Alvás-ébrenléti ciklusok a nagyon fiatal és nagyon idős embereknél
Bármely kismama tudhatja, hogy az újszülötteknek nincs határozott alvás-ébrenlét ciklusa, ők a nap huszonnégy órájában rendszertelenül alszanak. Hat hónapos kor körül kialakul egy eléggé kiszámítható rendszeresség, a nap huszonnégy órájából tizenhatot végigalszanak, s ennek nagy része az éjszakai órákra esik.
A kisgyerekeknek tizenéves korukig a legkevesebb gondjuk van az alvással
Az ő cirkadián alvás-ébrenlét ciklusuk majdnem hajszálpontosan huszonnégy órás. Nincs gondjuk a lefekvéssel, és a minden reggel ugyanabban az időben való ébredéssel sem. Ők a leghatékonyabb alvók. Mire azonban a serdülőkorba érnek, az alvás-ébrenlét ciklusuk megnyúlik, s ekkor inkább a huszonhat órához közelít.
Ez például azt jelenti, hogy ha a tinédzserekkel végeznék a barlangos kísérletet, minden egyes nap két órával később feküdnének le. Akárki megmondhatja, aki tizenévesekkel él együtt, hogy nagyon nehéz őket rávenni, hogy emberi időben feküdjenek le. Van ennek egy biológiai oka, mert függetlenül attól, hogy mit mutat a falióra, az ő belső órájuk azt mutatja, hogy még nem fáradtak. Mikor aztán tényleg bebújnak a „barlangjukba” és elalszanak, akkor meg a reggel nyolcórai felkeléssel gyűlik meg a bajuk.
Hétvégére csúszik el a ritmus
A probléma hétvégén súlyosbodik, mert biológiai ritmusuk még jobban el van csúszva a külvilágétól. Pénteken és szombaton, mivel nincs iskola a hétvégén, nincs semmi korlátozás, hogy pontos időben kellene tanulniuk vagy felkelniük, tovább maradhatnak fenn, és tovább is alhatnak. Péntek este úgy egy órával később fekszenek le, és a szokásosnál egy órányival tovább is alszanak szombat reggel (csak a belső ritmusukat követik). Szombaton még egy órával később kerülnek ágyba (most már kettővel vannak elcsúszva), és vasárnap reggel is vagy két órával később kelnek, teljesen figyelmen kívül hagyva a kinti ragyogó napsütést.
Vasárnap este, amikor ráébrednek, hogy másnap iskola, nagyon nehezen tudnak elaludni, mivel már kétórás a cikluseltolódás. Másnap, hétfőn reggel épp akkor ébreszti őket a fülsiketítő óracsörgés, amikor a szokásos pihentető alvásnak még csak a háromnegyedénél járnak. Egyszerűen csak arról van szó tehát, hogy nem állítják be gondosan a belső órájukat minden egyes nap.
Az időseknél
Ezzel ellentétben az idősek többségénél az alvás-ébrenlét cirkadián ritmusa jelentősen rövidebbé válik, mint huszonnégy óra. Ezért van, hogy a nagypapa már 7.30-kor ágyban van, alig egy órával a vacsora után. Az ő biológiai órája azt mondja, hogy most van itt az ideje. Ugyanez az óra ébreszti másnap kora reggel, hogy elkezdődhessen az új nap. Minthogy a belső ritmusa rövidebb, mint huszonnégy óra, ezt is nap mint nap be kell igazítani – ugyanolyan Zeitgeberzk segítségével (a kísérlet leírása itt), mint a tiniknél. Ha nem ismerjük fel ennek az alapvető biológiai ritmusnak a jelentőségét, az gyakran vezet elégtelen alváshoz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.