Ideggyöki fájdalmak okai
Nincsen a vállban mozgáskorlátozás akkor sem, ha a váll és a kar fájdalmát idegbántalom okozza. Ennek sokféle formája lehet. Minden olyan tényező, mely az ideggyökök nyomását hozza létre, akár magában a gerincvelőben, akár a csontos gerincben, akár a gyökök összeszedődése után a plexus brachialisra gyakorolt nyomás formájában, kínzó kar és vállfájdalmat okoz. A gyöki fájdalom szegmentális, tehát nem felel meg a perifériás ideg ellátási területének.
Az ilyen fájdalommal kapcsolatos érzési eltérés is a szegmentum területére terjed. A váll a C4 szegmentum területére esik, a kar és a kéz pedig a C5-T3 területére. Az ilyen gyöki fájdalom köhögésre, mindenfajta megerőltetésre fokozódik, aminek a liquornyomás hirtelen fokozódása az oka.
(Kép fent) A dermatomák elhelyezkedése az emberi testen
A fontosabb izmok gyöki beidegződése a következő (kép fent):
- Sternohyoideus, omohyoideus, thyrohyoideus, digastricus: C1-C3
- Trapezius: C2-C4
- Levator scapulae: C3-C4
- Diaphragma: C3-C5
- Scalenusok, rhomboideusok: C4-C5
- Pectoralis, supraspinatus, subscapularis, teres minor: C5-C6
- Deltoideus, biceps, brachialis anterior, brachioradialis: C4-C6
- A csukló flexorai és extensorai: C6
- Az ujjak pronatorai: C6-C7
- Az ujjak flexorai és extensorai: C7
- A thenar és a hypothenar izmai: interosseusok: C8
- Musculi lumbricales: Th1
Megnő a fájdalom bizonyos mozdulatokra is, melyek az ideggyököt feszítik. A fájdalmak általában éjszaka erősebbek, talán a gerincfekvéssel kapcsolatos megnyúlása miatt.
Gyöki fájdalmat bizonyít megfelelő motoros tünetek megjelenése is, éppúgy, mint pl. a Horner triász, mely a 8. nyaki és az 1. thoracalis gyök területére terjedő sympathicusköteg bántalmát bizonyítja. A Dejerine-Klumpke-szindróma vagy alsóplexusbénulás a plexus brachialis alsó gyökereinek bántalma folytán kialakuló kiskézizom és alkaratrophia, hypaesthesia vagy hyperaesthesia az alkar belfelületén és Horner triász. Ilyenkor általában az alkar belső felületén érez a beteg erős fájdalmat.
A gyöki fájdalmak okai
A gyöki fájdalom oka extramedulláris tumor, myeloradiculoneuritis, meningomyelitis, pachymeningitis, epidurális tályog, ezeknél gyakrabban discushernia, primer vagy áttételes tumor, csigolyatuberculosis, de leggyakrabban spondylarthrosis. E lehetőségek tisztázására röntgenfelvételek, alapos neurológiai vizsgálat, liquorvizsgálat stb. szükségesek.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.