Hematológiai betegségekhez társuló vékonybél-elváltozások
A malignus hematológiai betegségek közül a nem gasztrointesztinális eredetű non-Hodgkin lymphomák (pl. diffúz nagy B-sejtes lymphoma, köpenysejtes lymphoma) 10%-a, ritkán az akut leukaemiák, a myeloma multiplex és kivételesen a Hodgkin-kór is érinthetik a vékonybelet. Akut leukaemiákban a betegség jelentkezhet akut hasi katasztrófa képében.
Polycytaemia vera
A myeloproliferativ kórkép mindhárom sejtvonalat, de elsősorban az erythropoesist érinti. A betegek többségének van nem specifikus hasi panasza, mint korai teltségérzés, puffadás, szélgörcsök vagy székrekedés. A vékonybelet érintő szövődménye lehet mesenterialis thrombosis, peptikus duodenalis fekély és vérzés.
Neutropenias enterocolitis (typhlitis)
Bármely okból kialakult neutropenia súlyos szövődménye. Hátterében hematológiai betegség (pl. akut leukaemia) vagy gyógyszermellékhatás állhat (pl. kemoterápia). Általában az ileumot és a jobb colonfelet érinti. Tünetei: láz, hasi fájdalom, a has nyomásérzékenysége neutropenias betegben. Kezelése a bél nyugalomba helyezése, széles spektrumú antibiotikumok adása, szupportív terápia, illetve sebészi beavatkozás perforáció vagy a konzervatív kezelés ellenére progresszívan romló klinikai kép esetén.
Szisztémás mastocytosis
A mastocyták proliferációja és különböző szövetekbe történő infiltrációja következtében kialakuló, ritka, változatos kórkép. Leggyakrabban a bőrt, a csontvelőt, a nyirokcsomókat, a lépet, a májat és a gyomor-bél traktust érinti. Indolens és agresszív formája ismert. A klinikai képre jellemző a mastocytákból felszabaduló mediator anyagok hatására az arcon megjelenő kipirulás („flush”), továbbá viszketés, alacsony vérnyomás, szív-dobogásérzés, néha syncope.
A tünetek rohamszerű kialakulását provokálhatja hirtelen hőmérsékletváltozás, mechanikus nyomás, alkohol, egyes mérgek, intravénás kontrasztanyag vagy egyes gyógyszerek (pl. fogamzásgátlók, nem szteroid gyulladáscsökkentők, opiátok stb.).
A betegség gyomor és bélrendszeri tünetei aspecifikusak: hányinger, hányás, görcsös hasi fájdalom, puffadás és hasmenés. A betegek felében peptikus fekélyek jelentkeznek. Malabszorpciós szindróma, illetve fehérjevesztő enteropathia kísérheti, ritkán gasztrointesztinális vérzés is előfordulhat. Endoszkóppal duodenitis, fekélyek láthatók. Szövettani vizsgálattal a mastocytosis a nyálkahártyában kimutatható. Csak tüneti kezelésre van mód (savszekréció-gátlás, szteroid).
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.