Napközi keresése, gyerek nevelése
A jó bölcsőde, óvoda számos előnyt kínál. Szakképzett személyzet hajt végre az életkornak megfelelő, testi-szellemi fejlődést szolgáló nevelési tervet, és biztosítja a kisebb-nagyobb gyerekek közös játékához, tanulásához szükséges lehetőségeket. Mivel az otthoni gyerekgondozással ellentétben ezek a létesítmények nem egyszemélyes intézmények, egy-egy személy betegsége, felmondása általában nem okoz több fennakadást, mint hogy a gyerekeknek egy új archoz kell szokniuk.
A működési engedéllyel rendelkező bölcsődék balesetvédelmi, egészségügyi és pedagógiai szempontból is ellenőrzés alatt állnak. Mivel az otthoni gyerekgondozáshoz képest olcsóbb is, a bölcsőde nemcsak a legjobb, hanem sok esetben az egyetlen lehetséges megoldás.
A bölcsődének a csecsemők szempontjából jelentős hátrányai is lehetnek!
Először is nem minden nevelési terv jó, de még a legjobb pedagógiai programot se lehet úgy személyre szabni, mint mikor egy gyerekkel a saját otthonában a saját dadája foglalkozik. Előfordulhat, hogy a bölcsődei pedagógusok, dadák, óvónők sűrűn cserélődnek. Kötött a munkaidejük, az általános iskolai naptárat követő intézmények olyan ünnepnapokon is zárva lehetnek, amikor a szülők dolgoznak.
Bár az otthoni felügyeletnél kevesebbe kerül, így se olcsó mulatság, hacsak nem állami, önkormányzati vagy a magánszférától kapott támogatással működik (mint pl. a vállalati bölcsődék). Valószínűleg a legnagyobb hátrányt a fertőzésveszély jelenti. A dolgozó szülők többsége – egyéb lehetőség hiányában -akkor is beviszi a gyerekét, ha náthás vagy más kisebb betegségben szenved, ezért a bölcsődések között gyakoribb a fülgyulladás és egyéb fertőző betegség.
Természetesen egészen kiváló bölcsődék is léteznek: csak az a kérdés, sikerül-e megtalálni a megfelelőt, ahová fel tudják venni a gyereket, és amely anyagi lehetőségeinknek is megfelel.
- Étkezés az óvodában
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bölcsi keresése
A környéken működő (önkormányzati vagy magán-) bölcsődék felől érdeklődjünk a hozzánk hasonló nevelési elveket valló ismerősöknél, telefonon az illetékes szervnél. Ezenkívül megkérdezhetjük a gyerekorvost, utánanézhetünk a telefonkönyvben, a szülőknek szóló magazinok hirdetéseiben, a bölcsődék saját információs szolgálatánál, illetve reklámjaiban. Ha már néhány címet megszereztünk, kezdődhet a kiértékelés.
Szempontok
A minőségi skála a luxuskategóriától az átlagoson át a szerényig terjed. Ha a gyereket a lehető legjobb bölcsődében kívánjuk elhelyezni, az alábbi szempontok szerint egyenként vizsgáljuk meg a lehetőségeket:
Működési engedély: a helyi önkormányzat az alábbi engedélyek bemutatásához köti a magánbölcsődék működési engedélyét: be kell adni a szakképesítést igazoló papírokat és a szakmai programot. A felelősségbiztosítás sem maradhat el, mert nem állami fenntartás esetén a gyermekekért a magánbölcsőde vállalja a felelősséget.
Szakképzett, gyakorlott személyzet
Fontos, hogy legalább a vezető munkatársak szakképzett óvónők legyenek, és az egész személyzet rendelkezzék a szükséges szaktudással. Az alacsony fizetés miatt sajnos sokan csak azért állnak be dadának, mert semmi máshoz nem értenek – feltehetőleg a csecsemőgondozáshoz sem. A személyzet lehetőleg ne nagyon cserélődjön: az olyan intézmény gyanús, ahol minden évben sok az új dada.
