Álmaink magyarázata, okai
Vajon hogy lehet nekifogni és valami értelmét látni álmainknak, amikor ilyen sok, egymásnak ellentmondó elmélet magyarázza őket?
Bár vannak az álmoknak tudományos aspektusai, hogy például összefüggenek a REM alvással, azért a nagy része mégiscsak művészet vagy személyes kifejeződés. Bár álmaink bizonyos elemei vagy témái megegyezhetnek másokéval, az álombeli történések és érzések részletei csakis a sajátunk. Ezek általában a tudatos állapotunkat képezik le, és olyan eseményeket, érzelmeket és várakozásokat tartalmaznak, melyet az ébrenlét idejéről viszünk át az álmok világába.
Érzelmi hatások az álmainkra
Amikor életünk jelentősen megváltozik, vele együtt jelentősen változnak az álmaink, mind tartalmukat, mind érzelmi hatásukat tekintve. Ha életünk érzelmi szempontból stabil, akkor álmunk is hétköznapibb, ám amikor valami krízishelyzet következik be, például ha súlyos baleset részesei vagyunk vagy elveszítjük szeretteink egyikét, akkor nagyobb valószínűséggel fogunk a következő néhány éjszakán erről az élményről álmodni. Érdemes vizsgálat tárgyává tenni azokat az álmokat, amelyek erős érzelmi reakciókat váltanak ki belőlünk, mert az álom fontos eleme az érzelem.
A veszteség miatti lesújtottság, a bűntudat érzése, a szomorúság, a félelem, a düh – mind kulcsok az értelemmel bíró álmok megfejtéséhez. Ne felejtsük el, az álmok nem közvetítenek információt közvetlenül; sokkal inkább szimbólumok és metaforák, események és szituációk segítségével szólnak hozzánk. A szenvedély, a zsigeri válasz az igazi kulcs. Nem szükséges álomfejtő lexikonokat bújni; ha arra koncentrálunk, hogy hogyan reagálunk a szimbólumokra, akkor beleláthatunk abba a szituációba vagy konfliktusba, amely álmainkban szerepelt, és megérthetjük azt.
Álom jelentősége
Sok olyan álom van, aminek érzelmi szempontból semmi jelentősége, mert csak egyszerűen felidézi a nap eseményeit, és a jövőt illető gondolatokat. Ezek többnyire csupa örömöt és humort tartalmaznak, mert ezek igazi emberi érzelmek is, és ezek az álmok nem sok magyarázatot igényelnek. Az a tény, hogy rendszeresen elektromos aktivitás zajlik az agytörzsben, nem szabad, hogy csökkentse azt az örömet, amit az álmodás jelent, vagy azt a megvilágosodást, amit az álmokból nyerhetünk.
A neurológia összes területén még mindig óriási szakadék van az elektromos energia és a vegyületek molekuláris szintű felszabadulása, valamint a mindannyiunkra jellemző, gondolkodó, reménykedő, érző elme között, s ennek megoldása egy olyan minőségi ugrás, melyet a tudománynak eddig a maga eszközeivel még nem sikerült megfejtenie.
Lehet azt állítani, hogy az éjszakai álmodás teljes látványa a maga összes gondolatébresztő képével és árulkodó érzelmi válaszreakcióival együtt nem más, mint neuronok véletlenszerű gerjesztése, ez azonban finoman szólva is meglehetősen lealacsonyító. Ez olyan, mint amikor valaki azt akarja mondani, hogy Michelangelo úgy festette meg a Sixtus-kápolna mennyezetét, hogy mutató- és hüvelykujja között fogta az ecsetet. Ez ugyan igaz lehet, csakhogy a mechanika és az elért hatás között ugye óriási ugrás van.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.