Babaápolás

Babahinta – mennyit használja a baba?

„A baba imádja a csecsemő­hintáját – órákat képes eltölteni benne. Mennyi ideig engedhetem, hogy a hintában maradjon?”

Valószínűleg a mama annyira szereti a babát a hintában tudni, mint amennyi­re ő szeret benne lenni. Elvégre elfoglal­ja, amikor az anyja elfoglalt, tartja, ami­kor a szülő karját más köti le – és meg­nyugtatja, amikor semmi más nem tudja.

A hintázás érdekes és nyugtató a baba számára – és kényelmes a szülő számára, de van hátránya is. A sok hintázás megakadályozhatja, hogy a baba fontos mozgási képességeket gyakorol­jon, mint például kúszás, mászás, vala­mibe kapaszkodva felállás és négykézláb mászás. Csökkentheti továbbá a baba anyai kötődését – mind a fizikait (amit akkor kap, amikor tartjuk), mind az ér­zelmit (amit akkor kap, amikor ját­szunk vele).

Tehát folytassuk a hintázást, de kor­látozásokkal

Először is, a hintázási idő­szakot csökkentsük naponta két alkalom­ra, alkalmanként 30 percre. Másodszor, a hintát abban a szobában szereljük fel, amelyben mi is tartózkodunk, és foglal­kozzunk a babával, miközben hintázik – játsszunk kukucsot a konyharuha mö­gött, miközben vacsorát főzünk, éne­keljünk, miközben leveleket válogatunk, időnként öleljük meg, miközben telefo­non beszélünk.

Ha el szokott aludni a hintában (és ki hibáztatná?), tegyük át a bölcsőbe, mielőtt elalszik – így nem­csak a feje nem lóg, de megtanul ringatás nélkül elaludni.

Harmadszor, tartsuk be a következő biztonsági tanácsokat hintázás idejére:

  • Mindig kössük be a babát, hogy az eséseket elkerüljük.
  • Hintázás közben ne hagyjuk a babát felügyelet nélkül.
  • A hintát legalább karnyújtásnyira tartsuk olyan dolgoktól, amit a baba megragadhat – például függöny, padlólámpa, függönyzsinór -, és olyan ve­szélyes dolgoktól, amik felé kinyúlhat a baba – például konnektorok, tűzhely, sütő vagy éles konyhai eszközök. Tartsuk továbbá a hintát távol falaktól, szekré­nyektől vagy más tárgyaktól, amikről a baba a lábával elrugaszkodhat.
  • Ha a baba eléri a gyártó javaslata sze­rinti súlyhatárt – ez általában 7,5-10 kg -, rakjuk el a hintát.
Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.