Szavak nélküli beszéd (babáknál)
„A kislányunk még csak néhány szót mond, viszont kialakított magának egy jelbeszédet. Talán nem jól hall?”
Valószínűleg nem a füle rossz, hanem az esze forog jól
Amíg nyilvánvalóan érti, amit mondanak neki, és próbálja utánozni a hangokat, függetlenül attól, hogy sikerül-e vagy sem, a hallásával feltehetőleg nincs baj. Mikor egy gyerek különféle jelekkel és egyéb kezdetleges módszerekkel (mondjuk, röfögéssel) próbálja megértetni magát, nem tesz mást, mint tehetsége szerint igyekszik behozni a hiányos szókincs ideiglenes hátrányát.
Ebben a korban egyes gyerekek nehezebben formálják a szavakat, s ez akár az óvodáig, sőt a nagycsoportig eltarthat. Kortársaik már rég tisztán ejtik a hangokat, mikor ők „ropit kérek” helyett még mindig „jopit kéjek”-et mondanak.
A beszéd képességének hiányában sok gyerek saját nyelvet farag magának
Vannak, akik ügyesen beszélnek a kezükkel. Megmutatják, ami kell nekik, és elhárítják, ami nem. A búcsúzás „pápá”, a „föl” egy fölfelé tartott ujjacska, a „le” ugyanez lefelé tartva stb. A vakkantás kutyát jelent, a saját orruk mutogatása elefántot, a fülüké nyuszit. Van, aki dalban beszél: a „Csicsíja, babája” dallama azt jelenti, hogy álmos, az „Esik az eső, hajlik a vessző” azt, hogy esik, a kedvenc szignáljuk azt, hogy tévézni akarnak.
Mivel a társalgáshoz nem kis találékonyságra és elszántságra van szükség (mindkettő üdvös tulajdonság), igyekezzünk megfejteni, mint mond a gyerek, és mutassuk ki, hogy értjük. Mindamellett ne feledjük: a cél a rendes beszéd. Ha altatódalt dünnyög, kérdezzük meg: „Menjünk aludni?” Ha a tejre mutat, kérdezzük meg: „Kérsz egy pohár tejecskét? Jó.” Ha a fülére mutat, mikor a könyvesboltban meglát egy nyuszis könyvet, válaszoljunk így: „Igazad van, ez itt egy nyuszi. A nyuszinak hosszú füle van.”
Ha azonban nem hallja, hogy a másik szobából szólítjuk, vagy nem ért meg egyszerű utasításokat, kérjünk hallásvizsgálatot az orvostól.
Kapcsolódó cikkek
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.