Babadoktor – Orvos a családban?
Kapcsolat az ideális doki nénivel/bácsival
Nos, kiválasztottuk az igazit, de azért mégsem dőlhetünk hátra a váróteremben, kezünkben egy magazinnal, a biztos megoldás tudatában. Nem rakhatjuk az orvos vállára a kisbaba teljes egészségét. Mint szülőnek nekünk lesz a nagyobb hatásunk gyermekünk életére, és nem az orvosnak. Ha nem ápoljuk a kapcsolatot, a világ legjobb orvosa sem fogja tisztességesen ellátni a babát. Ne csak a doki néni/bácsi legyen ideális, hanem mi is. Íme, a ránk háruló követelmények listája!
Tartsuk magunkat a rendelői rendhez
Az előjegyzésekre idejében tanácsos érkezni, ha pedig a rendelő állandóan késésben van, fél órával az időpont előtt érdeklődjünk telefonon, hogy mikor is érdemes menni. Ha a mi programunk változik, illik legalább 24 órával korábban lemondani az időpontot. Ne feledjük, a páciensek (ebben az esetben a szüleik) részben felelősek a rendelő zökkenőmentes működéséért.
Előzzük meg a bajt
Bár olyan csecsemőorvost tanácsos választani, aki a megelőzésre és az egészségre koncentrál, a baba egészsége megőrzésének feladata inkább hárul ránk, mint az orvosra. Nekünk kell gondoskodnunk arról, hogy megfelelő táplálékot kapjon, hogy pihenése és aktív játéka egészséges egyensúlyban legyen, hogy lehetőleg ne érje fertőzés vagy dohányfüst, hogy ne kerüljön balesetveszélyes helyzetbe. Az is a mi dolgunk, hogy a kisgyerek elsajátítsa és élete végéig megtartsa a helyes egészségi és biztonsági szokásokat.
Írjuk le az aggodalmainkat
Két ellenőrző vizsgálat között sok olyan kérdés merül fel, amely figyelmet érdemel, de annyira azért nem fontos, hogy rögtön telefonáljunk is („Miért nem jött még ki egyetlen foga sem?” vagy „Hogyan vegyem rá, hogy élvezze a fürdést?”). Akkor vessük papírra mindezt, amikor eszünkbe jut, nehogy kiverjék a fejünkből a szokásos napi zűrök. Aztán a következő látogatásnál mondjuk el.
Jegyzetelés
Az orvos részletesen elmondja, hogy mit kell csinálni, ha az épp beadott oltás után reakciók lépnek fel a babánál. A kismama hazaér, és pánikba esik, mert a gyerek valóban belázasodik. Mit mondott az orvos? Nem meglepő, hogy elfelejtettük – a baba sírt, mi próbáltuk felöltöztetni, közben meg se hallottuk, nemhogy megjegyeztük volna – az instrukciókat.
- Intzédy László orvos
- Orvosokkal kapcsolatos kérdések
- Kórházak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Gyógymód szülői emlékezetkiesésre: ha orvosnál járunk, mindig legyen nálunk papír és toll, írjuk le a diagnózist, az utasításokat és minden információt, ami később hasznos lehet. Ez aligha lesz könnyű, amikor a babával az ölünkben egyensúlyozunk (persze ha a papa is ott van, minden egyszerűbb), de megéri a vesződség. Esetleg kérjük meg az orvost vagy a nővért, írják le nekünk a lényeget.
Jegyzeteljünk a „telefonrendelés” során is. Az ember hiába biztos benne, hogy nem fogja elfelejteni annak a vény nélkül kapható kenőcsnek a nevét, amit az orvos a baba kiütésére javasolt, sem a fogzási fájdalomra felírt paracetamol adagolását, minden kimegy a fejéből, amikor arra a látványra teszi le a telefont, hogy a gyerek összemázolta a konyhafalat.
