyerek-viselkedéshez.
- Szoktassuk kutyánkat a csecsemővel való együttélésre. Vegyünk a játékboltban egy babát, és gyakoroljunk azon (a leendő anyukának sem fog ártani). Pelenkázzuk, ölelgessük, énekeljünk hozzá, ringassuk, tegyünk úgy, mintha szoptatnánk, fektessük le a kiságyba, vigyük sétálni a babakocsiban – és rá se rántsunk a szomszédok megütközött tekintetére. Időnként játsszunk le egy olyan kazettát, amelyről babasírás hallatszik.
- Már most törődjön bele a kutya, hogy a jövőben egyedül kell aludnia (kivéve persze, ha a szülés után is meg akarjuk osztani vele az ágyunkat), így talán nem fogja sokkolni a változás. Készítsünk puha kutyaágyat a sarokban, a kényelem kedvéért kerüljön bele egy kedvenc párna vagy takaró. És ezt a sarkot nyilvánítsuk gyerekmentes területté, mert ha bemászna a kisgyerek az alvó kutya birodalmába, azzal a legbarátságosabb ebből is agresszív reakciót válthatna ki.
- Vigyük el a kutyust teljes körű kivizsgálásra. Oltassuk be kombinált oltással, győződjünk meg róla, hogy nincs-e az állatban bolha és kullancs, kérdezzük meg az állatorvost, hogy milyen kártevő elleni tabletta, illetve más védekezési mód használható biztonságosan a baba mellett. Ne feledkezzünk meg a kutya féregtelenítéséről sem.
- Ha a babának külön szobája lesz, tanítsuk meg a kutyát, hogy oda egyedül, vagyis felnőtt ember nélkül nem mehet be. Zárjuk le az ajtót ráccsal, hogy megakadályozzuk az állat kéretlen látogatását. Ha a baba kiságya a szülők szobájában vagy a nagyszoba sarkában fog állni, tanítsuk meg a kutyát, hogy nem mászhat be a kiságy alá, mert könnyen leverheti az ágyról a rácsot.
- Ha most olyan helyen van a kutya etetőhelye, hogy a cseperedő kisgyerek odatipeghet, helyezzük át a pincébe, a garázsba vagy más olyan területre, ahová nem jut el a kis kíváncsi, mivel a békés kutya is veszélyes lehet, ha félti az ennivalóját. Kis lakásban érdemes rászoktatni a kutyát az esti etetésre, nappalra pedig elzárni az etetőedényét. Soha ne hagyjunk elöl kutyaeledelt, mivel az állattáp nem csak a kutyáknak ízlik: sok baba szeret belekóstolni, amitől akár meg is fulladhat. Ha nem akarjuk folyton felmosni a padlót, használjunk olyan vizes edényt, amit nem lehet felborítani.
- Szülés után küldjünk haza párunkkal a kórházból vagy a szülőotthonból egy olyan ruhadarabot, amelyet az újszülött már viselt, de még nincs kimosva, hogy a háziállat megszokhassa a baba szagát. Hazaérkezéskor az legyen az első dolgunk, hogy üdvözöljük az ebet – azalatt apuka majd fogja a babát. Majd elégítsük ki kedvencünk kíváncsiságát, és hagyjuk megszagolni az alaposan bebugyolált, fején és arcán kezünkkel eltakart csecsemőt. Amikor leraktuk a kiságyba a gyereket, adjunk a kutyának különleges jutalmat, és töltsünk egy kis időt csak vele.
- A kisbabára természetesen figyelni kell, de nem szabad túlzottan óvni a kutyától, mert azzal csak féltékennyé tesszük és elbátortalanítjuk az állatot. Inkább próbáljuk ugyanúgy (persze más módszerekkel) bevonni a jövevény gondozásába, mint a nagyobb testvéreket, és folyamatosan biztosítsuk róla, hogy még mindig szeretett tagja a családnak. Szoptatás közben simogassuk, vigyük el sétálni a babával, engedjük be a kicsi szobájába, ha mi is ott vagyunk, szánjunk naponta legalább öt percet csak a kutyára. Ha azonban a kisgyerekkel a legkisebb agresszivitást tanúsítja, azonnal szabaduljunk meg tőle!
- Kössük meg. Ha minden erőfeszítésünk és gondos előkészületünk ellenére a kutya ellenségesen viselkedik, kössük meg, és tartsuk távol a babától, amíg meg nem bizonyosodtunk arról, hogy az állat túljutott az érzelmi válságon. Lehet, hogy eddig még soha senkit nem harapott meg, de nem tudhatjuk, hogy stressz alatt mire képes. Ha a póráz csak felkorbácsolja az indulatait, lehet, hogy új otthont kell találni számára. (Kan kutyáknál a kiherélés csökkenti az agresszivitást.)
Kérdés – macska:
„Félek attól, hogy a macskánk, amely mindig velünk aludt, féltékeny lesz az új babára.”
A barátságos macska is megváltozik, ha csecsemő érkezik a házba. És mivel a macska, akárcsak a kutya, képes foggal-karommal bántani a csecsemőt, jó előre fel kell készíteni a család szaporodására. A fenti kutyás tanácsok többsége illik a macskákra is. Ne sajnáljuk az időt és a figyelmet, feltétlenül biztosítsuk róla a kis állatot, hogy még mindig ő a család kedvence.
Mivel a macska szeret összegömbölyödni egy meleg test mellett, és könnyen felmászik a kiságy oldalán, helyezzünk fel egy speciális hálót, amely megakadályozza, hogy macskánk a gyerekünk mellé feküdjön, ez a barátságos gesztus ugyanis tragédiába torkollhat.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.