Fejfájás gyermekkorban
A fejfájás az ember életében a leggyakoribb fájdalom. Rendkívül változatos eredete, színes tünettana, a kezelés kérdései miatt az orvosi gyakorlat fontos területe.
Gyermekkori fejfájás
A kisgyermekkori fejfájás döntően szervi eredetű
Ebben az életkorban a pszichogén fejfájás jelentősége elenyésző. így a kisgyermekkori fejfájást komolyan kell venni, annak ellenére, hogy 5 éves kor alatt a fájdalom jellege nehezen értékelhető, és gyakran csak közvetett jelek alapján következtethetünk fejfájásra (ingerlékenység, indokolatlan sírás, a fájdalmas terület – általában a homloktáj – fogdosása).
Mi alapján osztályozzák a fejfájás mértékét?
A fejfájásoknak többféle beosztása ismert. Az osztályozást megnehezíti, hogy az egyes formák között a határ nem mindig éles, és a különböző jellegű fejfájások egymásba átmehetnek, egymást kiválthatják, erősíthetik. így a fejfájás kialakulásában lelki és szervi tényezők egymással komplex kölcsönhatásban vannak. A gyakorlat számára leginkább használható beosztás szerint két csoport különíthető el: elsődleges és másodlagos fejfájások.
Elsődleges fejfájások jellemzői
Az elsődleges fejfájások mögött nem áll szervi betegség. A fejfájások döntő többsége ilyen. Keletkezésükben szerepet játszhatnak a fáradtság, lelki problémák, időjárási tényezők, alváshiány, táplálkozási okok. (Nem javasolt gyermekkorban sem a mesterséges színezők és tartósító anyagokat tartalmazó élelmiszeripari termékek mértéktelen fogyasztása). Az elsődleges fejfájáshoz tartozik a már gyermekkorban is előforduló migrén, mely hirtelen fellépő, többnyire féloldali heves fejfájás, hányással, zaj- és fénykerüléssel. A migrénes gyermekek családjában gyakran van migrénes beteg.
Másodlagos fejfájás
A másodlagos fejfájások közül leggyakoribb az általános fertőzéseket, lázzal járó felső légúti hurutokat kísérő fejfájások. A szemészeti jellegű fejfájások többnyire összefüggnek az iskolakezdettel, a televíziózási, videózási szokásokkal. Elsősorban délután és este jelentkeznek, ellentétben az éjszakai és a reggeli felkeléskor leghevesebb agydaganatos fejfájásokkal. Krónikus fejfájáshoz vezethet gyermekkorban a vesebetegség vagy a magas vérnyomás. A vérnyomás, a vérkép, a szérum-szint, és vaskötőkapacitás ellenőrzése hozzátartozik a gyermekkori fejfájás kivizsgálásához. A másodlagos fejfájások között legnagyobb jelentősége a koponyaűri térszűkítés által okozott fejfájásnak van.
- Krónikus fejfájások és tünetei
- Akut fejfájások típusai és okai
- Rohamokban jelentkező fejfájások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Erre utalnak az éjszakai fejfájásos rohamok, a reggeli fejfájás, a panaszok fokozódó jellege. Fontos tünet a reggeli órákban fellépő, hányinger nélküli hányás, különösen, ha ismétlődik. A tisztázatlan eredetű, hosszabb ideje meglévő ferde nyaktartás hátsó koponyaűri térszűkítésre utalhat.
Gyermekkori agydaganat gyanúja merülhet fel a következő esetekben
- progresszív jellegű fejfájás, fokozódó gyakoriság és súlyosság, fejfájás éjszaka és reggel,
- éjszakai vagy reggeli hányás, fokozódó gyakorisággal, hányinger nélkül,
- a fejfájás jellegének megváltozása,
- testhelyzet-változtatásra, köhögésre fokozódó fejfájás,
- idegrendszeri góctünetek a fejfájás kapcsán,
- viszonylag rövidebb fejfájásos kórtörténet,
- 5 éves kor alattiak fejfájása,
- általános tünetek, mint fáradtság, magatartás-változás, iskolai teljesítmény csökkenése, súlyvesztés.
A gyermekkori fejfájások kezelése
Másodlagos fejfájásban az alapbetegséget kezeljük. Elsődleges fejfájásban első lépésként megkísérelhető a gyógyszermentes beavatkozás, például a homlokra tett hideg vizes borogatás, megnyugtatás. Talán a fejfájásokban igen gyakori lelki okokkal magyarázható a természetgyógyászati módszerek esetenkénti hatásossága. Migrénes rohamban segít az ingermentes környezet, az elsötétített szobába való fektetés. Néhány órás alvás után enyhébb rohamok így megszűnnek.
Mikor adhatjuk be a gyógyszert?
Ha gyógyszerre van szükség, fontos annak beadása lehetőleg a roham elején. A gyógyszer bevétele ne legyen magától értetődő, és előzze meg lehetőség szerint a háziorvossal, gyermekgyógyásszal való találkozás. A migrénes rohamok egy része ételallergiára vezethető vissza. Ezekben az esetekben elsősorban a konzerváló és élelmiszerszínező anyagokat kiküszöbölő diétával érhető el rohammentesség.
Nagyobb gyermekek pszichogén fejfájása egészséges életmóddal megelőzhető. Ez az ő esetükben jelen esetben az alvás, tanulás, levegőzés, fizikai terhelés (sport, játék) és napközi pihenés arányos, gyermekre szabott megoszlását jelenti.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.