Dada-baba arány: egy-egy dadára legföljebb három gyereknek szabad jutnia. Ha nincsenek elegen, a baba sokáig sírhat, mire sort tudnak keríteni az ellátására.
Közepes nagyság: a túl nagy bölcsődét nehezebb jól igazgatni, mint a kisebbet – bár a szabály alól vannak kivételek. Továbbá minél nagyobb a gyereklétszám, annál nagyobb a fertőzésveszély. Az intézmény nagyságától függetlenül fontos, hogy elegendő tér álljon az egyes gyerekek rendelkezésére. A zsúfolt termek nem megfelelő szabályozásra utalnak.
Korcsoportok elkülönítése: az 1 éven aluli, totyogókorú és ennél nagyobb gyerekeket balesetvédelmi, egészségügyi, gondozási és nevelési okokból külön kell elhelyezni.
Szeretetteljes légkör: a személyzeten látszania kell, hogy valóban szeretik a gyerekeket, és szívükön viselik a sorsukat. Ez abból is meglátszik, ha a gyerekek jókedvűek, élénkek és tiszták. Feltétlenül toppanjunk be a bölcsődébe napközben vagy zárás előtt, mert így pontosabb képet kapunk róla, mint kora reggel. (Gyanús az olyan bölcsőde, ahová előzetes bejelentés nélkül nem engedik be a szülőket.)
Serkentő légkör: már a két hónapos babáknak is jót tesz az olyan élénk környezet, amelyben a gyerekek és gondozóik szóban és fizikailag sokat foglalkoznak egymással, és amely fel van szerelve a korukhoz illő játékszerekkel. A növekvő, okosodó gyerekeknek sokféle játékra, képeskönyvre, zenére, szabadtéri foglalkozásra van szükségük. A legjobb, ha a tanterv „kiruccanásokat” is tartalmaz, mikor 3 – 6 gyereket 1 -2 személy kíséretében elvisznek a parkba, az utcára és olyan helyekre, ahová az anyja is járna vele, ha otthon lenne.
A szülők bevonása: igényt tartanak-e a szülők valamilyen részvételére, van-e „szülői tanács”, amely beleszólhat a nevelési elvekbe?
Elvi összhang: egyetértünk-e a bölcsőde nevelési, vallási, ideológiai elveivel?
Megfelelő pihenési lehetőség: a kisgyerekeknek nappal is kell aludniuk, akár otthon vannak, akár bölcsődében. Fontos, hogy^ minden gyerek nyugodtan al-hasson: a kisebbek a saját kiságyukban, a nagyobbak pedig nem az intézmény, hanem a saját órájuk szerint.
Biztonság: az intézmény munkaidő alatt legyen bezárva, és más módon is őrizzék (csak aláírás ellenében lehessen belépni, valaki tartsa szemmel a bejáratot, szükség esetén kérjék el a személyi igazolványt). Olyan szabályok legyenek érvényben, amelyek kizárják a gyerekek illetéktelen elvitelét (csak olyan személynek adhassák ki a gyereket, aki szerepel a szülők által engedélyezett személyek névsorában).
Szigorú egészségügyi és higiéniai szabályok: otthon még elmegy, ha a gyerek mindenfélét a szájába vesz, a bölcsődében azonban, ahol a sok gyerek mindegyikének megvan a maga baciluskészlete, jobb félni, mint megijedni. Egy bölcsőde könnyen válhat különféle bélés felső légúti fertőzések gócává.
Szigorú balesetvédelmi szabályok
Bölcsődékben ritkán fordul elő sérülés, főleg komolyabb. Ettől függetlenül nyilván minél biztonságosabb a környezet, annál nagyobb biztonságban van a gyerek. A legnagyobb veszélyt a mászókák, csúszdák, kézi játékok, akadályok, játszótéri berendezések, ajtók, beltéri padlók jelentik. Az ilyesmitől kisgyerekeknek már akkor is bajuk eshet, mikor még csak mászni tudnak.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.