Használjuk a telefont
Hála Alexander Bellnek, a telefon feltalálójának, néhány szám bepötyögtetésétől elszállhatnak aggodalmaink. De nem kell minden apró kérdéssel a gyerekorvost előrángatni: előbb érdemes keresgélni ebben a műben vagy a könyvespolcon sorakozó más könyvekben. Ha azonban nincs találat, ne habozzunk feltárcsázni a rendelőt, a telefon nem a kiváltságosok előjoga.
Az első hónapokban a gyerekorvosok egyenesen várják a hívást, különösen első gyermekes szülőktől. Telefon előtt azonban érdemes felkészülni, hogy ne felejtsünk ki semmit a beszélgetésből.
A tanácsokat érdemes megfogadni
Egy jó kapcsolatban mindkét fél képességei és ismeretei javát nyújtja. Az orvos-beteg viszonyban a gyerekorvos évek tanulását és tapasztalatát adja, ám ennek csak akkor vehetjük hasznát, ha az ésszerűség határáig követjük utasításait, illetve ha nem, azt nyíltan megmondjuk neki. Ez különösen fontos betegségek esetén. Vegyünk egy példát: fülfájásra felír az orvos antibiotikumot.
A gyerek kiköpi az orvosságot, és egyetlen további kortyot nem hajlandó lenyelni. Mivel a fülfájása enyhül, nem próbáljuk belediktálni, és az orvost sem tartjuk fontosnak értesíteni az eseményről. Két nap múlva a baba belázasodik. Ha felhívtuk volna a doktort, elmondta volna, hogy a tünetek ugyan javulhatnak már az első adag beszedésétől, de a félbehagyott kúrától a betegség súlyosabb formában visszatérhet. És bizonyára lett volna ötlete, hogyan lehet beadni a gyógyszert, vagy felírt volna valami mást.
Olykor hasznosabb ellentmondani
Persze, persze, meg kell fogadni a szakember tanácsait, de ebből még nem következik, hogy az anya vagy az apa időnként ne tudhatna valamit jobban még az orvosnál is. Néha a szülői ösztön pont olyan érzékenyen észleli a betegségek tüneteit, mint az orvosi táskában lapuló műszer. Ha tehát nem értünk egyet az orvos diagnózisával vagy a javasolt terápiával, mondjuk meg, vitatkozzunk nyugodtan, de persze nem kell kenyértörésre vinni a dolgot. Előfordulhat, hogy mindkét fél tanul valamit a másiktól.
Ha az új gyógymódról valahol olvastunk, lehetőleg a forrását is adjuk meg az orvosnak. Talán olyasmiről van szó, amiről már ő is hallott, és további információkkal erősítheti vagy cáfolhatja meg az értesülést. Ha még nem hallott róla, feltehetőleg szeretne többet tudni, hogy véleményt alkothasson. Ám a különösen az interneten terjengő egészségügyi információk sokszor megbízhatatlanok. Az orvos segít, hogy elválasszuk a hasznos tanácsot a hibástól.
Végső soron szakítani is lehet
Tökéletes orvos nem létezik (aminthogy tökéletes szülő sem), de még a legjobb kapcsolatokban is előfordulhat nézeteltérés. Ha több az ellentét, mint az egyetértés, a szakítás előtt érdemes tisztázni a konfliktusokat. Lehet, hogy a problémák félreértésből, nem pedig komoly elvi különbségből adódtak: ebben az esetben tiszta lappal indulhatunk ugyanannál az orvosnál.
Ha az ideális doki bácsi/néni tévedésnek bizonyult, a következő orvost már tapasztaltabban és remélhetőleg jobb eredménnyel fogjuk keresni. Mindenesetre a babának nem szabad ellátatlanul maradnia a keresés idejére sem, addig tehát ne szakítsuk meg a kapcsolatot, amíg nem találtunk új orvost. Ha viszont megvan, gondoskodjunk róla, hogy a gyerek leletei gyorsan átkerüljenek hozzá.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.