Nyugtalan láb szindróma tünetei
Pár évvel ezelőtt, fiatal felnőtt korában Ágnes különös, kellemetlen érzést kezdett tapasztalni a lábában, ami mindig csak olyankor jelentkezett, ha nyugodtan ült vagy feküdt, s alig vagy egyáltalán nem mozdult. Az érzést nem lehetett fájdalmasnak nevezni, de idegesítő és hosszan tartó volt, szerencsére elmúlt, mihelyt megmozdította a lábizmait, felkelt, sétált, ugrált vagy himbálta a lábát. Mikor azonban megint megpihent, újrakezdődött az érzés.
A férjének teljesen igaza volt:
Egyszerűen képtelen volt megülni. Ágnes úgy érezte, kénytelen valamit tenni a kellemetlenség ellen.
Ideges láb szindróma
Ennek a rendellenes érzésnek, amit a mozgás szüntet meg, az „ideges láb szindróma” nevet adták. Ez egy olyan állapot, amikor a lábban azonnal megjelenik ez a kellemetlen érzés, mihelyt megpihen, legyen az akár napközben, akár éjszaka. Természetesen a nap legnyugodtabb szaka a lefekvés előtti időszak, már ami a mozgás mennyiségét illeti – az az idő, amikor már ágyban van az ember és arra vár, hogy álomba merüljön.
Mennyire gyakori?
A nyugtalan láb szindróma gyakori, a lakosság 5-15%-ánál fordul elő. Többnyire fiatalkorban kezdődik, és a korral egyre rosszabbá válik. Nagyon gyakori a terhes nők körében, őket mintegy 30%-ban érinti, ám a szülés után általában megszűnik. A tapasztalatok szerint genetikai hajlam is szerepet játszhat, minthogy a feljegyzett esetek egyharmadánál fordult elő, hogy más családtag is tapasztalta a tüneteket.
Milyen tünetekkel jelentkezik?
Bár mindenki egyetért abban, hogy bosszantó, kellemetlen érzés, a betegek nehezen tudják megfogalmazni, hogy mit éreznek tulajdonképpen. A leírások roppant változatosak, csakúgy, mint a probléma érzékelése. Némelyek azt mondják, hogy „csiklandós” érzés vagy „zsibbadásszerű”. Mások úgy érzik, mászik valami a bőrükön, vagy mintha húznák a bőrüket. A legtöbben egyetértenek abban, hogy az érzet nem felszíni, hanem valami kellemetlen fájdalom mélyen a csontokban. (Az egyik beteg azt mondta, „hangyák mászkálnak az izmaimban”.)
- Nyugtalan láb szindróma
- Periodikus végtagmozgás: futóverseny hajnalig
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A mozgás során elmúlik az érzés
Időnként nehéznek, fáradtnak érzi az illető a lábát, néha kifejezetten fájdalmat érez. Ezek az idegesítő érzések legkifejezettebben a lábikrában jelentkeznek, és leküzdhetetlen mozgáskényszer kíséri őket. A betegek néha annyira az enyhülést jelentő mozgásra koncentrálnak, hogy úgy írják le, amit éreznek, hogy „görcsös” vagy „ugráló”, sőt egyszer az egyik betegem azt mondta, „ütögető”. A szerencsétlen szenvedő alany képtelen egy helyben tartani a lábát, de a „nyugtalanság”-érzést azonnal megszünteti a legcsekélyebb mozgás is.
Mik lehetnek az okok?
Bár a nyugtalan láb szindrómát okozhatja jó néhány betegség miatt kialakult idegi károsodás (például a cukorbetegség, vitaminhiány, vérszegénység vagy veseelégtelenség), a legtöbb érintett ettől eltekintve általában tökéletesen jól van. Okozhatja a tünetet mozgáshiány, bizonyos gyógyszerek, különösen az amfetaminok, a központi idegrendszer serkentői, mint például a metilfenidát és a verapamil, amit szívbetegek és magas vérnyomásban szenvedők szednek. Az állapot kialakulhat vagy rosszabbodhat koffeintől vagy alkoholtól.
A jó alvást is akadályozza?
Igen, bár a nyugtalan láb szindróma elsősorban napközben okoz gondot, a kellemetlen érzés megakadályozza vagy jelentősen késlelteti az elalvást. Amikor aztán végre sikerül elaludni, a nyugtalan láb miatt a felszínes alvásból könnyebben felébred az illető, ámbár ez nem gyakori panasz. Bármi oka legyen is azonban az ébredésnek, ez vagy más, néha igen nehéz visszatérni az alvás kellemes közegébe.
Hogy még rosszabb legyen a helyzet, a nyugtalan láb szindróma sajnos egy életen át kíséri az embert. Teljesen érthető, ha a súlyos érzelmi megrázkódtatás, köztük a szorongás és a depresszió, gyakran társul a nyugtalan láb szindrómához. Az esetek harmadában pedig más családtag is tapasztalja a tüneteket.
Ötletek a nyugtalan láb szindróma kezelésére
- Fontos, hogy ismerjük a szindróma részleteit. Nincs univerzális kezelés, gyógyszer vagy trükk, ami a tünetet teljesen megszüntetné.
- Bár a nyugtalan láb szindrómát ritkán okozza betegség vagy kóros eltérés, ha ez az állapot megrontja az alvást, orvoshoz kell fordulni, és meg kell próbálni eldönteni, hogy valami gyógyszer, esetleg valami egészségügyi probléma, például vérszegénység, veseelégtelenség, alacsony folsav-, B12 vagy kalciumszint okozhatja-e a problémát. Egyeseknél a vérben levő ferritin (egy vas-protein vegyület) alacsony szintjét okolják a nyugtalan láb szindrómáért, még akkor is, ha az illető nem vérszegény. Ilyen esetben a vastabletta hatásos lehet.
- Csökkenteni kell vagy teljesen meg kell szüntetni a koffeinbevitel bármilyen formáját.
- A masszázs, a nyújtás, a láb hűtése hideg vízzel néha segít csökkenteni a kellemetlen érzést. Érdemes legalább kipróbálni ezeket a módszereket.
- Segíthet egy olyan tornagyakorlatsor, ami fokozatosan növeli a kitartást, különösen ha passzív nyújtógyakorlatokkal van összekötve.
- A nyugtalan láb szindróma gyakori kísérőjelensége a depresszió, és amennyiben ez jelentős gondot okoz, orvoshoz kell fordulni.
- A nyugtalan láb tüneteinek kezelésére a Parkinson-betegség gyógyszereit szokták alkalmazni, például az L-dopát, benzodiazepines nyugtatókat, opioid fájdalomcsillapítókat, mint például az acetaminofánt kodeinnel, továbbá a görcsoldókat.
Ne feledje, hogy a nyugtalan láb szindróma nyugalomban jelentkezik. Ha rendszeresen előfordul fájdalom vagy érzékenység, különösen a görcsös vagy szorító fájdalom a lábikrában mozgás során, akkor orvoshoz kell fordulni.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.