Babaápolás

Ízesítés a baba étrendjében (vaj, margarin, só)

Javítja az ételek ízét és időnként az energiaértéket is növeli.

Vaj

Állati eredetű zsiradék, a tehéntej feldolgozásával állítják elő. Fehérjében szegény, de gazdag telített zsírokban, A- és D-vitaminban, ásványi sókban. A 9. hónap betöltése után adjuk, de csak kis mennyiségben, mert a telített zsírsavak és a koleszterin miatt túl sok kalóriát tartalmaz, és árt a keringésnek.

Margarin

A vajhoz hasonló, az élelmiszeriparban előállított termék. Növényi eredetű olajok (például pálma-, napraforgó-, repce-, mogyoróolaj, illetve és különféle magvakból készült olaj) feldolgozása során keletkezett termék. Magas hőmérsékleten kezelik, különféle anyagokkal hozzák reakcióba, hidrogénezik, melynek során az olajban jelen lévő telítetlen zsírok telítetté alakulnak, és így a normálisan folyékony olajak megszilárdulnak. Margarint soha ne adjunk a gyereknek, és tulajdonképpen a felnőtteknek sem kellene margarint fogyasztaniuk.

Olaj

A legjobb a hidegen sajtolt extra szűz olívaolaj, amely túlnyomórészt telítetlen zsírsavakból áll, és E-vitaminban gazdag. Kedvez a központi idegrendszer megfelelő működésének. Megelőzi az ateroszklerózist, valamint a szív- és érrendszeri betegségeket. Növeli az epehólyag-összehúzódást, ezáltal segíti az emésztést.

Ezen kívül védi a gyomrot, és megkönnyíti az A-, D-, E- és K-vitaminok (vagyis a zsírban oldódok) felszí­vódását. Csökkenti a vastagbéldaganat és a mellrák kialakulásának kockázatát. Sütésre is használhatjuk, mert 220 fokig megtartja tulajdonságait anélkül, hogy mérgező polimerek keletkeznének.

Só és sós termékek

Nátriumból és klórból összeálló kristály, melyet a tengervíz elpárologtatásával nyernek. Otthonainkban elsősorban ételízesítéshez használjuk, de kicsinyünk első életévében egyáltalán ne adjunk sót az ételeihez, és később is csínján bánjunk vele.

A teljes tengeri són kívül, amelyet meg kell tisztítani a tengerben található mérgező anyagoktól, használhatunk más termékeket is, például pirított szezámmaggal kevert sót, ami káliumban gazdag, vagy a különféle gabonákkal, hüvelyesek őrleményével kevert sókat. Ilyen például az árpával kevert só, ami a székrekedésben szenvedőknek hasznos, viszont nem ajánlott gluténérzékenyeknek.

A shoyu és a tamari szójaszószok barnás színű folyadékok, amelyek teljes szójababból és tengeri sóval készültek, igen gazdagok B-vitaminban, és a bélnek kedvező baktériumokban. A tamari csak abban különbözik a shoyutól, hogy sűrűbb állagú, ezért erősebb és jellegzetesebb az íze. Ezen élelmiszerek használatával gyermekünk új ízekkel ismerkedhet meg. A sóhoz keverhetnek tengeri algákat, így növelik a ben­ne lévő oligoelemeket, a kalciumot, a fluort, a jódot, a magnéziumot, a rezet a vasat és a cinket.

Cukrok:

Cukrok és édesítőszerek a baba étrendjében

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.