Szülési és gyermekágyi fájdalom csökkentése természetesen
Minden szülő nő ismeri a fájdalmat, viszont kevesen jönnek rá arra, hogy természetes úton csökkenthető.
A szülés előtt
A „fájdalommentes” szülésre, pontosabban a mellékhatások minimálisra csökkentésére már a várandósság korai szakaszától készülhetünk.
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Ha alapjában egészséges étrendünket napi szinten fogyasztott folsav- és E-vitamin-tartalmú multivitaminnal (igazolt vashiány esetén pedig vassal) egészítjük ki, akkor sem mi, sem a baba nem szenved hiányt a létfontosságú tápanyagokban.
Gyógynövény-terápia és relaxáció
A terhesség utolsó harmadában rendszeresen igyunk málnalevél teát, amely segít a méh megerősítésében. Tanuljuk meg a szülés közbeni különleges légzési és relaxációs technikákat – nagyon hasznos a jóga és az önhipnózis.
Masszázs és aromaterápia
A terhesség utolsó két hónapjában mindennap masszírozzuk jojoba-olajjal a gátat (a hüvely és a végbélnyílás közti területet). A bőr felpuhul tőle, s ez megakadályozza a gát berepedését. A melleket, a csípőt és a hasat levendula- és keserűnarancs-illóolajjal (húsz csepp levendulaolajat és öt csepp keserűnarancs-olajat tegyünk mandula- vagy búzacsíra-vivőolajba) a terhesség utolsó négy-öt hónapjában minden reggel és este masszírozzuk meg, hogy növeljük a bőr rugalmasságát, és megakadályozzuk a terhességi csíkok kialakulását. Ugyancsak hasznos a rózsafa és a tömjén illóolaja.
- Epidurális érzéstelenítés biztonságos? Milyen mellékhatásai lehetnek
- Szülési fájdalom enyhítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Vajúdás és szülés
A vajúdás és a szülés során sok nő dönt úgy, hogy nem kér gyógyszeres fájdalomcsillapítást, de léteznek természetes fájdalomcsillapítási módszerek is.
Elektromos segédeszközök
A TENS készülékek nagymértékű elterjedése éppen a szülési fájdalom enyhítésében nyújtott hathatós segítségének köszönhető. Nagy-Britanniában szülészeti klinikákon és szülőotthonokban található TENS berendezés. Érdemes előre tudakozódni, hogy a választott szülészeten lehetőség van-e a használatára.
Relaxáció
A szabályos légzés, különösen a jógában tanított pránájáma, a meditációs és vizualizációs technikákkal ötvözve hihetetlenül hatékonyan alkalmazható a szülési fájdalom minimálisra csökkentésére. A módszer akkor lesz a leghatékonyabb, ha szakképzett oktató segítségével még a szülés előtt elsajátítjuk a számunkra legmegfelelőbb módszert.
Masszázs és aromaterápia
Kérjük meg partnerünket vagy egy barátunkat, hogy masszírozza hátunk alsó felét tizenöt csepp levendula-, valamint öt-öt csepp rózsa- és ilang-ilang-illóolaj keverékével. Erőteljes, lefelé irányuló simításokkal végezzük. A csípőre, a homlokra vagy a nyakra masszírozott rozmaring-, levendula- vagy kamillaolaj hatásos öngyógyító módszer.
Akupresszúra
Finoman nyomjuk meg bármelyik lábszár belső oldalán a bokától tenyérnyi távolságra található pontot. A hátfájás a gerincoszlop akármelyik oldalán, közvetlenül az utolsó borda alatt levő pont nyomásával enyhíthető.
Homeopátia és virágterápia
Az asszonygyökér (Caulophyllum thalictroides) C6 hígításban a vajúdást segíti, a sárga jázmin pedig a fájdalmat enyhíti. Vajúdás alatt az is segít még, ha Bach-féle elsősegélycseppeket is szedünk.
Vízben szülés
Szülés után
A szülés utóhatásai is lehetnek fájdalmasak testileg és lelkileg egyaránt. Megint csak nagyon sokat enyhíthetünk fájdalmunkon természetes gyógymódokkal.
Lelki terápia
Annyi segítséget kérjünk partnerünktől, családunktól és a barátoktól, amennyire szükségünk van. Ne érezzünk bűntudatot. Háziorvosunk is javasolhat védőnői vagy tanácsadói segítséget.
Masszázs és aromaterápia
A hüvelyi fájdalmat enyhíti és a gyógyulást is elősegíti a rendszeres levendula- jázmin- és ilang-ilang-olajos, meleg vizes fürdő, vagy aromamécsesben is párologtathatjuk a szülés utáni depresszió ellen.
Gyógyétrend és gyógytáplálkozás
Pihenjünk, és táplálkozzunk egészségesen. Szedjünk multivitamint és ásványi anyagot.
Virágterápia
A virágeszenciák alkalmasak a gyermek születését követő érzelmi nehézségek feloldására.
Egyéb terápiák
- Akupunktúra
- Hipnózisterápia
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.